Header Reklam
Header Reklam

ASHRAE Atlanta Toplantısı ve AHR Expo Başarılı Bir Buluşmaya Sahne Oldu

25 Şubat 2023 Dergi: Mart-2023
ASHRAE Atlanta Toplantısı ve AHR Expo Başarılı Bir Buluşmaya Sahne Oldu

Binaların dekarbonizasyonuna güçlü bir şekilde odaklanılması, ısı pompaları ve termal enerji konulu eğitim oturumlarının kalabalıkları çekmesiyle ortaya çıkıyor. Genel olarak, gösteriye katılım 42.000'i aştı.

ASHRAE 2023 Kış Konferansı, karbondan arındırma stratejileri oluşturmaya güçlü bir odaklanma ile Atlanta'da, 4-8 Şubat tarihlerinde 3.000'den fazla HVAC&R endüstri profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. HVAC&R endüstrisindeki en son teknolojiler ve hizmetler, AHR Expo, Georgia Dünya Kongre Merkezi'nde 487.000 net metrekare alanda sergiledi.

Atlanta'daki endüstri liderleri, bu yıl izlenmesi gereken temel sorunlar olarak tedarik zinciri sıkıntılarını, soğutucu akışkan düzenleyici değişiklikleri, dekarbonizasyon ve işgücü eksikliklerini gösterdi.

Beş günlük konferans programında 100'den fazla teknik oturum, turlar ve sosyal etkinlikler yer aldı. Katılımın yoğun olduğu ilk üç oturum:

  • Seminer 15: Soğutma Uygulamaları için Termal Enerji Depolamanın Evrimi: Geçmiş, Bugün ve Gelecek
  • Seminer 11: HVAC ile Entegre Termal Enerji Depolamayı Optimize Etme
  • Seminer 25: Isı Pompaları ve Termal Enerji Depolama Kullanarak Kampüslerin Karbonsuzlaştırılması.

AHR Expo'da 425'i uluslararası olmak üzere toplam 1.779 katılımcı yer aldı. Genel olarak, fuara üç gün boyunca 42.794 kişi katıldı. Atlanta'da yapılan AHR Expo 2019'daki salgın öncesi son katılımının 45.078 kişi olduğu düşünülürse etkinliğin başarısı daha net görülmektedir.

Bu nedenle, AHR Expo'nun 2022'den sonra %39 oranında toparlanması takdirle karşılandı. AHR Expo'dan Nicole Bush "Atlanta'da böylesine güçlü bir etkinliği gerçekleştirmiş olmaktan heyecan duyuyoruz!" dedi.

Fuarla eşzamanlı mühendislik konferansında, 2022-23 ASHRAE Başkanı Farooq Mehboob derneğin güncel teması olan "Geleceğimizi Güvenceye Almak" başlığı altında güncel bilgiler sundu.

Mehboob, "Zorluk burada bitmiyor. Bir endüstri olarak odaklanmaya devam etmeli ve liderlik ve geleceğe hazırlıklı olma konusundaki çabamızı sürdürmeliyiz. Başarımız, problem çözme, yaratıcılık, yenilikçilik, esneklik ve uyum sağlama isteğine dayalı olmaya devam ediyor. Başarımız, yeni bilgi ve teknolojiye dayalı bir iyileştirme fırsatına olan inancımızdan kaynaklanıyor” dedi.

Karbondan arındırma hareketini ve enerji açısından daha verimli binaların tasarımını tartışan Mehboob, "Üretimi Amerika Birleşik Devletleri'ne geri taşımak, binaların inşasında karbon tüketimini azaltmanın bir yoludur” dedi.

Mehboob, COVID-19 salgınından bu yana kötüleşen onlarca yıllık bir sorun olan yaşlanan işgücü ile ilgili olarak da, kadınların HVACR işgücünün yalnızca %3'ünü oluşturduğunu kaydetti; "Bu işlere ilgi duymalarını sağlamak büyük bir zorluk. Ayrıca genç kuşaklar işlerinde ideal koşullar beklentisinde. HVACR endüstrisi, enerji verimliliği devriminin bir parçasıdır" ifadelerini kullandı.

HARDI'den Taylor Gee, tedarik zinciri sorunlarının bu yıl da devam edeceğini, ancak iyileşmesi gerektiğini belirtti ve ticari yapı ve apartman inşaatı sektörünün de büyüyeceğini sözlerine ekledi.

Soğutucu akışkanlar konusunda panelistler, HVACR yüklenicilerini tedarikçilerle proaktif olmaya ve soğutucu akışkan geri kazanımı için çabalarını hızlandırmaya teşvik ettiler. Ancak en büyük endişe, birçok yüklenicinin düşük GWP'li soğutucu akışkan akımının farkında olmaması ve şu anda kullandıkları soğutucu akışkanların yakında kullanılamayacak olmasıydı.

Guarino, "Sektörün belki de sadece %10'u çevre dostu geçişe dikkat ediyor. Diğerleri daha çok iş odaklı. Sosyal medya gibi geleneksel olmayan yöntemlerle ve müteahhit birlikleriyle ulusal değil yerel düzeyde çalışarak iletişimi hızlandırmalıyız” dedi.

ASHRAE üyelerinin olağanüstü başarıları, bir onur ve ödül programı ile takdir edildi. ASHRAE Başkan Yardımcısı ve Sekreteri Jeff Littleton, yakın zamanda karbondan arındırma kaynaklarının inşa edilmesi de dahil olmak üzere derneğin mevcut girişimleri hakkında bilgi verdi.

Littleton, "ASHRAE'nin teknik rehberliğine artan bir talep var. ASHRAE Bina Dekarbonizasyon Görev Gücü, geniş bir dekarbonizasyon kaynakları yelpazesi üzerinde yorulmadan çalışıyor. ASHRAE'nin çok çeşitli dekarbonizasyon araçları ve rehberliği içerecek olan yeni dekarbonizasyon çevrimiçi kaynak merkezini kullanıma sunduk. Artık Enerji Bakanlığı ve Pacific Northwest National Labs ile ortaklaşa hazırlanan ‘Bina Performansı Standartları: Teknik Kaynak Kılavuzu’ adlı yeni ve ücretsiz yayını web sitemizden indirebilirsiniz. Binaları daha iyi hale getirmek için günümüzün mükemmel talep fırtınasında 129 yıllık mirasımızın gücünü gösteriyoruz” dedi.

Dekarbonizasyon kaynaklarının oluşturulması ve BPS kılavuzu www.ashrae.org/decarb adresinde bulunuyor.

Genel oturumu kapatan geleceğin trendleri bölümünde önde gelen uzman Peter Leyden, Yapay Zeka (AI), genetik mühendisliği ve elektrikli ulaşım gibi bilgi teknolojisi, biyoteknoloji ve enerji teknolojisindeki teknolojik devrimlere odaklandı.

ASHRAE Learning Institute (ALI) 20 kurs sundu. Yeni kurslar şunlardı:

Bina Dekarbonizasyonuna Giriş

Enerji Yönetimi En İyi Uygulamaları

HVAC'ta V – Ne, Neden, Nerede, Nasıl ve Ne Kadar (62.1-2019 Standardının Temel Gereksinimlerini içeriyor)

Dekarbonizasyon Tasarım Sistemlerinin Temelleri ve Ekipman Uygulamaları

DDC Sistemlerini Kurmak için En İyi Uygulamalar;

HVAC'ta V – Havalandırma Oranı Prosedürlerini Kullanarak İç Hava Kalitesini Verimli Bir Şekilde İyileştirme (Standart 62.1-2022 için Gelişmiş Seçenekleri Kullanarak);

İklim Tasarımı için Akıllı HVAC Çözümleri.

Kayıtlı tüm katılımcılar, konferans sırasında ve konferanstan sonraki 12 ay boyunca sanal konferans platformuna erişebilecek.

2023 ASHRAE Yıllık Konferansı 24-28 Haziran tarihlerinde Tampa, FL'de gerçekleştirilecek. 2024 Kış Konferansı 20-24 Ocak'ta ve AHR Expo, 22-24 Ocak'ta Chicago'da yapılacak.