Header Reklam
Header Reklam

3. İstanbul Karbon Zirvesi için Geri Sayım Başladı

22 Mart 2016
3. İstanbul Karbon Zirvesi için Geri Sayım Başladı

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği 3. Karbon Zirvesi’ni düzenliyor. Paris İklim Anlaşması’nın kararlarının Türkiye’de nasıl uygulanacağı, iklim finansmanı, Türkiye için yeşil büyüme önerileri gibi birçok konu zirvede tartışılacak. Karbon emisyonlarını azaltan kurum ve kuruluşların ‘Düşük Karbon Kahramanları’ unvanıyla ödüllendirileceği zirvede, anaokulu öğrencileri de Küçük Karbon Kahramanları etkinliğiyle küresel ısınmaya dikkat çekecek.

İnsanlık tarihinin en büyük sorunu olarak görülen küresel ısınma ve iklim değişikliğine kalıcı çözümler bulmak için Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından, 3’üncü kez İstanbul Karbon Zirvesi düzenleniyor. İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde, İTÜ Arı Teknokent ve İTÜNOVA TTO desteğinde gerçekleşecek zirveye Türkiye’den ve yurtdışından uzman, akademisyen, sektör temsilcileri ve gençler katılacak.

Paris İklim Zirvesi’nin kararları Türkiye’de nasıl uygulanacak?

Paris İklim Zirvesi’ne yönelik özel bir panelin gerçekleştirileceği, karbon piyasaları ve finansmanın, orman-gıda-arazi kullanımı-iklim değişikliği ilişkisinin, temiz teknolojiye geçiş teknolojilerinin, üretim ve tüketimin sürdürülebilirlik çerçevesinde nasıl ele alınması gerektiği gibi çeşitli konuların işleneceği zirvede, yaşanabilir bir dünya bırakmanın insani sorumlulukları birey ve şirketler özelinde ele alınacak.

Düşük karbon kahramanları belli oluyor

Küresel ısınmayla mücadelede son derece önemli bir adım da karbon emisyonlarını azaltmak. Bu konuda kurum ve kuruluşları teşvik etmeye çalışan SÜT-D, gelenekselleşme yolunda ilerleyen ‘Düşük Karbon Kahramanları’ yarışmasıyla karbon emisyonunu azaltacak inovatif projeleri ödüllendiriyor. Yarışmaya yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, kişiler ve şirketler aday olabiliyor. Sonuçları merakla beklenen yarışmanın kazananları 14 Nisan’da açıklanacak.

Zirvenin sürprizi: Küçük Karbon Kahramanları

Bu yıl zirvede  ‘Ağaç yaşken eğilir’ ilkesinden yola çıkarak çocuklara çevre bilincini kazandırmak amacıyla ‘Küçük Karbon Kahramanları’ gösterisi  de düzenlenecek. Eko-okul unvanlı İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Sedat Üründül Anaokulu işbirliği ile yapılacak Küçük Karbon Kahramanları gösterisinde, minikler söyleyecekleri şarkılarla  karbon azaltımı önemine dikkat çekecekler. Küçük Karbon Kahramanları ayrıca çevreyi korumak, iklim değişikliğine karşı koymak için neler yapılması gerektiğini resimleriyle anlatacaklar.

Ayrıntılı bilgi için: www.istanbulcarbonsummit.org