Header Reklam

Amazon’un Nefes Kesen Yeni Binaları, Küresel İklim Taahhüdü Gereklerine Göre Tasarlanıyor

05 Aralık 2020

Sürdürülebilirliği vurgulayan, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi, e-ticaret çılgınlığını ABD'deki düzinelerce devasa yeni endüstriyel tesisle buluşturuyor.
SARS-COV-2 koronavirüsün dünyayı vurmasından bu yana perakende dünyasında e-ticaretin rolü değişti. Küresel COVID-19 salgını sırasında, tüketiciler çevrimiçi alışverişe yöneldi ve Amazon, e-ticaret pastasının büyük bir bölümünü almaya devam ediyor.
Tüm bu siparişleri karşılamak için perakende devi bu yıl, teslimatı daha verimli hale getirmek için ABD genelinde şaşırtıcı bir hızda büyük sipariş karşılama merkezleri ve 1.000 küçük teslimat merkezi inşa ediyor. Amazon yetkilileri, ikinci çeyrek sonuçlarını tartışmak için Temmuz ayında yapılan bir çağrıda, şirketin 2020'de karşılama merkezlerini yüzde 50 oranında artıracağını söyledi. 3. çeyrekte satışları yüzde 37 arttı.
The Real Deal’de, "Şirket yıllardır dağıtım merkezi alanları inşa etmek ve kiralamak için para harcıyor, ancak 2020'de ivmesini artırmış gibi görünüyor. Mart ayından bu yana Amazon, yalnızca Chicago bölgesinde yaklaşık 11 milyon metrekarelik dağıtım merkezi ve depo kiralayacak" ifadeleri yer alıyor.
Aslında Amazon, COVID-19 dönemi talebini karşılamak için başlangıçta 2021 için planlanan sipariş karşılama merkezleri ve teslimat zincirinde büyümesini hızlandırdı. The Real Deal, "Pandeminin ötesinde, bir günlük nakliye hedeflerine ulaşmak için depo, lojistik ve son kilometre merkez alanı gerekli" diyor.
Amazon'un sermaye harcamaları ikinci çeyrekte yüzde 65 artarak 9,4 milyar dolara ulaştı. Amazon CFO'su Brian Olsavsky The Real Deal’a yaptığı açıklamada, "Bu binalar açıldıktan sonra kârlılık bir rüzgâr gibi olacak" dedi.
Amazon için sipariş karşılama merkezleri, ürünlerin bir sipariş için alınana kadar sevk edildiği ve depolandığı ana merkezler olarak işlev görür. Amazon, geleneksel depolama merkezlerine ek olarak, robotların sipariş edilen malzemeleri işçilere getirebilmesi için her bir bilginin dijitalleştirildiği robotik merkezlere de sahiptir. Bir ikmal merkezinde neler olup bittiğini gösteren videoyu https://bit.ly/33g21zD  adresinde görüntüleyebilirsiniz.
Amazon, web sitesinde "Yaklaşık 800.000 fit kare boyutundaki ikmal merkezlerinin her biri 1.500'den fazla tam tam zamanlı çalışan istihdam edebilir. Bu binalarda Amazon depolanmış kitap, oyuncak ve ev eşyaları gibi müşteri siparişlerini alıyor, paketliyor ve gönderiyor. Amazon Robotics'in yenilikleri sayesinde, personel robotlarla birlikte çalışarak yeni beceriler öğrenmelerine ve müşteri talebini karşılamak için daha verimli bir süreç oluşturmalarına yardımcı oluyor" deniliyor.
Şirket ayrıca teras mobilyaları, dış mekan uygulama veya halılar gibi hacimli veya daha büyük boyutlu siparişleri depolayan, yedekleyen merkezlere de sahiptir. Bu yapılar 600.000 ila 1 milyon fit kare arasında değişir.
2020 ve 2021'de yapımı devam eden veya açılan ABD sipariş karşılama merkezi 16 eyalette bulunmaktadır: Arkansas, California, Florida, Idaho, Illinois, Iowa, Kansas, Mississippi, Missouri, Nebraska, Kuzey Dakota, Ohio, Pennsylvania, Tennessee, Texas ve Utah.
Amazon, şirket içi mühendis personelini ülkenin dört bir yanından, Jordan & Skala Engineers, Kraemer Consulting Engineers ve Rock Brook Consulting Group gibi mühendislik firmalarıyla bir araya getirerek bu devasa yapılar için MEP sistemlerini tasarlıyor. Bu devasa yapıların nasıl inşa edildiğini görmek için videoyu https://bit.ly/3l6UYiS  adresinden izleyebilirsiniz.
Sürdürülebilirlik Hedefleri
2019'da Amazon ve Global Optimism, Paris Anlaşması'nın 2050 hedefinden on yıl önce, 2040'a kadar net sıfır karbon hedefine ulaşma taahhüdü olan The Climate Pledge'i kurdu. O zamandan bu yana, artan bir biçimde pek çok büyük şirket The Climate Pledge'e katıldı. Katılan firmalar arasında; Best Buy, Henkel, Infosys, McKinstry, Mercedes-Benz, Oak View Group, Real Betis, Reckitt Benckiser, Schneider Electric, Siemens, Signify ve Verizon bulunuyor.
The Climate Pledge’i imzalayanlar şunları kabul etti:
• Sera gazı emisyonlarını düzenli olarak ölçün ve raporlayın;
• Verimlilik iyileştirmeleri, yenilenebilir enerji, malzeme azaltma ve diğer karbon emisyonu ortadan kaldırma stratejileri dahil olmak üzere gerçek iş değişiklikleri ve yenilikler yoluyla Paris Anlaşması doğrultusunda karbondan arındırma stratejileri uygulayın;
• 2040 yılına kadar net sıfır yıllık karbon emisyonu elde etmek için ek, ölçülebilir, gerçek, kalıcı ve sosyal açıdan yararlı dengelemeler ile kalan emisyonları nötralize edin.
Seattle merkezli bir inşaat mühendisliği firması olan McKinstry'nin CEO'su Dean Allen, “Binalar, Amerika Birleşik Devletleri'nde enerji kullanımının yüzde 40'ını, küresel olarak yüzde 36'sını oluşturuyor. Ortaya çıkan karmaşık bina teknolojileri, karbon emisyonlarını radikal bir şekilde azaltma ve binaları şaşırtıcı bir verimlilikle çalıştırma potansiyelini ortaya çıkarıyor. Bu teknolojileri kullanmak ve küresel bina stokunu karbonsuzlaştırmak, enerji verimliliğini önemli ölçüde iyileştirmek için endüstriler arasında birlikte çalışmayı gerektirecek” dedi.
Siemens AG'nin Başkanı ve CEO'su Joe Kaeser şunları ekledi: “İklim Değişikliği, insanlığın, çağımızın en büyük zorluklarından biridir. İşletmelerin hızlandırılmış dekarbonizasyona giden yolda ilerlemesi gerekiyor."

