Header Reklam
Header Reklam

BATIMAT, INTERCLIMA ve IDÉOBAIN Öncülüğünde Low Carbon Construction Tour

29 Nisan 2022 Dergi: Mayıs-2022
BATIMAT, INTERCLIMA ve IDÉOBAIN Öncülüğünde Low Carbon Construction Tour

Mondial du Bâtiment çatısı altındaki BATIMAT, IDÉOBAIN, INTERCLIMA Fuarları öncülüğünde başlatılan “Low Carbon Construction Tour” konferans serisi, yapı sektöründeki karbon kullanımını azaltmaya yönelik çözümler bulma amacı taşıyan uluslararası ziyaretçileri bir araya getirmeyi hedefliyor. Konferans serisi, 2022 yılının Nisan-Temmuz aylarında 12 farklı Avrupa ve Afrika ülkesinde gerçekleşecek. Buna paralel olarak, Mondial du Bâtiment, düşük karbonlu yapı alanında uzmanlaşmış Avrupa ve Afrika’da yer alan ilk 100 mimarlık ofisinin katılımını hedefleyen özel bir program da sunuyor.

Son yıllarda inşaat sektörü, birçok ülkede karbon nötrlüğünün sağlanması için bir ön koşul olan binaları karbondan arındırma amacıyla yeni yapı yöntemleri geliştiriyor. Sektörün ve gelişmelerin takipçisi olan Mondial du Bâtiment Fuarları, düşük karbonlu yapı alanında öncü olma konusunda kararlılık taşıyor. Konferansların amaçları; çözümleri teşvik etmek, farklı ülkeler tarafından uygulanan proje örneklerini ön plana çıkarmak ve iyi uygulama yöntemleri konusunda fikir alışverişi yapmak.

Birinci aşama: BATIMAT, IDÉOBAIN, INTERCLIMA tarafından düzenlenen “Low Carbon Construction Tour” etkinliği kapsamında yerel aktörlerle buluşmak. Küresel ve yerel vizyonlarını paylaşmak, fikir alışverişi için uygun ortamlar yaratmak ve 3-6 Ekim tarihleri arasında Paris’te gerçekleşecek olan BATIMAT, IDÉOBAIN et INTERCLIMA Fuarları’nda sunulacak çözümleri tanıtmak adına 12 farklı ülkede yerel uzmanların katılımıyla bir konferans serisi düzenlenecektir. İkinci aşama: Uluslararası ziyaretçileri, binaların karbon nötrlüğüne katkıda bulunan çözümlerin tanıtılacağı farklı fuarlarda ağırlamak. Bu süreçte, daha önce BATIMAT, IDÉOBAIN, INTERCLIMA öncülüğünde düzenlenen “Low Carbon Construction Tour” etkinliği sırasında bir araya gelinen uzmanların katılımıyla bir tartışma alanı da sunulacak.

BATIMAT’ta öne çıkan diğer etkinlikler:

• Düşük karbonlu yapı konusunda düzenlenecek olan uluslararası bir konferans

• ‘’Üretkenliğin geri kazanılması ve karbon ayak izinin iyileştirilmesi” isimli saha dışı yapı teması üzerine uluslararası bir sempozyum

• École des Ponts (Fransa’nın en iyi teknik okullardan biri) tarafından düzenlenen, 27 farklı oturumda 27 farklı uluslararası konuşmacının yer aldığı ve dijital olarak da yayımlanacak olan konferans programı.

Konferans Programı

Tarih Ülke / Şehir
05/05 İtalya / Milano
11/05 Fildişi Sahili / Abidjan
17/05 Tunus / Tunus
19/05 Portekiz / Lizbon
24/05 Kamerun / Yaunde
31/05 Senegal / Dakar
07/06 Fas / Kasablanka
21/06 Almanya
16/06 ou 23/06 İspanya
30/06 Birleşik Krallık / Londra
05/07 Türkiye / İstanbul

Düşük karbon taahhüt eden en büyük 100 uluslararası mimarlık ofisi 3-6 Ekim 2022 tarihleri arasında Paris’te bir araya gelecek. Mondial du Bâtiment Fuarları, Avrupa ve Afrika’nın en büyük 100 düşük karbonlu mimarlık ofislerini ve uzmanlarını 3-6 Ekim 2022 tarihleri arasında Paris’te, Porte de Versailles Sergi ve Konferans Merkezi’nde bir araya getirmeyi hedefliyor. Katılımcılara konferanslara katılacakları, karar alıcılarla tanışacakları, şantiye ve örnek binaları gezme fırsatı bulacakları eşsiz bir program sunuluyor.