Header Reklam

ASHRAE’den Binalarda COVID-19 ve HVAC İlişkisine Dair Açıklama

21 Nisan 2020 Dergi: Mayıs-2020
ASHRAE’den Binalarda COVID-19 ve HVAC İlişkisine Dair Açıklama

ASHRAE, binalarda HVAC sistemlerinin işletimi ve bakımı ile ilgili olarak COVID-19'a (koronavirüs) neden olan SARS-CoV-2 yayılımını yönetme konusunda iki açıklama yayımladı. 

2019-2020 ASHRAE Başkanı Darryl K. Boyce, P.Eng, şunları söyledi: “Mevcut küresel pandemi ışığında, virüsün bulaşmasının hafifletilmesinde, ASHRAE'nin havalandırma ve filtrasyon önerileri ile rehberlik ederek bir yanıt vermesi kritik önem taşıyor. ASHRAE'nin güvenli ve sağlıklı bina ortamlarının sağlanmasında önemli bir rolü vardır ve yapacağı yorumlar şu anda ihtiyaç duyulan uzman stratejileri sunacaktır.” 

ASHRAE, HVAC sistemleri ile ilgili konularda hatalı ifadelerin yaygınlaşmasını önlemek üzere aşağıdaki yorumları getirdi. ASHRAE, konut veya ticari HVAC sistemlerinin çalıştırmaması tavsiyesine resmen karşı çıkıyor ve bu süre zarfında klimaların açık kalmasının virüsün yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor.  ASHRAE tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

ASHRAE’nin SARS-CoV-2/COVID-19'un havadan iletimine ilişkin açıklaması
SARS-CoV-2'nin hava yoluyla geçtiği, virüse hava yoluyla maruz kalmanın kontrol edilmesi gerektiği muhtemeldir. HVAC sistemlerinin çalışması da dahil olmak üzere bina işletim süreci üzerinde yapılacak değişiklikler, ayarlamalar hava yolu ile virüs taşınımı konusundaki sorunları azaltabilir.

ASHRAE’nin SARS-CoV-2/COVID-19 iletimini azaltmak için ısıtma, havalandırma ve klima sistemlerinin çalışması hakkındaki açıklaması
HVAC sistemleri tarafından sağlanan havalandırma ve filtreleme, SARS-CoV-2'nin havadaki konsantrasyonunu ve dolayısıyla hava yoluyla bulaşma riskini azaltabilir. Havası koşullandırılmamış alanlar, doğrudan yaşamı tehdit edebilir ve enfeksiyona karşı direnci düşük insanlarda termal strese neden olabilir. Genel olarak, HVAC sistemlerinin devre dışı bırakılması, virüsün bulaşmasını azaltmak için önerilen bir önlem değildir. HVAC filtreleri, diğer stratejilerle birlikte, sağlığa etkileri olabilecek diğer hava kirleticilerini giderirken virüs bulaşmasını azaltmaya yardımcı olur.

ASHRAE’nın Çevre Sağlığı Komitesi de yukarıdaki iki ifadeyi desteklemek için Ortaya Çıkan Sorunlar Özeti hazırladı:

Sağlık tesislerinde, ofis ve perakende sektörü çalışanlarında, müşterilerinde, imalatta çalışan işçilerde, özel ve kamu kuruluşlarında, açık ortamlarda ve toplu taşımada özellikle SARS-CoV-2 olmak üzere çeşitli patojenlerin hava yoluyla bulaşma olasılığı konusunda büyük bir endişe vardır. 

ASHRAE, mevcut pandemi ve gelecekteki salgınlar sırasında binalarda hastalık yayılımı ve HVAC arasındaki ilişkiyi ele almak için önde gelen uzmanlardan oluşan Salgın Görev Gücü'nü oluşturdu. ASHRAE Çevre Sağlığı Komitesi'nin Pozisyon Belgesi Komitesi, Bulaşıcı Aerosoller Hakkında Pozisyon Belgesini de güncelledi.

ASHRAE Salgın Görev Gücü Başkanı, ASHRAE Çevre Sağlığı Komitesi Oylama Üyesi ve 2013-2014 ASHRAE Başkanlık Üyesi Bill Bahnfleth, “Sektör ortaklarıyla birlikte çalışan ASHRAE, COVID-19 pandemisine HVAC sistemlerinin tasarımı, işletimi ve bakımı konusunda rehberlik etmek ve dünyanın gelecekteki salgınlara hazırlanmasına destek olabilmek için benzersiz bir niteliktedir” dedi. 

Ek detaylar için lütfen www.ashrae.org/COVID19 adresindeki sürekli güncellenen ASHRAE COVID-19 Kaynakları web sayfasını ziyaret edin. Sayfa, sık sorulan soruları ve ETF'nin sağlık tesisleri, konut binaları ve COVID-19 salgını ile ilgili diğer konular hakkındaki rehberliği hakkındaki en son bilgileri içeriyor.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.