Header Reklam
Header Reklam

ASHRAE, Kapalı Alanlarda Hastalık Bulaşma Riskini Azaltmak için Çığır Açan Standardı Onayladı

30 Haziran 2023 Dergi: Temmuz-2023
ASHRAE, Kapalı Alanlarda Hastalık Bulaşma Riskini Azaltmak için Çığır Açan Standardı Onayladı

ASHRAE, bina sakinlerine çok sayıda fayda sağlayan ve daha sağlıklı ortamları teşvik eden, binalar için merakla beklenen havadan bulaşan enfeksiyon riskini azaltma standardının yayınlanmak üzere onaylandığını duyurdu.

Binalarda Bulaşıcı Hastalık Yayılma Riskini Azaltmada İleriye Yönelik Büyük Bir Adım

ASHRAE Standardı 241: Enfeksiyöz Aerosollerin Kontrolü, yeni binalarda, mevcut binalarda ve büyük yenilemelerde bulaşıcı aerosollere maruz kalarak hastalık bulaşma riskini azaltmak için minimum gereksinimleri belirliyor. Enfeksiyöz aerosoller, hastalığa neden olan patojenleri taşıyabilen ve havada uzun süre kalabilecek, solunabilecek kadar küçük, solukla ortam havasına verilen parçacıklardır. Bu standardın kullanılması, COVID-19'a neden olan SARS-COV-2 virüsüne, influenza virüslerine ve her yıl büyük bireysel ve ekonomik hasara neden olan diğer patojenlere maruz kalmayı azaltacak. Standart 241, hava sistemi tasarımının, kurulumunun, işletiminin ve bakımının birçok yönü için gereksinimler sağlar.

Standardın önemli yönleri:

• Enfeksiyon Riski Yönetim Modu – Standart 241'in gereklilikleri, hastalık bulaşma riskinin yüksek olduğu belirlenen dönemlerde geçerli olan bir enfeksiyon risk yönetimi modu (IRMM) sırasında geçerlidir. AHJ'ler (Yargı Sorumluluğu Bulunan Makamlar), Standart 241'in gelişmiş korumalarının ne zaman gerekli olacağını belirleyebilir, ancak bunun kullanımı, örneğin grip mevsimi gibi diğer zamanlarda mal sahibinin/operatörün takdirine bağlı olabilir. Standart 241'in bu yönü, esneklik kavramını - normal koşulların dışındaki aşırı koşullara yanıt verme yeteneği - iç mekan hava kalitesi kontrol tasarımı ve işletimi alanına sokar.

• Eşdeğer Temiz Hava Akış Hızı Gereksinimleri – ASHRAE Standartları 62.1, 62.2 dahil olmak üzere diğer iç hava kalitesi standartları, normal iç hava kirleticilerini kontrol etmek için dış hava akış hızı ve filtreleme gereksinimlerini belirtir. Standart 241, eşdeğer temiz hava akış hızı için temel gereksinimleri belirleyerek; mikrop öldürücü ultraviyole ışık gibi teknolojilerle hava dezenfeksiyonu, iç havanın filtrelenmesi ve toplam dış hava ile aynı etkiye sahip olacak şekilde bir binanın kullanılan alanlarına patojen içermeyen hava akışının sağlanmasına yardımcı olarak çığır açıyor. Bu yaklaşım, standardın esnek kullanıcısının, ekonomik kısıtlamalarını ve enerji kullanım hedeflerini en iyi karşılayan standarda uyacak teknoloji kombinasyonlarını seçmesine olanak tanır.

• Filtrasyon ve Hava Temizleme Teknolojisinin Kullanım Gereksinimleri – Dış hava ile havalandırma yoluyla iç hava kirleticilerinin seyreltilmesi, iç hava kalitesini kontrol etmek için enerji yoğun ve pahalı bir yol olabilir. Standart 241, eşdeğer temiz hava akışı gereksinimlerini verimli ve uygun maliyetli bir şekilde karşılamak için etkili ve güvenli bir şekilde filtreleme ve hava temizleme kullanımına yönelik kapsamlı gereksinimler sağlar. Bunlar, performansı belirlemek ve örneğin ozon seviyelerini yükselterek, işlemin iç hava kalitesini başka şekillerde düşürmediğini göstermek için test gerekliliklerini içerir.

• Planlama ve Devreye Alma – Standart 241, ASHRAE Salgın Görev Gücü'nün çalışmasında geliştirilen bir kavram olan, bir bina hazırlık planının geliştirilmesiyle sonuçlanan “değerlendirme ve planlama gereksinimleri” sağlar. Ayrıca, sistemlerin kurulu performanslarını belirlemek için devreye alma prosedürlerini de açıklar.

ASHRAE Üyesi, 2022-2023 ASHRAE Başkanı Farooq Mehboob, "Standart 241, iç mekan hava kalitesine öncelik verilmesinde önemli bir adımı temsil ediyor. Bu standartta belirtilen gereklilikleri uygulayarak, bina sakinlerinin sağlığını, esenliğini ve üretkenliğini artırabiliriz. Bu standart, bina sahiplerine, operatörlere ve profesyonellere, iç ortamların korunmasında proaktif önlemler alma yetkisi verir. Daha sağlıklı ortamlar yaratmak, kapalı ortamlar ve sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmek için temel bir araçtır" dedi.

Bir ANSI standardı olmamakla birlikte, proje onayından mutabakat süreci, bu standardın kamu incelemesi de dahil olmak üzere geliştirilmesi ve nihai onayı, çalışmanın başlangıcından tamamlanmasına kadar altı ay ve proje komitesinin ilk toplantısından itibaren yalnızca dört aylık bir zaman aldı.

ASHRAE Başkanlık Üyesi ve 241 Standart Proje Komitesi Başkanı Ph.D., P.E. William Bahnfleth, "Bu standardın geliştirilmesi, yalnızca ASHRAE'nin toplumsal bir ihtiyaca hızlı bir şekilde yanıt verme yeteneğini değil, aynı zamanda her yerde binalardaki insanların sağlık ve güvenliğine olan kararlı bağlılığını da göstermektedir. Bu, bina tasarımı ve işletimi ile halk sağlığı arasında bağlantı kurmada önemli bir başarı ve kilometre taşıdır” dedi.

Standart 241 komitesi, standardın ek gereksinimlerini ekleyerek, gereksinimleri netleştirerek ve halkın standardı kullanmasına yardımcı olacak araçlar geliştirerek iyileştirmeye devam edecek ve çalışacak. Gelecekte; kurslar, podcast'ler, bilgi sayfaları ve bilgilendirme etkinlikleri gibi endüstri ve tüketici dostu kaynaklar duyurulacak.

Standard 241 şimdi ASHRAE Kitabevinde ön satışta.

https://www.techstreet.com/ashrae/standards/ashrae-241-2023?gateway_code=ashrae&product_id=2567398


Etiketler