Header Reklam
Header Reklam

ATC ve Maico Group, HVAC Sektöründe Güçlerini Birleştirdi

11 Mayıs 2023 Dergi: Haziran-2023
ATC ve Maico Group, HVAC Sektöründe Güçlerini Birleştirdi

25 yılın üzerindeki tecrübesiyle ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) alanında faaliyetlerini yürüten Air Trade Centre (ATC) kurulduğu günden bugüne başarılı bir şekilde büyüyerek Türkiye’den dünyaya açılmayı başardı. Bu başarı HVAC sektörünün önemli oyuncularından 1928 yılında Almanya’da kurulan Maico’nun katılımıyla büyük bir ortaklığa dönüştü. 4 Nisan 2023 tarihinde imzalanan anlaşma ile ATC’nin çoğunluk hissesi Alman şirketi Maico tarafından satın alındı. Bu birleşme sonucu Dağhan İnal, Air Trade Centre Genel Müdürü pozisyonuna atanırken; Sadin Tellioğlu ve Artur Altunkeser’in hisse sahiplikleri aynı şekilde devam ediyor.
Maico Group Yönetim Kurulu Başkanı Gerhard Warnke “90 yılı aşkın bir süredir havalandırma alanında ürettiğimiz ve geliştirdiğimiz yenilikçi teknolojileri pazarın değişen gereksinimleri ve uluslararası dinamiklere uyumlu olarak dünya ile buluşturuyoruz. ATC ile yaptığımız stratejik ortaklık sonucunda yapacağımız yatırımlarla mevcut ve potansiyel müşterilerimizin önceliklerini doğru analiz ederek, yüksek teknoloji ve enerji verimli çözümler ile Türkiye’deki üretim kapasitesini artıracağız. Artan üretim kapasitesi istihdama katkı sağlarken ihracat hacmini de artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 
Air Trade Centre hissedarı Sadin Tellioğlu “Büyük emeklerle kurduğumuz Air Trade Centre’nin dünyanın önde gelen havalandırma üreticilerinden Maico ile geliştirdiği stratejik ortaklık gurur verici. Maico’nun yaptığı bu büyük yatırımı; kaliteli ürün üretme ve pazara sunma başarımızın bir göstergesi olarak yorumluyorum” dedi.
Air Trade Centre (ATC), iklimlendirme sektöründeki ihtiyaçları doğru analiz ederek klima santralleri, su soğutma sistemleri, fanlar, VRF klimalar, otopark havalandırma sistemleri ve diğer gruplardaki geniş ürün yelpazesi ile çevreye duyarlı, enerji verimli, yenilikçi, teknolojik ve sürdürülebilir çözümler sunmaktadır. İzmir’de üretim tesisi bulunan Air Trade Centre, üretimin her sürecinde uluslararası standartlara uygun belge ve sertifikaları ile kalitesini kanıtlamaktadır. Satış sonrası servis hizmeti de sağlayan ATC müşteri memnuniyetinden ödün vermeyen yaklaşımla her zaman daha iyi hizmet vermek için çalışmalarını sürdürmektedir. 
Maico Group, 1928 yılında Almanya’da kurulmuş, evsel, ticari ve endüstriyel havalandırma sistemleri üretiminde lider bir firmadır. Halen bir aile firması olarak üçüncü kuşak tarafından yönetilen firma uluslararası yatırım ve ortaklıklar ile büyümeye devam etmektedir. Beş kıtada 8 üretim tesisi, 1.600'den fazla ürün, 7 farklı markası, 12 iştiraki ve 70 ülkedeki dağıtıcıları ile Maico Group’un hedefi havalandırma alanında dünyadaki gelişmeyi desteklemektir.