16. Ulusal İKS Eğitmenleri Konferansı, “İklimlendirme” Başlığıyla Düzenlendi

13 Temmuz 2020 Dergi:

ISKAV tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen Ulusal İKS Eğitmenleri Konferansı “İklimlendirme” başlığıyla 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapıldı.

Online olarak düzenlenen konferansa Türkiye’nin farklı illerinden 36 eğitmen katıldı. Konferansın açılışı 6 Temmuz Pazartesi günü ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet tarafından yapıldı. 
Konferans kapsamında TTMD’nin platform desteği ve sektörün önde gelen kurumları tarafından desteklenen oturumlar düzenlendi. Oturum sponsorlukları; Daikin Türkiye, Ercan Teknik, Friterm ve Systemair HSK firmalarının destekleriyle tamamlandı.
İklimlendirme konusunun işlendiği konferansta; eğitmenler ilk gün Ercan Teknik Genel Müdürü Armen Hüsüman’ın anlatımıyla Soğutma Sistemlerinde Uzaktan İzleme ve Enerji Tasarrufu oturumuna katıldı. Bu oturumda katılımcılara; soğutma tesislerinin nasıl sınıflandırılacağı, uzaktan izleme ve yönetim metotları, mobil tesisler için uzaktan izleme yöntemleri hakkında bilgi verildi. 
Konferansın ikinci oturumunda, Friterm Yurtiçi İş Geliştirme Müdürü  Hayati Can’ın anlatımıyla, Soğuk ve Donmuş Muhafaza Tesislerinde Enerji Verimliliği konusu işlendi. Bu oturumda katılımcılara; soğuk depoculuk ve muhafaza şekilleri, elektrik kontrol ve kumanda panosu, hava hızının soğutma üzerindeki etkisi, hava sirkülasyonunun önemi, ürünün sarılması ve paketlenmesinin etkisi konuları anlatıldı. Oturumlar gelen soru cevaplar ile değerlendirilerek tamamlandı.
Konferansın ikinci gününde ise; Daikin Türkiye firmasından Endüstriyel Soğutma Satış Yöneticisi Dorukhan Akıncılar’ın anlatımıyla Endüstriyel Soğutma Uygulamaları başlığında; şoklama, donmuş muhafaza, taze muhafaza, serin muhafaza ve gıda işleme alanları, soğutma yükü, AB F-Gaz regülasyonu konuları anlatıldı. Konferansın ikinci oturumunda, Daikin Türkiye firmasından Teknik Departman Müdürü-ISKAV Eğitim ve Laboratuvar Komisyonu Başkanı Turgay Yay’ın anlatımıyla, Pandemi Sonrasi Tesisat başlığında virüs hangi boyutlardadır, hangi sıcaklık aralığında yaşar, ortam nemiyle ilişkisi nasıldır, dezenfeksiyon için özellikle termik dezenfeksiyon için gerekli koşullar nelerdir, farklı koşullarda ömrü nedir konuları hakkında bilgi verildi. Oturum katılımcılardan gelen soru ve cevaplar ile tamamlandı.
Programın üçüncü ve son gününde Systemair HSK Üretim Şefi Tolga Erden önderliğinde sanal teknik gezi sponsorluğunda Systemair’in Dilovası’nda yer alan fabrikasının tanıtımı gerçekleştirildi. Üretimdeki son teknolojik gelişmeler ve uygulama yöntemleri eğitmenlerle paylaşıldı. Sanal fabrika turunun ardından program, Systemair Ar-Ge ve Kalite Müdürü Merve Selviboy’un anlatımıyla Klima Santralleri ve Ecodesign Yönetmelikleri oturumu ile devam etti. Bu oturumda; klima santralleri, ErP nedir, Ecodesign kriterleri ve belirli tanımlar nelerdir konu başlıkları ele alınarak eğitmenler ile paylaşıldı. Eğitmenlerin yüksek memnuniyetlerini ifade etmeleriyle birlikte program sona erdi.