Header Reklam

AERA’dan İkinci Fabrika Yatırımı

14 Temmuz 2020 Dergi: Temmuz-2020
AERA’dan İkinci Fabrika Yatırımı

Türk-Alman ortaklığı ile 2016 yılında kurulan AERA iklimlendirme Teknolojileri A.Ş., yönetim kurulunda alınan karar ile İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesinde ikinci fabrikasının yatırımına başladı.  

AERA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Cihan Çangarlı, 4.8 milyon € sabit yatırım bedeli ile kurulacak yeni fabrikada, Türkiye’nin iklimlendirme sektöründeki ihracatına katkısının ilk 5 yılda 28 milyon € olmasının planlandığını ve bu kapasite artışı ile birlikte Pancar ve çevre yerleşimlerden 60 kişiye daha istihdam olanağı sağlanacağını belirtti.
Aera-Cihan-CangarliÇangarlı şu bilgileri verdi: “Mevcut üretim alanına 8000 m2 ilave getirecek tesiste, AERA’nın ürün portföyünde bulunan modüler ve kompakt klima santrallerinin üretim kapasitesi 2021 yılından itibaren kuzey ve batı Avrupa pazarlarındaki genişlemeyle birlikte artmış olacak. Mevcut fabrikada bulunan ve ürün performansını, EN 1886, EN 308, EN 13053 ve EN 13779 gibi Avrupa standartları ile güvence altına alan ANEMO laboratuvarı, yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek dış ortam tasarım şartının -37ºC’ye ulaştığı aşırı soğuk iklimlerde hava ve termal performans testlerini gerçekleştirebilecek. Ayrıca ISO 3745 standardına göre ses performans testlerini yapabilme yetisi de kazanılmış olacak. Tüm operasyonlarında ‘yalın’ prensibini benimseyen AERA’nın mevcut fabrikasında başarıyla yürüttüğü Çekme, Kanban, 5S, Kaizen vb. ilkeleri yeni fabrikada da etken ve verimli üretimin temelini oluştururken pazarın yüksek kalite beklentilerini karşılamak için uluslararası tecrübelere dayalı olarak kurulan, proses veri toplama yöntemleriyle sürekli iyileştirmeye dayanan, şeffaf, müşteri odaklı toplam kalite yönetim sisteminin devamı sağlanacak.”Slider Altına