Header Reklam

AREA, COVID-19'un İklimlendirme Sektörüne Etkilerini Araştırdı

20 Nisan 2020
AREA, COVID-19'un İklimlendirme Sektörüne Etkilerini Araştırdı

AREA (Air Conditioning and Refrigeration European Association), COVID-19 salgınının Avrupa soğutma, iklimlendirme ve ısı pompası (RACHP) taahhüt sektörü üzerindeki etkileri konusunda bir araştırma yaptı. Bu araştırmada AREA üyesi Almanya, Slovakya, Danimarka, Yunanistan, Norveç, İspanya, İrlanda, İsveç, İtalya, İngiltere ve Fransa’daki RACHP derneklerinden alınan yanıtlar değerlendirildi.

Yılın İlk Çeyreğinde Büyüme

Büyüme üzerindeki etkinin, virüsün ilerleme hızına bağlı olarak geliştiği görüldü. İrlanda, Yunanistan, İsveç gibi ülkelerde pek olumsuz etki görülmezken ve Almanya, Slovakya, Norveç’de ılımlı düzeyde kayıplar yaşanırken, Fransa, İtalya ile İspanya en fazla etkilenen ülkeler oldu.

Yılın İkinci Çeyreğinde Büyüme Beklentisi

Tüm raporlar, ülkelerdeki karantinanın kapsamına ve süresine bağlı olarak ağır kayıplar beklese de, ikinci çeyrek için belirsizliğin sürdüğü belirtiliyor. Servis Müteahhitleri birçok işletmenin, restoranın ve şantiyenin kapanmasından büyük ölçüde etkilenecek.

 

Almanya

Slovakya

Yunanistan

İspanya

İrlanda

İsveç

İtalya

İngiltere

Fransa

-%15

-%10

-%50

-%50

-%25

-%3

-%10

%0

-%60

 

Siparişler

Büyüme ile ilgili olarak, ikinci çeyrek için de belirsizlik hakimdir. Bazı ülkelerden bu nedenle oldukça geniş aralıkta veriler geldi. “Kayıp derecesini, karantina süresi ve tedarik zincirinin yeniden aktif olarak devreye gireceği zaman belirleyecektir” yorumu yapıldı.

 

Almanya

Slovakya

Yunanistan

İspanya

İrlanda

İsveç

İtalya

İngiltere

Fransa

Danimarka

-%25

-%40

-%55

-%60

-%15

-%3

-%20

%40

-%60

-%50

 

Tedarik Üzerine Etkileri

Üye derneklerin arz gecikmeleri ve tedariki konusunda kademeli bir artış yaşadığı ifade edildi. Genel olarak, anketin düzenlendiği tarihlerde halen yönetilebilir olduğu düşünülmesine rağmen, çoğu Avrupa ülkesinde karantina söz konusu olduğundan, durumun daha da kötüye gittiği varsayılmaktadır.

İş Gücü

Anket sırasında, nispeten az sayıda üye dernek karantina nedeniyle personel sıkıntısı yaşadı. Bununla birlikte çoğunluk, faaliyet düşüşünün yanı sıra karantinanın da etkisiyle kısa süreli tedbirler aldı. Ücretli/ücretsiz izin verilen personelin oranları, İrlanda'da %20, İtalya'da %30, İngiltere'de %60, Fransa'da %70 olarak ifade edildi.

Ofis çalışanları için evden çalışma genelleştirildi. İrlanda'da, bazı servis mühendisleri/teknisyenleri gece vardiyasına geçti. Fransa'da, sadece acil satış sonrası servis hizmetleri yapılmaktadır.

Kısa süreli çalışma planları ve kamu desteği sayesinde, çok az sayıda zorunlu işten çıkarma bildirildi.

Slovakya, Danimarka, Yunanistan, İspanya, İrlanda İsveç ve İtalya'da “zorunlu olmayan” ticari faaliyetlere ilişkin yasaklar yayınladı. RACHP hizmetleri genellikle 'temel hizmetler' olarak kabul edilmiş ve bu nedenle bu yasak kapsamı dışında tutuldu.Slider Altına