Header Reklam

AB, 2030 Yılına Kadar Emisyon Azaltma Hedefini Güncelliyor

19 Eylül 2020

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen 17 Eylül’de Avrupa Parlamentosu'nda ilk Birliğin Durumu konuşmasını yaptı. Von der Leyen, Komisyonun emisyon azaltma hedefini 2030 yılına kadar 1990 seviyelerine kıyasla %55'e çıkarmayı hedeflediğini açıkladı ve NextGenerationEU fonunun %37'sinin Avrupa Yeşil Anlaşması hedeflerine yatırılacağını söyledi. İnşaat sektörünü daha az savurgan ve daha sürdürülebilir hale getirmek için “karbon kaynağı olmaktan karbon giderici olmaya” dönüştürmeyi amaçlayan Yenileme Dalgasını başlatmayı onayladı. AB başkanı, mühendisler, tasarımcılar, mimarlar ve diğer ilgili meslekler arasında birlikte dönüşüm gerçekleştirmeyi kolaylaştıracak "yeni bir Avrupa Bauhaus"unun yaratıldığını duyurdu.

REHVA Genel Müdürü Anita Derjanecz, "REHVA iddialı %55 emisyon azaltma hedefini memnuniyetle karşılıyor ve bina yenileme, Yeni Nesil AB stratejisinin merkezinde yer almaya devam ediyor. Ancak, üst düzey siyasi taahhüdün arkasındaki somut planları görmeliyiz. Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Kadri Simson tarafından söz verilen Yenileme Planının yayınlanması gecikecek gibi görünüyor. REHVA, bina yenilemelerinin önemli ölçüde artışını tam olarak destekler, ancak yenileme, kullanımda gerçek performans artışıyla sonuçlanan yüksek kalitede yöntem ve teknolojilerle yapılmalıdır. Enerji yenileme, iç mekan iklim kalitesini iyileştirmeli ve vatandaşlar için sağlıklı iç mekanlar yaratmalıdır. Mevcut salgın, binalarda iyi hava kalitesine olan acil ihtiyacı daha açık hale getiriyor. Aynı zamanda enerji açısından verimli ve sağlıklı binalara ihtiyacımız var, böylece COVID-19 veya benzeri virüslerin yayılma riskini azaltmaya yardımcı olabilirler. Yenileme dalgası, bunu başarmak için harika bir fırsat. Bayan Simson'un daha önce de belirttiği gibi, ihmal edilmiş bir bina türü olan okulların ilk etapta hedef alınacağını umuyorum. Politika yapıcılar, yenileme projelerini uygularken karşılanması için açık ve zorunlu IEQ kriterleri tanımlamalıdır. REHVA bunu başarmak için bilgiye sahip ve farklı araçları destekliyor" dedi.

Yenileme dalgası planının daha sonra Ekim ayında yayınlanması ve REHVA’nın 5 Kasım’da düzenlenecek çevrimiçi Brüksel Zirvesi konferansının gündeminde yer alması bekleniyor.

REHVA, von der Leyen’in Birlik Durumu toplantısından bir gün önce, 8 endüstri birliği ve STK'larla başkan ve diğer üst düzey AB yetkilileri nezdinde, gecikmeden iddialı bir yenileme dalgası çağrısında bulunan ortak bir açık mektup imzaladı.