Header Reklam

AB Havalandırma Üniteleri ile İlgili Yeni SSS Belgesi Yayımlandı

13 Mart 2017 Dergi: Nisan-2017

AB havalandırma üniteleri ile ilgili yasal düzenlemelerine ilişkin SSS (Sıkça Sorulan Sorular) belgesinin güncellenmiş versiyonu yayımlandı.

Avrupa Havalandırma Sanayii Derneği (EVIA) ve Eurovent ortaklaşa, havalandırma üniteleri için Eko-tasarım ve Enerji etiketleme kuralları konusunda pazara yeni bir rehber sunuyor.

Avrupa Havalandırma Endüstrisi Birliği (EVIA) ve Eurovent Derneği, havalandırma üniteleri için Eko-tasarım ve Enerji etiketleme gereksinimleri üzerine kapsamlı bir SSS belgesinin üçüncü baskısını yayımlamak üzere bir araya geldi. EVIA ve Eurovent, doğru uygulamaların yapılabilmesi için pazarın AB Düzenlemeleri 1253/2014 ve 1254/2014 ile ilgili birçok sorusuna yanıt vermeyi amaçlıyor.

Sıkça Sorulan Sorular’ın ilk iki versiyonunun üzerine oluşturan bu doküman, EVIA ve Eurovent üyeleri tarafından, müşterileri (tasarımcılar, montajcılar, mimarlar gibi) ve diğer piyasa katılımcılarıyla edindikleri tecrübelere dayanarak yürütülen yoğun bir çalışmanın sonucudur. EVIA ve Eurovent'in bu çalışması, yönetmeliklerin daha iyi anlaşılmasına ve piyasadaki farklı sektörler ve ürün grupları arasında “aynı” ve tutarlı bir şekilde uygulanmasına katkı sağlıyor. Yeni SSS belgesi, havalandırma cihazları üreticilerinin büyük çoğunluğunun yanı sıra Avrupa'daki ve Ortadoğu'daki diğer piyasa katılımcılarının ve Avrupa'nın önde gelen ulusal sektör derneklerinin görüşlerini yansıtıyor.

Bu belge sadece havalandırma sektörüne değil, aynı zamanda Avrupa Komisyonu, AB üye devletleri icra organlarına ve bu yönetmelik hükümleri hakkında bilgilendirilmesi gereken diğer menfaat sahiplerine (örneğin ticaret ve tüketici dernekleri, standardizasyon kuruluşları, üreticiler, ithalatçılar, distribütörler, uygunluk değerlendirme kuruluşları ve sendikalar) hitap ediyor.

Bu yayın sadece bir “Kılavuz Belgesi” olarak tasarlanmıştır, yalnızca AB’nin uyumlaştırma yasa metninin yasal gücü vardır. Bu, değişmez bir belge değildir, zamanla ilave soru ve cevapları içermesi amaçlanıyor.