Header Reklam
Header Reklam

“2020 Forbes 30” Listesine Girecek Enerjide Verimlilik Takıntılı, 30 Yaş Altı Gençler Belirlendi

22 Ağustos 2020
“2020 Forbes 30” Listesine Girecek Enerjide Verimlilik Takıntılı, 30 Yaş Altı Gençler Belirlendi

Enerji sektöründe “30 Yaş Altı Forbes 30” Listesini oluşturan genç yıldızların çoğu, fosil yakıtları terk etme, karbon emisyonlarını azaltma ve tüm dünyada verimliliği artırma çabasını paylaşıyor. 
29 yaşındaki Zachary Smith, doğa ile etkileşime giren yeşil, sürdürülebilir, enerji açısından verimli tasarımlarda uzmanlaşmış bir tasarım firması olan Zauben'i kurdu. Özellikle, yağmur suyu akışını %80 azaltabilen ve çatı ömrünü 50 yıl uzatan, yalıtımı iyileştiren ve HVAC maliyetlerini azaltan yeşil çatılı ve biyolojik duvarlı binalar tasarlıyorlar. Smith: "Beton bir orman çevremizde yayılırken, doğaya yakın olma ihtiyacımız da artıyor" dedi.


Kaynakta emisyonları durdurmayı hedefleyenler, Acoustic Wells'in kurucuları Eric Zhang, Charles-Henri Clerget ve Louis Creteur; potansiyel sızıntıları ve sorunları gerçek zamanlı olarak tespit etmek, rezervuarlarda, pompalarda ve borularda neler olup bittiğini "dinlemek" için petrol ve gaz sahalarına gömülü IoT sensörlerini kullanan makine öğrenimi algoritmaları geliştirmek için son altı yılı harcadı. Üçlü, metan salınımını %70 oranında azaltmaya yardımcı olabileceklerini iddia ediyor.


EnKoat'ın kurucuları 28 yaşındaki Aashay Arora ve 29 yaşındaki Matthew Aguayo tarafından icat edilen boya; belirli sıcaklıklarda ısıyı depolayıp açığa çıkararak binaların yalıtılmasına yardımcı olan faz değişimli bir malzeme. Geliştirilen malzeme; binaların yazın daha serin ve kışın daha sıcak tutulmasına yardımcı oluyor. Yakın zamanda Arizona Eyaletinde bir çatı bu malzeme ile boyanmış; ayrıca sıva ve alçıda formları için de çalışmalar devam ediyor.


27 yaşındaki Matthew Ryan ve Ryan Pearson, ısı yansıtıcı bir pencere kaplamasını ticarileştirmek için Cypris Materials'ı kurdu. ARPA-E'den sağlanan fonla Pearson, doktorası için çalışırken; boyanabilir, şeffaf, bireylerin kolayca uygulayabileceği, ısı yansıtıcı pencere kaplamasını geliştirdi. Colorado Eyaletinde Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı'ndaki araştırmalar bu malzemenin, milyonlarca arabanın eşdeğer emisyonlarını ortadan kaldırma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Cypris’te, malzemenin çatılarda ve dış duvarlarda kullanımı için uyarlama çalışmaları devam ediyor.


28 yaşındaki Elise Strobach ve 29 yaşındaki Kyle Wilkie, daha iyi yalıtımlı pencerelerle enerji tasarrufu vaat eden Aeroshield'ı kurdu. Aeroshield, cam kadar şeffaf ancak çok daha iyi yalıtım özelliklerine sahip, silikadan yapılmış ultra hafif bir malzeme olan aerojel ile doldurulmuş, yalıtım boşluğuna sahip çift camlı pencereler sunacak. İkili, MIT'de yüksek lisans yaparken tanıştı.

Pas ve diğer korozyon türleri, endüstriyel tesisler için sürekli bir sorundur. Malzemelerin korozyondan korunması, daha uzun süre dayanmalarına, para ve enerjiden tasarruf etmelerine yardımcı olabilir. 29 yaşındaki Apoorv Sinha tarafından kurulan Carbon Upcycling Technologies, beton gibi malzemeleri asitlere ve korozyona karşı koruyan AlphaCarbon adlı bir nanoteknolojik kaplama tasarladı. AlphaCarbon kaplama, McDonald's, Costco ve Walmart bayilikleri dahil olmak üzere 250'den fazla satış zincirine sahip. 

28 yaşındaki Sandeep Ahuja, mimarların ve tasarımcıların hem enerji kullanımını hem de maliyetleri düşürmek için daha verimli bina yöntemleri ve malzemeleri keşfetmelerine yardımcı olan bir yazılım ürünü olan Cove.tool'u geliştirdi. Özelleştirilebilir yazılım platformu, en iyi çatı, pencere, HVAC, aydınlatma ve diğer yapı malzemeleri türleri için yüksek derecede optimizasyonu sağlıyor.


Yenilenebilir enerji arayışı, tedarik zincirinin başlangıcına kadar uzanır. 29 yaşındaki Ashley Zumwalt-Forbes, gelişmiş pillere yatırım yaparak daha temiz enerjiye geçişi teşvik ediyor. Zumwalt-Forbes, Black Mountain Metals'in başkanı olarak, elektrikli arabalara güç sağlayan lityum iyon pillerin önemli bir bileşeni olan nikel gibi metallerin peşinde.