Header Reklam

Alarko Carrier, Carrier'in Avrupa Üretim Üssü Olacak

05 Mayıs 2004 Dergi: Mayıs-2004
Alarko Carrier, Carrier'in Avrupa Üretim Üssü Olacak

İklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Alarko Carrier, Carrier’ın Avrupa-Ortadoğu-Afrika Bölgesi (EMEA) üretim üssüne dönüşüyor. Dünyada, yılda on milyar dolar ciro yapan, Carrier, İspanya fabrikasını kapatarak ‘Çatı Kliması’ üretimini Türkiye’ye kaydırıyor. Alarko Carrier, Çatı Kliması’nı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde üreten ve ihracat eden tek merkez haline geliyor. Konuyla ilgili olarak 15 Nisan 2004 tarihinde Swiss Otel’de düzenlenen toplantıya, Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Carrier Avrupa Başkan Yardımcısı Pierre Yves Rollet, Alarko Şirketler Topluluğu Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu ve Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin katıldılar.

Basın toplantısında, Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton; Carrier ve Alarko ortaklığını tüm detaylarıyla anlattı. Alaton;  Carrier üretimininin Türkiye’ye kaymasının, ihracat açısından önemli bir gelişme olduğunu belirterek; Türk ekonomisinin ihracatı artırmaya yönelik yatırımlara ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Toplantıda bir konuşma yapan; Carrier Avrupa Başkan Yardımcısı Pierre Yves Rollet, Alarko Carrier’ın İspanya, İtalya, Fransa gibi güçlü bölge ülkeleri arasında ilk dört içinde yer aldığını belirterek; Carrier’ın Türkiye’ye olan yatırımlarını sürdüreceğini ve Alarko Carrier’ın bu bölgenin üretim merkezi olacağını belirtti.

Pierre Yves Rollet ‘Çatı kliması imalatımızı İspanya’dan Türkiye’ye aktarma kararımız, ortağımızın başarısını teyid ediyor. Bilindiği gibi, Avrupa piyasası için imal ettiğimiz bütün çatı klimaları, bundan sonra Alarko Carrier’in Gebze’deki tesislerinde üretilecektir. Çatı kliması piyasasının çok zor ve de kalitenin çok önem taşıdığı bir piyasa olmasına rağmen, bu kararı almakta zorlanmadık.  250 milyon Euro’luk bu piyasada Carrier’in her zamanki liderlik vasıflarını sürdürmesi gerekiyor’ dedi.

Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin ise; öncelikli hedeflerinin ihracat rakamlarını yükseltmek olduğunu belirterek, 2003 yılında üretimden ihracat rakamlarının %124 arttığını ve 2004 yılında da genel ihracat toplamını %20 artırmayı hedeflediklerini söyledi. Şahin, ‘2003 yılında yaklaşık 17 milyon dolar ihracat yapıldı. Türkiye’nin  Avrupa- Ortadoğu- Afrika Bölgesi’nde Carrier üretim merkezi olma sürecinde bu rakamlar hızla artacak. 2003 yılında 166 trilyon ciro gerçekleştirerek %5 reel büyüme kaydeden Alarko Carrier, aynı büyüme oranını bu yılda yakalamayı ve her yıl ihracatımızı ve ihracat pazarlarımızı sürekli artırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda AB ülkeleri, Çin, Azerbaycan, Şili, Pakistan, Lübnan ve Litvanya gibi bir çok ülkeye ihracat yapıyoruz. Firmamız, sahip olduğu teknolojik alt yapısıyla ve üretim anlayışıyla hem kendi alanında öncü olmaya devam edecek, hem de Carrier’ın global sistemi içinde önemi giderek artacaktır. Bu durumun Türk ekonomisine katkı sağlayacaktır’ dedi. Slider Altına