Header Reklam
Header Reklam

ABD Süpermarketlerinin %55’inde HFC Sızıntısı Bulundu

17 Şubat 2021 Dergi: Mart-2021
ABD Süpermarketlerinin %55’inde HFC Sızıntısı Bulundu

Çevre Araştırma Ajansı (EIA) tarafından 45 ABD süpermarketinde yapılan gizli bir araştırmada, mağazaların %55’inde ölçülebilir şekilde HFC soğutucu akışkan sızıntısı olduğu rapor edildi.

“Süpermarketinizin Görünmez İklim Kirliliğini Açığa Çıkarma” adlı yeni bir rapor, 2019 sonbaharında Maryland ve Virginia dahil Washington, DC bölgesindeki süpermarketler arasında başlatılan bir soruşturmanın sonucu. Koronavirüs salgını kısıtlamalarına rağmen sürdürülen araştırmada, EIA grubu soğutulmuş koridorlarda kesin olarak “iklim kirliliği” tespit ettiğini iddia ediyor.

Araştırmacılar, endüstri standardına uygun kaçak dedektörleri kullanarak, her mağazanın perakende alanını soğutucu akışkan sızıntıları açısından inceleyerek ekipman tarafından tespit edilen soğutucu akışkan konsantrasyonunu ppm cinsinden belgeledi.

EIA araştırmasının, HFC’lerin bir mağazadaki açık bir soğutmalı vitrindeki ürünlere sızdığını gösteren video ile kanıtları tespit ettiğini söylüyor.

Soruşturma Walmart ve bölgedeki en çok hasılat yapan süpermarketler üzerinde odaklandı. EIA tarafından araştırılan Walmart mağazalarının %60’ında soğutucu akışkan sızıntısı olduğunu ve tüm mağazaların %55’inde “ölçülebilir şekilde sızan süper kirleticiler” olduğu söyleniyor. Birkaç mağazanın, aylar sonra bile hâlâ yüksek HFC konsantrasyonlarına sahip olduğu iddia ediliyor.

EIA’nın iklim kampanyası lideri Avipsa Mahapatra, “İklim krizimiz göz önüne alındığında süpermarketlerin bu kolayca önlenebilir emisyonlarla yüzleşememesi ve kontrol edememesi dehşet verici. Araştırmamız, bu apaçık eylemsizliğin iklimimize karşı bir suç olduğunu ve gerçekten yasa dışı olması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Sızıntı dağılımını görselleştirmek için iki portatif sızıntı detektörü ve özel bir kızılötesi kamera dahil olmak üzere üç farklı kaçak tespit teknolojisi kullanıldı. Her durumda, EIA, sızıntıları ppm cinsinden tespit ve kaydetmek için endüstri tarafından kabul edilen yönergelerin takip edildiğini söylüyor. Kaçak tespit ekipmanının üreticisi Bacharach tarafından sağlanan kılavuza göre, 2 ppm’nin üzerinde tespit edilen tüm konsantrasyonlar, belirli bir mağazadaki potansiyel önemli bir sızıntının göstergesi olarak kabul edildi. Tespit edilen sızıntılar, 182 ppm’ye varan konsantrasyonlarla, satış tabanındaki yoğunlaşmaya göre değişiyordu. Walmart yorum yapmaya davet edildi.

Aralık ayında kabul edilen Amerikan İnovasyon ve Üretim Yasası uyarınca, EPA önümüzdeki 15 yıl içinde bu güçlü sera gazlarının üretimini ve ithalatını yüzde 85 azaltmalı.

EPA’nın Hava ve Radyasyon Dairesi’ndeki stratosferik koruma bölümünü yöneten Cindy Newberg, “Buradaki çevresel faydalar çok büyük ve çok önemli. Yeni yasa, bu işi yapmamız için bize açık yetki sağlıyor ve bu, ajans ve hepimiz için inanılmaz derecede önemli” dedi.

EIA’nın araştırması, süpermarketlerin her yıl soğutucu akışkan yüklerinin ortalama yüzde 25’ini kaybettiğini tahmin ediyor.

Gizli araştırmacılar, marketlerde karbondioksitten 2.107 kat daha güçlü bir sera gazı olan R407A’nın yaygın bir sızıntısını buldular. Walmart ve diğer süpermarket şirketleri bu kimyasalları kullanımlarını sınırlandırma sözü verirken, EIA’nın incelediği mağazaların yarısından fazlası bu küresel ısınmaya sebep olan soğutucu akışkanları yayıyordu.

