Header Reklam

ASHRAE Turkish Chapter Kutlama Yemeği İSİB Sponsorluğunda Gerçekleşti

05 Nisan 2014 Dergi: Nisan-2014
ASHRAE Turkish Chapter Kutlama Yemeği İSİB Sponsorluğunda Gerçekleşti
ASHRAE Members Council tarafından “ASHRAE Turkish Chapter" kurulması nedeniyle ASHRAE Başkanı Prof. Dr. Bill Bahnfleth ve ASHRAE Bölge Direktörü Ashok Virmani İSİB’in davetlisi olarak Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret kapsamında 27 Mart 2014 Perşembe günü Cemile Sultan Korusu/Koru Teras Restaurant’ta İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından akşam yemeği organizasyonu gerçekleştirildi.

Yemek öncesi düzenlenen ASHRAE Turkish Chapter toplantısında, Başkan Prof. Dr. Barış Özerdem, organizasyon yapısı hakkında bilgi verdi. Özerdem’in ASHRAE ve Turkish Chapter ile ilgili özetle şu bilgileri aktardı: “ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers) bünyesinde 130 ülkeden 54.000’i aşkın üye bulunuyor. Üyeler; mühendis, mimar, müteahhit, akademisyen, üretici, satıcı olabilmektedir. Derneğin odaklandığı konular; bina tesisat sistemleri, enerji verimliliği,  iç hava kalitesi, sürdürülebilirliktir. Faaliyetleri; üyelerinin ihtiyaç duydukları teknik bilgiyi sunmak, sektörün gereksinim duyduğu standartları, kılavuzları oluşturmak, sektör profesyonellerinin sürekli eğitimini ve iletişimini sağlamaktır. Ayrıca Ar-Ge desteği veren nadir birliklerden biridir. 12 Kuzey Amerika, 1 Asya (Hong Kong, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Tayvan) ve RAL (Region at Large) bölgelerinden oluşmaktadır. RAL; bazı Asya (Alt Bölge A), Avrupa (Alt Bölge B) ve Orta Doğu (Alt Bölge C) ülkelerini barındırmaktadır. Türkiye Alt Bölge B’de yer almaktadır. Bu 14 bölge altında 176 «chapter»  ve daha az sayıda «section» örgütlenmiştir. Türkiye adresli ASHRAE üyelerinin Türkiye’de bir ASHRAE birimi oluşturarak örgütlenme çalışmaları; ‘ASHRAE Members Council’ tarafından; 2013 Kış Konferansı’nda ‘Turkish Section’ın onanması, 2014 Kış Konferansı’nda da ‘Turkish Chapter’ın onanması şeklinde sonuçlanmıştır. Bu süreçlerle ilgili detaylı bilgiler Linkedin ve Yahoo gruplarında, sektörel yayın organlarında paylaşılmıştır. 27 Mart 2014 Perşembe günü İSİB’in sponsorluğunda ASHRAE Başkanı Prof. Dr. William Bahnfleth ile RAL Başkanı Ashok Virmani’nin katılımıyla ‘Turkish Chapter’a beratı takdim edilmiştir. Prof. Dr. William Bahnfleth, 27 Mart günü Bahçeşehir Üniversitesi'nde, 28 Mart günü ise Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, ‘Integrated Air Quality and Energy Efficiency in Buildings’ konulu bir seminer vermiştir. Chapter oluşumunun amacı; üyelerine daha iyi hizmet sunmak ve üye sayısını artırmaktır. Doğrudan ‘section’ veya ‘chapter’ olunacağı gibi, bir ‘chapter’, en az 3 yıldır çalışıyor olmak kaydıyla,  başka bir ‘chapter veya section’ı da doğurabiliyor. Her ‘chapter’ın genel çerçeveleri belirlenmiş olmakla beraber, kendine özgü maddeler içeren bir tüzüğü mevcuttur. Chapter olmanın sağladığı olanaklar arasında; ASHRAE ve RAL’ın yönetimlerini seçme veya yönetimlerine aday olma imkânı, yayın ve standart oluşturma süreçlerine katılma imkanı, ‘Distinguished Lecturer’ hizmetinden yararlanma, ASHRAE tüzük değişikliği talebinde bulunma hakkı, üniversitelerde ‘Student Branch’ oluşturma imkanı, Proje yarışmalarına katılma ve destek alma, ASHRAE sertifikasyon eğitimlerinin ülkemizde düzenlenmesi, ülkemizde yapılacak ulusal/uluslararası sektörel organizasyonlara ASHRAE desteğinin alınabilmesi, Amerika dışı Ar-Ge proje desteklerinden (bu yılki bütçe 5 000 000$) faydalanma imkânı sayılabilir.”

İSİB sponsorluğunda düzenlenen akşam yemeğinde yaptığı konuşmada İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Poyraz; “ASHRAE Turkish Chapter oluşumu ile ilgili süreçte TTMD’ye bu güne kadar olan dialogları geliştirdiği ve olgunlaştırdığı için teşekkür ederim. Bugün ASHRAE Başkanı Bay Bahnfleth de ‘chapter’ kurulması ile TTMD’nin çalışmalarının yolunun aynı olduğunun altını çizdi. Türkiye’de sektörümüzün ne kadar örgütlü olduğunu gördü. Bizleri de bu örgütlenmeyi gerçekleştirebilmiş olmamızdan ötürü tebrik etti. ASHRAE’nin bölgesel toplantılarından birine ev sahipliği yapmak istediğimizi Bay Bahnfleth’e bildirdik” dedi.            

Etiketler


Slider Altına