Header Reklam
Header Reklam

7. Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı Deniz Müzesi’nde Gerçekleşti

29 Eylül 2023
7. Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı Deniz Müzesi’nde Gerçekleşti

Bütünleşik Tasarım ve Enerji Ekonomisi temasıyla İSKİD tarafından düzenlenen “7. Mimari Tasarımda İklimlendirme’’ konferansı, 25 Eylül'de İstanbul Deniz Müzesi’nde gerçekleşti.

Konferansta, kullanıcı konforunu doğrudan etkileyen iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinin en verimli, sürdürülebilir ve çevreci kullanımıyla mimarlarla mekanik tasarımcıların, yapılar tasarım aşamasındayken bir araya gelmesini sağlayacak bütünleşik tasarımın önemine dikkat çekildi.

Bütünleşik tasarımın önemine vurgu yaparak, farklı disiplinlerden isimlerle mimari tasarımda iklimlendirmenin dünü, bugünü, yarınını konuşmayı ve enerji ekonomisi ile ilişkisini birlikte ele almayı hedefleyen “Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı”nın moderatörlüğünü ünlü gazeteci, sunucu Mesut Yar yaptı. 

Konferansın açılış konuşmaları İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan ve Merkezi İklimlendirme Komisyonu (MİSK) Başkanı Mehmet Şahaner tarafından yapıldı. 

İSKİD hakkında bilgi vererek iklimlendirme sektörünün Ağustos 2023 itibariyle 4,8 milyar dolar ihracat yaptığına dikkat çeken Ayk Serdar Didonyan, mimar ve mühendislerin bina tasarımında ayrılmaz iki unsur olduğunu vurguladı. Didonyan, ”Bütünleşik Tasarım ve Enerji Ekonomisi” temasıyla yedincisini düzenlediğimiz “Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı” ‘nın iklimlendirme sektörünün geleceği ve çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli bir kilometre taşı olmasını umuyoruz. Bu özel etkinlikte bir araya gelerek, bütünleşik tasarım ve enerji ekonomisi konularında önemli bilgi paylaşımı ve iş birliği fırsatları yakalayacağımız için de heyecanlıyız. “dedi. Didonyan konuşmasında, organizasyona altın sponsor olarak destek veren Arçelik, Daikin ve Trane firmalarına, organizasyonun gümüş 

sponsorları olan Eneko, Fanmak, Form, ISK-Sodex, Mitsubishi Electric, Systemair, Termofan ve TROX Technik firmalarına teşekkür etti. 

Mehmet Şahaner ise Merkezi İklimlendirme Komisyonu hakkında bilgi vererek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

YBE Kurucu Ortağı ve Direktörü Mimar And Akman, GMD Moskay Mühendislik Yönetici Ortağı Makine Mühendisi Hakan Ercan, TTMD Başkanı Nermin Köroğlu Isın ve Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Aydan Volkan'ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansın ilk oturumunda “Bütünleşik Tasarım ve Enerji Ekonomisi” ana başlığı altında “Tasarım” süreçlerine odaklanıldı. Oturumda mühendislerin tasarım yapabilmeleri için standartların oluşturulmasının önemi, mimar ve mühendislerin birlikte çalışmalarının tasarıma olumlu etkisi, karbonsuzlaşma ve sıfır enerjili bina, bina yalıtımı, ürünlerin üretim süreçlerinde meydana gelen emisyon değerleri, güneş enerjisinden elektrik üretimi ve ısı pompası sistemleri konuları ön plana çıktı.

Kısa bir aranın ardından gerçekleştirilen ikinci oturumda ise Doğuş Hospitality and Retail Mekanik İşler Müdürü Kenan Çöllü, DEİK Türkiye-Kore İş Konseyi Üyesi Cem Kural ve HPP International İstanbul Ofis Direktörü, Ortağı Mimar Buğrahan Şirin, mimari tasarımda iklimlendirmenin “Uygulama” süreçlerine yönelik çözüm önerilerini paylaştılar. Mimari tasarımda konfor şartları, iç hava kalitesi, mimari tasarımda iklimlendirme, sürdürülebilir üretim ve tüketim alışkanlıkları konularında görüş ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Bütünleşik tasarım ve uygulamaları, daha az sera gazı emisyonu, enerji verimli sistem tasarımı, insan odaklı tasarım, dijitalleşme, yeni nesil soğutucu akışkanlar, ısı pompaları, sınırda karbon düzenlemesi ve tüm bu konuların çevreye etkilerinin ele alındığı konferans; sektör profesyonelleri, mühendisler, mimarlar, yatırımcılar, akademisyenler ve öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

Konferansın ardından eşsiz boğaz manzarası eşliğinde düzenlenen teknede kokteyl ile organizasyon son buldu.