Header Reklam

Avrupa Yeşil Anlaşma Basın Toplantısı ve Sürdürülebilir Soğutma Konferansı 24 Mart’ta Yapılacak

17 Şubat 2020 Dergi: Mart-2020
Avrupa Yeşil Anlaşma Basın Toplantısı ve Sürdürülebilir Soğutma Konferansı 24 Mart’ta Yapılacak

EPEE’nin “Avrupa Yeşil Anlaşma” Basın Toplantısı ve "Karbon nötr Avrupa için bir Olanak: Sürdürülebilir Soğutma" konferansı, 24 Mart’ta Brüksel’de yapılacak. EPEE (Avrupa Enerji ve Çevre Ortaklığı) Genel Direktörü Andrea Voigt, #CountOnCooling etkinlik serisinin “Karbon nötr Avrupa için bir Olanak” Konferansı öncesinde, Avrupa Yeşil Anlaşması (EDG) ve soğutma sektörünü yakından ilgilendiren, yaklaşmakta olan yasal mevzuat girişimleri ile ilgili sunum yapacak. 2050 yılına kadar dünyanın ilk iklim-nötr kıtası olma azmi ile Avrupa Komisyonu, Aralık 2019'da Avrupa Yeşil Anlaşması’nı ortaya koydu. Bu anlaşma, Avrupa vatandaşlarının ve işletmelerinin yeşil politikaya geçişe katkıda bulunmalarını sağlayacak en iddialı önlem paketidir. EGD, temel politikaların ilk yol haritasına eşlik eden bir dizi önlemdir. EGD'nin başarılı olması için soğutma sektörünün dahil edilmesi çok önemlidir - sürdürülebilir soğutma olmadan EGD yoktur. Peki EGD bizim sektörümüz için ne ifade ediyor? Sürdürülebilir soğutma nerede devreye giriyor ve karbon nötr bir Avrupa'ya ulaşmaya yardımcı oluyor? Avrupa Komisyonu, aşağıdakiler gibi soğutma sektörüyle ilgili politika girişimlerini başlatacak:
• 2030 İklim Hedef Planı
• Yenileme Dalgası
• Akıllı sektör entegrasyonu stratejisi
• İklim değişikliğine uyum konusunda AB Stratejisi
• Yeni döngüsel ekonomi eylem planı
• Yeşil geçiş için tüketiciyi güçlendirmek
• Sürdürülebilirlik için kimyasal stratejisi
• Çevreyi toksik maddelerden arındıracak “Sıfır-kirlilik” hedefi 
• Çiftlikten Çatala Stratejisi
• Avrupa İklim Paktı - sürdürülebilir geçişin finansmanı

Basın toplantısı 24 Mart Salı günü 12.30-13.00 saatleri arasında Brüksel Bibliothèque Solvay'da gerçekleşecek. Basın toplantısını "Karbon nötr Avrupa için bir olanak: Sürdürülebilir Soğutma" konferansı izleyecek. Konferansa AB Komisyonu, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP/UN), AREA, BASE gibi sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılacak. Konferansın ardından EPEE’nin 20.yılının kutlanacağı kokteylde, EPEE Başkanı Juergen Goeller de bir konuşma yapacak.

EPEE Hakkında: Avrupa Enerji ve Çevre Ortaklığı (EPEE), Avrupa'daki soğutma, iklimlendirme ve ısı pompası endüstrisini temsil etmektedir. 2000 yılında kurulan EPEE'ye 50'den fazla üye şirketin yanı sıra üç kıtadan (Avrupa, Kuzey Amerika, Asya) ulusal ve uluslararası dernekler üyedir. AB genelinde küresel pazar için yenilikçi olan üretim sahaları ve araştırma ve geliştirme tesisleri ile EPEE üyesi şirketler 30 milyar Euro'nun üzerinde bir ciro gerçekleştirmekte, Avrupa'da 200.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Uzman bir dernek olarak EPEE, AB'de sektörün daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve etkin Avrupa politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla güvenli, çevresel ve ekonomik olarak uygulanabilir teknolojileri desteklemektedir. www.epeeglobal.org