50 Milyon Dolar Yatırım Planlıyor

18 Eylül 2020 Dergi: Ekim-2020

Pandemi döneminde ihracat gerçekleştirdiği ülke sayısını artırarak yüzde 50’nin üzerinde büyüme gerçekleştiren Gamak, yeni pazarlar ve sektör ihtiyaçları için son 3 yılda 70 milyon dolar yatırım yaptı. Gelecek 3 yıl içinde de 50 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Elektrik motoru üretiminde Türkiye’nin ilk yerli markası olan, Avrupa’nın önde gelen ülkeleri başta olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Gamak, 2020 yılı ihracat hedeflerini açıkladı. 3 yılda 70 milyon dolar yatırım gerçekleştiren şirket, 50 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyor.

Orta ve Kuzey Avrupa’da yaygın partner ağı hedefleniyor
2020 yılında yaşanan pandemiye rağmen ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin sayısını artıran Gamak, 3 yıllık süreçte Orta ve Kuzey Avrupa’da daha da büyümeyi hedefliyor. Pazar ihtiyaçlarını karşılamak ve modernizasyon için geçen 3 yılda 70 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren şirket, yatırımının büyük bir kısmını otomasyon ve robotik üretim modellerine yönlendirdi. Gelecek 3 yıl içinde yapılması planlanan 50 milyon dolarlık yatırımla da motor ve jeneratör üretim kapasitesinin bir buçuk kat artırılması hedefleniyor.

HES ve RES’ler için 5 MW kapasiteli jeneratör üretimi gerçekleştirecek
Türkiye’de orta gerilim motor üretimi gerçekleştiren ilk firma olan Gamak’ın üretimini gerçekleştirdiği yüzlerce jeneratör, rüzgar türbinlerinde çalışmaya ve elektrik enerjisi üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Türkiye’nin en geniş elektrik motoru ürün gamına sahip olan firma 2020 yılında 3 MW kapasiteli Orta Gerilim Motorlar, Ex – Proof Motorlar ve yeni seri tek fazlı motorlarının üretimine başladı. 2021 yılında üretimlerini daha da genişletecek olan firma yapacağı yatırımlarla, HES ve RES’ler için rüzgar ve su türbin jeneratörlerinin 5 MW’a kadar üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyor.