Header Reklam

ASHRAE SARS-CoV-2 Kılavuzunu Güncelledi

06 Nisan 2021 Dergi: Nisan-2021
ASHRAE SARS-CoV-2 Kılavuzunu Güncelledi

ASHRAE Epidemic Task Force, binalarda SARS-CoV-2’nin havadan iletimi hakkında güncellenmiş ve net bir açıklama yayımladı.

ASHRAE’nin Salgın Görev Gücü (Epidemic Task Force), SARS-CoV-2 kılavuzunda yapılan bir güncellemede, SARS-CoV-2’nin havadan iletiminin “önemli” olduğunu ve kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

ASHRAE’nin SARS-CoV-2’nin binalarda havadan iletimi ile ilgili açıklaması şöyle: “SARS-CoV-2’nin havadan iletimi önemlidir ve kontrol edilmelidir. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin işletimi de dahil olmak üzere bina operasyonlarındaki değişiklikler havadaki maruziyetleri azaltabilir.”

Bu son açıklama, hava yoluyla iletimin, havadan önlemlerin alınması gerektiği konusunda “yeterince olası” olduğunu söyleyen Nisan 2020 açıklamasının yerini alıyor.

O zamanlar hem Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hem de Hastalık Kontrol Merkezleri (Centers for Diseases Control-CDC), SARS-CoV-2’nin yayılmasının havadan değil damlacık ve fomit modları ile olduğunu iddia etti. Daha sonra, her ikisi de iç mekanda havadan bulaşma riskini kabul etti.

ASHRAE Salgın Görev Gücü Başkanı William P. Bahnfleth konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu küçük bir adım gibi görünebilir, ancak pandemiyi durdurma çabasında önemli araçlar olarak havalandırma ve filtrelemeye yönelik sessiz destek göz önüne alındığında, konumumuz hakkında şüpheye yer bırakmamamızın önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Havadan iletim bildiriminin tamamını ve diğer COVID-19 kaynaklarını görüntülemek için tıklayın.


Etiketler