Afrika’nın Sürdürülebilir Soğutma ve Soğuk Zincir Mükemmellik Merkezi ACES Kuruldu

08 Aralık 2020 Dergi:

Ruanda Hükümeti, Ruanda Üniversitesi tarafından ülkedeki, Sürdürülebilir Soğutma ve Soğuk Zincir için yeni Afrika Mükemmeliyet Merkezi'nin (ACES) faaliyetlerini resmi olarak başlattı.
Başlangıç toplantısında, Merkezin gelişimine liderlik etmek için üst düzey bir departmanlar arası ekip oluşturuldu. Çekirdek teknik ortaklar; Birmingham Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı Verimlilik için Birleşim Girişimi (UNEP U4E) ile işbirliği içinde, merkezin kurulmasındaki ilerleme, planlanan faaliyetlerin resmi olarak onaylanmasıyla hızlandı.
ACES, çiftçilerin ürünlerini hızlı ve verimli bir şekilde pazara sunmalarına yardımcı olacak, gıda israfını azaltacak, kârlılığı artıracak ve yeni iş yaratmanın yanı sıra aşılar ve sağlık için soğuk zincirleri iyileştirme arayışı içinde olacak.
ACES, Afrika'nın sosyal ve ekonomik soğutma ihtiyaçlarını karşılarken uygun fiyatlı en düşük karbon emisyonlu soğutma ve soğuk zincir sistemleri sunmanın yollarını geliştirmek ve göstermek için çok disiplinli Birleşik Krallık ve/veya ülke içi uzmanları, ticari ortaklarla bir araya getiriyor. "Yaşayan Laboratuvarlar", son teknoloji araştırmalar yürütecek ve teknik yardım, gösteriler ve bilgi aktarımı sunacak. İlk Yaşayan Laboratuvarın Ruanda kırsalında, diğerlerinin de komşu ülkelerde kurulması bekleniyor.
Ruanda Çevre Bakanı Dr. Mujawamariya Jeanne d'Arc, “UNEP U4E ile Ruanda Soğutma Girişimi, 2019'da Ulusal Soğutma Stratejisinin geliştirilmesine yardımcı oldu ve şu anda, yetenekli kişileri bir araya getirecek olan ACES'in temelini oluşturuyor. Afrika, birinci sınıf soğutma çözümleri geliştirecek ve uygulayacak. Ruanda hükümeti, önümüzdeki aylarda ve yıllarda, ortaklarımızla birlikte Merkezin kurulmasını destekliyor" dedi.
Birmingham Üniversitesi, Cranfield Üniversitesi, Londra South Bank Üniversitesi ve Heriot Watt Üniversitesi'nden araştırmacılar, İngiltere Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Bakanlığı'ndan (Defra) sağlanan fonla desteklenen kırsal soğutma ve soğuk zincir konusundaki uzmanlıklarını uyguluyorlar.
Projenin ilk soğutma ihtiyaçları ve boşlukları değerlendirme raporu, Ruanda'daki tarım kooperatifleri ve topluluklarından temsilcilerin yanı sıra önemli Bakanlıklar, özel şirketler ve STK'larla ülke içi görüşmelerin ardından tamamlanmak üzere. Rapor, enerji tüketimi ve kaynakları, gıda ve değer kayıpları, tesisler ve ekipman, soğutucu akışkanlar ve soğuk zincir talebinin analizi ile ACES'in tasarımına rehberlik edecek.
Ruanda Üniversitesi Rektör Yardımcısı “Üniversitenin Rubirizi kampüsünün bir kısmını ACES alanı olarak tasarladığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Burası, mevcut tesisler, yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve gelecekteki genişletmeler için alana ve Kigali'nin başkentinde ideal bir konuma sahiptir. Ayrıca, ACES’in soğutma çözümlerinin gelişimini desteklemek için Üniversitenin bölümlerinden disiplinler arası bir uzmanlar grubu kurduk" dedi.