Geçtiğimiz Haziran ayında Amazon; Amazon ve diğer şirketlerin The Climate Pledge tarafından belirlenen hedeflere ulaşmasını sağlayacak sürdürülebilir ve karbondan arındırma teknolojilerinin ve hizmetlerinin geliştirilmesini desteklemek için The Climate Pledge Fund'ı kurduğunu duyurdu. Yatırım programının başlangıçta 2 milyar dolarlık bir fonu var. Amazon, fonun ilk alıcılarını Eylül ayında duyurdu:
• CarbonCure Teknolojileri. Üretim sırasında betonda karbondioksit tüketen, CO2'yi kalıcı olarak tutan ve beton performansını etkilemeden karışımlardaki çimento içeriğinin azaltılmasını sağlayan bir karbon giderme teknolojileri portföyünü ticarileştirmiştir. Amazon, bu betonu Virginia'daki HQ2 dahil birçok yeni binasında kullanarak tesislerinin somutlaşmış karbon ayak izini azaltmak için çalışıyor.
• Pachama. İklim teknolojisi şirketi, karbon tutmanın dünyadaki ormanlardaki etkisini doğrulayarak, yeniden ağaçlandırma ve orman koruma projelerini destekleyerek kuruluşların ve bireylerin emisyonlarını güvenle telafi etmelerine olanak tanıyor. Pachama, Amazon'un bu tür doğa tabanlı çözümleri izlemesine ve değerlendirmesine yardımcı olacak.
• Redwood Malzemeleri. Şirket, kullanım ömrü sonu, lityum iyon piller ve e-atıkları yüksek değerli metallere ve kimyasallara dönüştürmek için eksiksiz bir süreç ve teknoloji paketi geliştiriyor ve ticarileştiriyor. Amazon'un elektrikli araç pillerinin uygun şekilde geri dönüştürülmesine ve bileşenlerinin yeniden kullanılmasına yardımcı olacak.
• Rivian. Amazon, 2019'daki The Climate Pledge duyurusunun bir parçası olarak Rivian'dan 100.000 EV (elektrikli araç) satın aldığını, 2022 gibi erken bir zamanda 10.000 yeni elektrikli aracın ve 2030'a kadar da 100.000 aracın kullanımda olmasını planladığını açıkladı.
• Turntide Teknolojileri. Şirketin motorları, pahalı malzemeler veya nadir toprak mineralleri kullanmadan verimliliği ve kontrolü optimize ederek enerji kullanımını ortalama yüzde 64 azaltır. Amazon, Turntide’ın motorlarını bir dizi binasında kullanıyor ve şu ana kadar elde edilen sonuçlar elektrik kullanımının önemli ölçüde azaldığını gösterdi.
Amazon, Küresel İklim Taahhüdü yükümlülüklerini yerine getirmek için Mayıs ayında, yeni, kamu hizmeti ölçeğindeki güneş enerjisi projelerinin Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Avustralya'daki operasyonları güçlendirmesine yardımcı olacağını duyurdu. Bunların ikisi Ohio'da, biri Virginia'da, biri Çin'de, biri de Avustralya'da. Amazon bugüne kadar, dünya çapındaki ikmal ve sınıflandırma merkezlerinde 31 kamu hizmeti ölçeğinde rüzgâr ve güneş kaynaklı yenilenebilir enerji projesi ve 60 güneş çatısı projesini duyurdu.
Toplamda 2.900 MW'ın üzerinde kapasiteye sahip bu projeler birlikte, yılda 7.6 milyon MWh'den fazla yenilenebilir enerji sağlayacak ve bu da 680.000 ABD evinin enerji ihtiyacını karşılayacak..

Tabii ki, şirketin sürdürülebilirlik endişeleri kesinlikle Taahhüdün öncesine dayanıyor. Amazon, 2015 yılında Seattle Genel Merkezi için 250'den fazla telekom ve internet şirketine ev sahipliği yapan komşu Westin Building Exchange'den gelen atık ısıdan bir bölgesel ısıtma yaklaşımı geliştirdi. Westin, ısısını havaya vermek yerine, Amazon'un Doppler kulesindeki merkezi bir tesisine yeraltı boruları ile iletiyor.
Yaklaşık 65 °F'de, gelen su, ofisleri ısıtmak için yeterince sıcak değil, bu nedenle ısıyı daha küçük bir su hacmine yoğunlaştıran ve sıcaklığı yaklaşık 130 °F'ye yükselten beş adet ısı geri kazanım soğutucusundan geçiriliyor. Serpantinler ısıyı kampüs içinde dolaştırıyor.