Araştırmacılar, 20 Walmart’ın yanı sıra ALDI, Costco, Giant, Harris Teeter, Safeway, ShopRite, PriceRite, Trader Joe’s ve Whole Foods tarafından işletilen mağazalar da dahil olmak üzere ankete katılan 45 süpermarketin yüzde 55’inde sızıntı buldu. (Whole Foods, kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un Washington Post’un sahibi olduğu Amazon’a aittir.) Soruşturma, serbest bırakılan HFC’lerin tam miktarını belirlemedi.

Bu konuda temasa geçilen şirketlerden hiçbiri anketin kendisi hakkında bir yorum yapmadı, ancak birkaçı bu kirleticileri önlemeye yönelik taahhütlerini belirtti.

Whole Foods, “hidroflorokarbon emisyonlarını azaltma çabalarımızda ABD süpermarketleri arasında lider olmaktan gurur duyduğunu” söyledi. Mağazalarının 30’dan biraz fazlası karbondioksit soğutuculara geçti ve Brooklyn’de yüzde 100 HFC’siz hale gelen bir pazarın lansmanını yapıyor.

Walmart, “2040 yılına kadar mağazalarımızda, veri ve dağıtım merkezlerimizde soğutma için düşük etkili soğutucu akışkanlara ve ısıtma için elektrikli ekipmanlara geçişi” içeren bir hedefle, faaliyetlerinde yirmi yıl içinde sıfır emisyona ulaşma sözü verdiğini belirtti.

Giant, 2030 yılına kadar toplam karbon emisyonlarını yarı yarıya azaltma planının bir parçası olarak mağazalarını iklime daha az zarar veren soğutucu akışkanlara geçirdiğini ve tedarik zincirinde daha fazla kesinti yapmak için tedarikçilerle birlikte çalıştığını söyledi. Giant’ın ana şirketi Ahold Delhaize ABD’nin sözcüsü Felis Andrade, “Salımları tarladan sofraya azaltmak için tedarikçilerimizle birlikte çalışmayı taahhüt ettik” dedi.

Bakkalların yanı sıra restoranlar ve gıda işlemeyi de içeren ticari soğutma, tüm ABD HFC emisyonlarının yaklaşık yüzde 28’ini oluşturmaktadır. Federal verilere göre, ticari binalar ve evler için iklimlendirme, emisyonların yüzde 40 ila 60’ını temsil ediyor.

EIA araştırması, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir bölgesindeki sınırlı bir örneğe dayanmaktadır. Araştırmacılar ayrıca toplam kaçak miktarını ve oranını da ölçemediler. Ancak, büyük süpermarket zincirlerinin sorunun boyutunun farkında olamayabileceğini ve yerinde düzenli izleme yapılmadığını gösteriyor. Bazı durumlarda, sızıntılar ilk tespit edildikten sonra aylarca devam etti.

Birkaç gün önce yayımlanan yeni verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki HFC emisyonları 2018 ile 2019 arasında 4 milyon metrik ton arttı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 38.000 süpermarket, EPA’ya göre her yıl binlerce pound HFC kullanıyor. 

Bu konuda organizasyonu gıda perakende endüstrisi, politika yapıcılar ve çevre korumacılarla birlikte çalışan Ratio Institute kurucu ortağı Jonathan Tan, bir sistemde onarım yapmanın 50.000 ila 100.000 $ arasında bir maliyete sahip olabileceğini tahmin ediyor.

Walmart, özel şirketlerin geçişi yaparken devletin yardımına ihtiyacı olacağını söyledi. Açıklamada, “Yenilikçiliği teşvik etmek ve küresel olarak HFC’lerin ekonomik olarak uygulanabilir biçimde aşamalı olarak kaldırılmasını sağlamak için özel ve kamu sektörü eyleminin gerekli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri’nden daha hızlı bir geçiş yapıyor. Avrupa ülkelerindeki 26.000’den fazla süpermarket, Birleşik Devletler’deki 600 mağazaya kıyasla daha düşük etkili soğutucu akışkan kullanıyor.

2016 yılında Obama yönetimi, ülkelerin antlaşma kapsamında HFC’leri aşamalı olarak azaltma sözü verdiği Kigali Değişikliği’ni destekledi. Ancak ajansın soğutucu akışkanları düzenleme çabası, Trump yönetimi sırasında karaya oturdu.

Başkan Donald Trump, onay için Kigali Değişikliğini Senato’ya sunmayı reddetti: Başkan Biden geçen ay dışişleri bakanına bu adımı atması talimatını veren bir icra emri imzaladı.

Federal hükümet, market zincirlerine karşı davalar açtı ve ozon tabakasına zarar veren eski soğutucu akışkanların sızıntıları söz konusu olduğunda da bu davaları kazandı. Örneğin 2019’da Southeastern Grocers, soğutucu akışkan sızıntılarını azaltmak ve 300.000 $’lık bir hukuk cezası ödememek için 4,2 milyon dolar harcamayı kabul etti.