Header Reklam

AAON NAIC Ar-Ge Laboratuvarı Ekipmanların Kapasite, Akustik Performans ve Verimliliğini Doğruluyor

28 Mart 2021
AAON NAIC Ar-Ge Laboratuvarı Ekipmanların Kapasite, Akustik Performans ve Verimliliğini Doğruluyor

AAON’un Norman Asbjornson İnovasyon Merkezi (NAIC), hem akustiği hem de termal performansı ölçebilen, 65 fit yüksekliğinde 134.000 fit karelik bir laboratuvar harikası. Laboratuvarda, gerçek yük koşullarında besleme, geri dönüş ve dış ses testleri, 300 tona kadar klima sistemi testleri, 540 tona kadar soğutma sistemi testleri ve 80 milyon Btu/saat gazlı ısıtma testleri yapılabilmektedir. Çevresel uygulamalar konusundaki olanaklar arasında; -20 °F ila 140 °F test koşulları, saatte 8 inç'e kadar yağmur testi, saatte 2 inç'e kadar kar testi ve 50 mil/saate kadar rüzgâr testi bulunur. 

Norman Asbjornson İnovasyon Merkezi, AAON'un AHRI (Klima Isıtma ve Soğutma Enstitüsü) ve DOE (Enerji Bakanlığı) sertifikalarını karşılamasını ve bu sertifikaların sürdürülebilmesine olanak tanıyan on test odasından oluşur. Bu, gerçek yük koşulları altında tedarik, geri dönüş ve dış sesi ölçebilen dünyadaki tek laboratuvardır.

540 tonluk ses ve psikrometrik test odası, besleme, geri dönüş ve dış ses ölçümü için üç farklı bölüme ayrılmıştır.
Ayrıca, test odası, enerjinin ısıtma, soğutma veya hava hareketine dönüştürülme verimliliğini ölçebilir.
2018 yılında 48 çalışanı bulunan laboratuvarın personel sayısı 2022 yılı sonuna kadar 80 olacak. Laboratuvarda AHRI/ASHRAE/ISO test standart koşullarında şahitli tesler yapılabilmektedir.

Bu testlerle;

• Ekipman kurulumundan önce kapasite ve verimliliği doğrulamak,
• Gerçek uygulama koşullarında akustik performansı doğrulamak,
• İş sahasındaki riski ve maliyetli kötü sürprizleri engellemek mümkündür.

Ses ve Hava Akışı Testi + İsteğe Bağlı Performans Testi
İsteğe bağlı eşzamanlı performans testi ile ses ve hava akışı testi, 540 tonluk test odasında yapılabilmektedir. Testler sırasında, tahliye odası ile giriş odası arasındaki hava akışı ile giriş, çıkış ve yayılan ses aynı anda ölçülmektedir. Ses gücü ölçümleri hem 1/3 oktav hem de tam oktav olarak sunulmaktadır.
https://www.youtube.com/watch?v=8JT0T78wreg


 


Etiketler


Slider Altına