Header Reklam
Header Reklam

ARMATÜR ve HISİAD Arasında İyi Niyet Protokolü İmzalandı 

25 Eylül 2019 Dergi: Eylül-2019
ARMATÜR ve HISİAD Arasında İyi Niyet Protokolü İmzalandı 

İhracatın katma değer yaratarak artması konusunda seferberlik sürerken, armatür ve hırdavat sektörü de bu hususta önemli bir işbirliğine imza attı. Halihazırda, ortak işler yapan iki sektörün önemli kuruluşları, Armatür, Valf, Musluk, Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği (ARMATÜR) ve Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD), iyi niyet protokolü imzaladı. Yapılan protokol kapsamında, iki derneğin etkinlikleri birbirlerine açık olacak. Hedefte ise yerli üretimi artırmak, bu ürünleri tüm dünyaya ihraç etmek var. Bu yılın Ocak ayında kurulan ARMATÜR ve Mayıs ayında faaliyete geçen HISİAD, çok yeni iki dernek olmalarına karşın, attıkları hızlı adımlarla ortak paydada birleşen sektörlerini geliştirmek adına yoğun çaba sarf ediyorlar. Atılan adımlar çerçevesinde imzalanan iyi niyet protokolünü değerlendiren HISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, iki derneğin ortak işler yaptığını ve ortak paydaşlarının olduğunu belirtti. Sektör olarak birbirlerini tamamladıklarını ifade eden Tecdelioğlu, şöyle devam etti: “Bizim dernek olarak hedeflerimiz ve hayallerimiz; Türkiye’de ürettiğimiz ürünleri tüm dünyaya satabilmek, rekabetçi şekilde Türkiye’de üretim yapabilmek, ürettiğimiz ürünleri de dünyada söz sahibi olabilecek sektör lideri firmalar ve temsiliyet gücümüzle yine tüm dünyaya satabilmek. Karşılıklı olarak, veri ve bilgilerimizi paylaşmak, yaptığımız sosyal oluşumları desteklemek, seminerler, toplantılar ve eğitimlere birbirimizi davet etmek, ayrıca derneklerimizin de birbirine üye olmasını istiyoruz. Sektörlerimiz, katma değerli ürünleri üretiyor. Bu yüzden biz bu ürünlere destek istiyoruz. Bunun için sektörlere özel fuarlar, teşvik ve destekler, kredi, bonuslar istiyoruz.” 
Bu iki derneğin ilgi alanına giren konuların bugüne kadar temsil edilmediğini kaydeden ARMATÜR Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan ise “Esasında buradaki amacımız bu iki derneği cari fazla veren iki sektör haline getirebilmek. Çünkü ürünlerimiz hem Avrupa’dan hem de Uzakdoğu’dan Türkiye’ye ithal edilebilen ürünler. Bunlar gözetim vasıtasıyla olabildiği kadar azaltılmaya çalışılıyor. Biz burada bunu korumacılıkla değil; sektörün gelişimiyle, ihracatın artmasıyla ve işbirlikleriyle anlamlaştırmak istiyoruz. Bunun için yeni pazarları hedefliyoruz” şeklinde konuştu. 
Dernek adına Güney Amerika pazarının çok önemli bir pazar olduğunun altını çizen Turhan, “Orada belli ülkeler var. Bu ülkelerin bazılarına Türkiye’den hemen hemen hiç ihracat yapılmıyor. Ama hem talep hem de pazar var. Burada da özellikle Arjantin, Brezilya, Meksika, Kolombiya, Şili hedef ülkelerimiz. Asya tarafında Çin bize uzak gibi görünse de, bizim için önemli bir pazar. Onun yanında Hindistan ve Pakistan da var. Şu andan itibaren biz bunları hedefimize aldık. Çetin Bey’in de desteğiyle kendi sektörümüze özel bir Ur-Ge yapmak istiyoruz. Bununla alakalı şu ana kadar 15-20 firmamız talebi iletti. Biz de derneğimizin çatısı altında buna vesile olmak istiyoruz” dedi. 

İki sektör, 10 milyar dolarlık ihracat katkısı sağlayacak
Türkiye İnşaat Malzemecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Çetin Tecdelioğlu, sektörün yapısı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Tesisat, vana vb. sektörler tamamen inşaat malzemelerinden oluşuyor. Yurtiçinde bununla ilgili teknik odalar ve birlikler var. Buralarda bugün bizim kendi temsiliyet gücümüz olmadığı ve böyle bir dernek olmadığı için kodu yazdığınızda örneğin direkt Avrupa’yı ya da Amerika’yı işaret ediyor deyip kimseyi uyarmamışız. Biz bu algıyla Türkiye’nin hırdavat ihtiyacını karşılarız. Milli olarak karşılarız. Biz ithalatçılara karşı kurulmuş bir dernek değiliz. Aramızda sektörde temsiliyet gücü olan, yıllardır ithalat yaparak Türkiye’ye hizmet eden ithalatçı firmalarımız da var. O firmanın global merkezine biz nasıl mal satabiliriz, onun derdindeyiz. İki sektör birleşince yaklaşık 10 milyar dolar ihracat olacaktır” şeklinde konuştu.