Header Reklam
Header Reklam

ATLM EXPO HVAC Sektörü Öncülerini Dakar’da Buluşturuyor

13 Aralık 2023 Dergi: Ocak-2024
ATLM EXPO HVAC Sektörü Öncülerini Dakar’da Buluşturuyor

ATLM EXPO gelecek yıl 10. kez düzenleyeceği SENEGAL HVAC R EXPO’nun tanıtım çalışmalarına başladı. 8-10 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu fuarda 5-6 ülkeden yaklaşık 100 projenin sergilenmesi planlanıyor.
Isıtma, Soğutma ve Klima sektörü evlerden işyerlerine, endüstriyel tesislerden hastanelere kadar insanın içinde bulunduğu her yeri konforlu hale getirmeye çalışmaktadır. Bu sektörün üretmiş olduğu ekipmanlar mekandaki sıcaklığı, hava koşullarını isteğe göre düzenlemekte ve buna ek olarak içerideki havayı düzenli bir şekilde temizleyerek kapalı alandaki havanın daima sağlıklı ve taze kalmasını sağlamaktadır.
Türkiye HVAC sektöründe öncü ülkelerden biridir. Batı Afrika ise yüksek sıcaklık ve nem seviyelerine sahip oluşuyla HVAC sektörü için potansiyel müşteri bakımından cazip bir bölge konumundadır. ATLM EXPO doğru firmaların doğru pazarlara ulaşmasını prensip edinen bir şirket olarak Ticaret Bakanlığının her yılın son ayında açıkladığı hedef ülkelerde ticari organizasyonlar düzenlemeye çalışmaktadır. Senegal 2023 yılının hedef pazarı listesinde yerini almış ve ayrıca bakanlık tarafından verilen teşvik %130 olarak açıklanmıştır. Bu verileri dikkate alan organizatör ATLM EXPO, HVAC sektöründeki öncü firma ve iş insanlarını ECOWAS’ın ( Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu) değerli üyesi Senegal’in başkenti Dakar’da bir araya getirmiştir. ATLM EXPO’nun Senegal’de 23-25 Şubat 2023 tarihlerinde düzenlemiş olduğu son HVAC R EXPO’da 14 ülkeden toplam 217 firma katılmış, marketing çalışmalarıyla fuar merkezine 7244 adet ziyaretçi çekilmiş ve bunlardan 580 adetiyle katılımcılar B2B görüşme gerçekleştirmiştir. Bu fuarın başarılı bir çıktısı olarak katılımcı şirketler Senegal pazarına ek olarak ECOWAS’ın kalan 14 üye ülkesinin de ticari sahasına adım atmıştır. Isıtma ve Soğutma Sistemleri sektörüne yeni katılan kuruluşlar burada kurdukları ticari bağlantılar sayesinde kendilerini HVAC’ın en önemli pazarına tanıtmış, köklü firmalar ise güncel ilerlemeleri takip ederek ticari sahasını genişletme imkanı bulmuştur. Türkiye uluslararası pazarda daha büyük bir pay edinebilmek için birbirinden farklı ülkelerle anlaşmalar yapmaya ve var olan ticari ilişkilerini sürdürülebilir kılmaya çalışmaktadır. Türkiye’de Isıtma ve Soğutma Sistemleri sektöründe hizmet veren firmalara ülkenin dış ticaret hacminin katlanabilmesi için büyük bir rol düşmektedir. HVAC endüstrisinde stratejik bir bölgede olan Senegal ve diğer Batı Afrika ülkelerinin önemini ilerleyen yıllarda da koruyacağı ve potansiyelini yükselterek daha büyük bir pazar haline geleceği tahmin edilmektedir. HVAC endüstrisinde güçlü bağlantılar kurmak, yeni pazarlar keşfederek ticari sahasını genişletmek isteyen firmalar SENEGAL HVAC R EXPO’ya katılarak sektörde ön plana çıkmaktadır.