Header Reklam
Header Reklam

2022 Dünya Kupası için Tekfen İnşaat’ın Yapımını Üstlendiği Stat Sürdürülebilirlikte 5 Yıldız Aldı

11 Aralık 2022
2022 Dünya Kupası için Tekfen İnşaat’ın Yapımını Üstlendiği Stat Sürdürülebilirlikte 5 Yıldız Aldı

Tekfen İnşaat’ın Katar’da yapımını gerçekleştirdiği 44.400 seyirci kapasiteli Al Thumama Stadyumu, Küresel Sürdürülebilirlik Değerlendirme Sistemi (Global Sustainability Assesment System-GSAS) tarafından beş yıldız ile değerlendirildi.
Stadyumun yer altında olmamasına rağmen, FIFA turnuvası sırasında içerideki sıcaklığı 18 dereceye kadar düşürebilen mükemmel soğutma teknolojileri kullanıldı. Arenaya toplamda 54 adet hava arıtma ünitesi kuruldu. Bu çözüm ayrıca stadyumun arkasında yer alan çeşitli alanlarda hava kalitesini de iyileştiriyor. Soğutma sistemi güneşten elde edilen enerjiyi kullanıyor.
İnşaat sırasında, geleneksel stadyum geliştirmelerine kıyasla %40 daha fazla tatlı su tasarrufu sağlanırken, yeşil alanların sulanması için geri dönüştürülmüş su kullanılıyor. Bölgede ayrıca doğal bitki örtüsü ve yaklaşık 400 ağaç içeren 50.000 m2'lik bir park bulunuyor. Mekan çok temiz ve etkileyici bir forma sahip. Futbol düzenine rağmen tam bir daire (240 m çapında) planı üzerine inşa edildi. Cephe ve çatı, erkekler tarafından giyilen geleneksel bir Arap baş örtüsü olan ghafiya'ya atıfta bulunuyor.

Yaklaşık 25.000 metrekarelik delikli panellerle kaplı cephe, bembeyaz ve dantel benzeri süslemelerle zenginleştirildi. Stadyumun yüksekliği 43 metredir.

Spor Şehri Konseptine Dönüştürülecek
Sonucu merakla beklenen 2022 Dünya Kupası sona erdikten sonra, Al Thumama Stadyumu’nun kapasitesi, üst iki katının sökülmesiyle yarıya düşürülecek. Açığa çıkan 20 bin koltuk ise gelişmekte olan ülkelere bağışlanarak değerlendirilecek. Stadyum ve çevresindeki tesisler, yerel futbol kulüplerinin kullanım amaçlarına uygun olarak bir spor şehri konseptine dönüştürülerek sporseverleri ağırlamaya devam edecek.

Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Bakû Olimpiyat Stadyumu’nda Tekfen imzası
Tekfen İnşaat’ın, dünyanın en iyi milli takımlarının mücadelelerine hazır hale getirilen Al Thumama Stadyumu’nun yanı sıra, önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Bakû Olimpiyat Stadyumu’nda da imzası var. Otoyol ve metro projelerinden enerji santrallerine ve endüstriyel tesislere kadar birçok farklı alanda faaliyet gösteren Tekfen İnşaat, spor kompleksi projeleri ile futbola da imzasını atmaya devam ediyor. 2022 FIFA Dünya Kupası çeyrek final maçının oynandığı Al Thumama Stadyumu ile şirket, bu alandaki başarısını bir kez daha kanıtlıyor.