Ruanda, tarımda istihdam edilen işgücünün %73'ü ile Afrika'daki en az şehirleşmiş ülkelerden biridir. Afrika'da Sahra Güneyinde, işçilerin %54'ü tarım sektörüne güveniyor. Diğer bir zorluk, Ruanda'da tarıma, her biri ortalama 0,6 hektardan daha küçük arazide çiftçilik yapan altı milyon küçük ve marjinal çiftçinin hâkim olmasıdır.
Birmingham Üniversitesi'nde Soğutma Ekonomisi Profesörü, proje ortak geliştiricisi ve teknik lideri Toby Peters şunları söyledi: “Çiftçilerin çabuk bozulan ürünleri kentsel pazarlara ulaştırmak için sağlam araçlara ihtiyacı var ve sağlık personeli sıcaklığa duyarlı aşıları kırsal topluluklara, ancak soğuk zincirle taşımalıdır ve lojistik sürdürülebilir olmalıdır. Merkezin ilerlemesi, Ruanda'da ve daha geniş kıtada fosil yakıtları kullanmadan bu hedefe yaklaştığımız anlamına geliyor. Afrika'ya milyonlarca insanı etkili bir şekilde besleme ve ekonomik büyümeyi sağlamak için ihracat hedeflerini karşılama imkanı veriyor."
Proje, Ruanda Ulusal Tarım İhracatı Geliştirme Kurulu'nun (NAEB) 2024-25 yılına kadar tarımsal ihracatı ikiye katlama ve su kültürü, sığır eti ve diğer sıcaklığa duyarlı ürünlerin ihracatını önemli ölçüde artırma amaçlı beş yıllık stratejisini desteklemektedir.
Aynı zamanda, çalışma yalnızca COVID-19 aşılamasının verimli ve adil bir şekilde uygulanmasını desteklemekle kalmayacak, aynı zamanda uzun vadeli soğuk zincir ve enerji dayanıklılığına kalıcı bir mirasla katkıda bulunan çözümler tasarlayacak.
Ruanda nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı yoksulluk eşiğinin (günde 1,90 ABD doları) altında yaşıyor, kadınlar, engelliler, kimsesizler ve kırsal nüfus orantısız bir şekilde etkileniyor. Dünya Bankası'na göre, gıda kaybı yıllık GSYİH'nın %12'sini, toplam arazinin %21'ini temsil ediyor ve ülkenin sera gazı emisyonları artışının %16'sına neden oluyor. Soğutma tesislerine erişimi olan tüccarlar, yerel pazarın 10 katına kadar değerde daha yüksek değerli pazarlara erişiyor.
Ruanda'nın nüfusunun 2050 yılına kadar neredeyse iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. İklim değişikliğinin gıda döngüleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu bir dünyada, tek başına gıda üretimini yoğunlaştırabilmek, ortaya çıkan gıda talebine yanıt vermek için artık geçerli bir çözüm değil. Gıda kaybını azaltmak, gıda güvenliğinin anahtarı olacaktır.
Proje partneri Birmingham Üniversitesi, dünyanın en iyi 100 kurumu arasında yer almaktadır. Çalışmaları; araştırmacılar, öğretmenler ve 150'den fazla ülkeden 6.500'den fazla uluslararası öğrenci dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından insanları Birmingham'a getiriyor.
Sürdürülebilir Soğutma ve Soğuk Zincir Mükemmeliyet Merkezi, sürdürülebilir görevin yaygınlaştırılmasını desteklemek için Ruanda Çevre Bakanlığı, Ruanda Üniversitesi, UNEP'in Verimlilik için Birleşim Girişimi, Birmingham Üniversitesi ve Heriot Watt Üniversitesi tarafından yönetilmektedir. 
UNEP, çevre konusunda önde gelen küresel sestir. U4E ekibi, ACES'in temelini oluşturan Ruanda Hükümeti ile ödüllü Ruanda Soğutma girişimi de dahil olmak üzere, Afrika'nın büyük bölümünde sürdürülebilir soğutma, aydınlatma ve ekipmanla ilgili pazar dönüştürme projeleri yürütmektedir.