Header Reklam

ASHRAE Yeniden Açılmaya Hazır Olma Kılavuzu Yayınladı

19 Mayıs 2020
ASHRAE Yeniden Açılmaya Hazır Olma Kılavuzu Yayınladı

ASHRAE bünyesinde yeni oluşturulmuş olan Salgın Görev Gücü (Epidemic Task Force) grubu, çalışanların işe dönmesine izin verildiğinde HVAC ve su sistemlerinin güvenli çalışması için atılması gerekli adımları önerdiği bir kılavuz yayınladı.
ASHRAE Salgın Görev Gücü, COVID-19 salgını sırasında kapalı binaların yeniden açılması sırasında potansiyel sağlık risklerini azaltmak için rehber geliştirdi.
ASHRAE Başkanı Darryl K. Boyce, “Normal faaliyetlere güvenli bir geri dönüş planlamanın öncelik haline geldiği bir zamana ulaştık. HVAC ve bina su yönetim sistemlerinin güvenli çalışması, bina hazırlığı ve yeniden açılmasının kritik bileşenleridir ve ASHRAE kaynakları çeşitli bina türlerinde planlar geliştirmek için bir çerçeve sunmaktadır” dedi.
ASHRAE’nin binaları yeniden açmaya yönelik önerileri, COVID-19 Kaynakları web sayfasının sıkça sorulan sorular bölümünde özetlendi. Hazırlık ve yeniden açılma için öneriler şunları içeriyor:

 • Bir binayı hizmete açmadan önce stratejik bir plan oluşturun. Bu plan, çalışanlara kendilerini daha güvende hissettirmek için tedbirler içermelidir. Filtreler gibi kritik kalemler için tedarik zinciri sağlanmalı ve bina işletme destekleri için iletişim planları ve çalışanlar için güvenlik önlemleri alınmalıdır.
 • Bina açılışı Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) gereklilikleri hala mevcutken gerçekleşirse, salgın sırasında hizmete alınan binalar konusunda ASHRAE'nin Kullanımda Olan Binalar Kılavuzları referans alınabilir.
 • Binanın kullanımından iki saat öncesinde ve iki saat sonrasında sistem temizliği için HVAC programlamasını gözden geçirin. Bu, egzoz fanlarının çalıştırılmasını ve dış hava damperlerinin açılmasını içerir. Geniş ölçekte dış hava arıtma kapasitesine sahip olmayan binalarda, dış hava koşulları ılımlı olduğunda, yeniden kapatmadan önce tüm pencereler  en az iki saat açılmalıdır. 
 • Koruyucu işlemler kapsamının, onaylanmış ürünler ve yöntemler hakkında EPA ve CDC kılavuzlarından oluşturulan uygun temizlik prosedürlerini içerdiğinden emin olun:
  • HVAC ve diğer bina servis sistemlerinin yüksek temas alanlarını dezenfekte edin (örn. açma / kapama anahtarları, termostatlar)
  • Soğutmalı cihazların içini dezenfekte edin, örn. virüsün potansiyel olarak uzun süre hayatta kalabileceği buzdolapları gibi.
 • Kullanılmadığında sistemi minimum dış havada çalıştırın.
 • Varsa otopark  egzoz havalandırma sistemini binaya giriş başlamadan iki saat önce çalıştırın.
   

Şu anda ASHRAE Salgın Görev Gücü başkanı ve aynı zamanda ASHRAE Çevre Sağlığı Komitesi üyesi olan Bill Bahnfleth, “COVID-19 virüsünün yayılmasını sınırlama stratejisinin kilit unsurları, filtre değişiklikleri de dahil olmak üzere gerekli ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistem bakımını yapmak ve yeniden kullanımdan önce HVAC ekipmanını çalıştırmaktır” dedi. 
Pandemi sırasında kapalı veya sınırlı erişime sahip binalarda su kullanımının azalması, bina tesisatında ve ilgili ekipmanlarda bakteri üremesi riskini artırabilir. Tesis yöneticileri ve bina sahipleri, bir su yönetim planı geliştirerek Lejyoner hastalığının nedeni olan Lejyonella bakterileri gibi su kaynaklı patojen riskini azaltmaya yardımcı olabilir. ANSI / ASHRAE Standart 188-2018, Lejyonelis: Bina Suyu Sistemleri için Risk Yönetimi, bina su sistemleri için minimum lejyoner virüsü risk yönetimi gereksinimlerini belirler.
ASHRAE  Salgın Görev Gücü’nden Wade Conlan; “ASHRAE’nin bina hazırlığı kılavuzu, COVID-19 sonrası dünyaya temkinli bir şekilde geçiş yaparken dikkatli bir şekilde bina sahiplerine HVAC sistemlerinin daha güvenli çalışması için kaynak ve pratik rehberlik sağlıyor” diyor.
Görev gücü ayrıca yeni güncellenen ASHRAE Pozisyon Belgesi “Bulaşıcı Aerosoller” ve “Ortaya Çıkan Sorunlar Özeti”nde yayınlanan rehberliği de önermektedir.
Güvenli binaların yeniden açılması ile ilgili kapsamlı kaynaklar ve stratejiler için ashrae.org/COVID19 adresini ziyaret edebilirsiniz.
 Slider Altına