Header Reklam

Gelişmekte Olan Pazarlar için Yeni Yeşil Bina Sertifikası: EDGE

26 Eylül 2017 Dergi: Eylül-2017
Gelişmekte Olan Pazarlar için Yeni Yeşil Bina Sertifikası: EDGE

Dünya Bankası Grubu’nun bir üyesi olan IFC* tarafından, gelişmekte olan pazarlar için üretilmiş bir yeşil bina sertifikasyon sistemi EDGE (Yüksek Verimlilik İçin Tasarımda Mükemmellik), sertifikasyon sürecini hızlı ve hesaplı kılarak, proje geliştiricilerin sektörün ivmesine ayak uydurup yeşil bina akımının ön saflarında yer alabilmesini sağlıyor.

edge 1

VBHC tarafından Bangalore’da inşa edilen EDGE Sertifikalı bir konut kompleksi

EDGE Yazılımı, yalnızca birkaç dakika içinde, basit enerji ve su tasarrufu yöntemleriyle bina performansının, çok az, hatta sıfır maliyetle nasıl artırılabileceğini gösterir. Yeşil bina oluşturmada en ekonomik yolu sunmak için rakamlar ön planda tutulur.

edge 2

EDGE Sertifikalı Constelaçao Konutu,Belo Horizonte, Brezilya

EDGE’i destekleyen faktörler mali olsa da, sonuçları çevreseldir - EDGE, kaynak verimli kalkınmayı teşvik ederek, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. EDGE, sertifikasyon sürecini yapıların teknik özelliklerine odaklayarak anlamlı sonuçlar ortaya çıkarır. Böylece, proje geliştiricilerin yeni müşteri çekmelerini ve marka değerlerini güçlendiren yenilikçi bir portföy yaratmalarını kolaylaştırır. EDGE, yeni nesil binaların karbon salımını azaltırken, aynı zamanda daha kârlı da olabileceğini kanıtlar. Yeni bir bina, sertifikasyona hak kazanmak için, enerji, su ve malzemedeki gömülü enerjide yaygın bina uygulamalarına kıyasla %20 tasarruf sağlamalıdır. EDGE, 130 ülkede evler ve apartmanlar, oteller ve tatil köyleri, ofis binaları, sağlık yapıları ve mağazaları içeren tüm konut ve ticari yapılar için uygulanabilir. EDGE, finans kuruluşları, müteahhitler, devlet kurumları ve ev sahipleri gibi piyasa oyuncularının çıkarlarını örtüştürerek kaynak verimli binaların çoğalmasını kolaylaştıran bir işbirliği altyapısı oluşturur. Piyasayı, düzenleyici cephede ilerletmeye yardımcı olurken, gönüllülük cephesinde çekerek, EDGE, iklim değişikliğiyle mücadele için yeşil binaların ana akım haline gelmesini tetikler.

edge 3

Landsea tarafından Changxing’de tasarlanan Passive House “Bruck” projesi EDGE Sertifikası almayı hedefliyor.

EDGE’nin hedefi önümüzdeki yedi yıl içinde öncelikli pazarlarda yeni başlayan inşaatların % 20'sini geleneksel binalardan yeşil binalara dönüştürmektir. Bu çaba, yeşil bina konseyleri ve Kosta Rika, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Vietnam’daki diğer sertifikasyon hizmeti veren kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. EDGE’in hayata geçirilmesi tasarım, inşaat, perakende ve otel sanayilerinde portföy taahhütü yapan büyük uluslararası markalar tarafından da pekiştirilmektedir. EDGE’in ana finansman kaynakları Avusturya, Kanada, Danimarka, ESMAP, Avrupa Birliği, Finlandiya, GEF, Japonya ve İsviçre’dir.

edge 5

Manila yakınlarında yer alan EDGE Sertifikalı Imperial Homes

Bina tasarım ekipleri EDGE ile sayısal bir yaklaşım izleyebilir, çünkü EDGE yazılımı yerel maliyetler ve iklim verilerini kullanarak projenin konumuna özgü sonuçlar sunar. Arayüz, tasarım bütünlüğünden ödün vermeden, binanın gelecekteki performasının kolayca modellenmesine olanak verir. EDGE tasarımın ortaya çıktığı belirleyici andan sahadaki karar alma sürecine kadar, bir projenin yaşam ömrünün tüm aşamalarında kullanılabilir. Sezgisel görünen arayüzün arkasında, yerel iklimsel koşulları ve binanın nasıl kullanılacağını anlayan güçlü bir motor bulunur. EDGE Yazılımı’na edgebuildings.com’dan ücretsiz olarak erişebilmek mümkündür.

edge 4

EDGE Sertifikalı FPT Kompleksi Danang, Vietnam.

EDGE Sertifikasyon Süreci

Sertifikasyon süreci, proje detaylarının EDGE Yazılımı’na girildiği ve yeşil çözümlerin seçildiği ön tasarım aşamasında başlatılır. Proje, enerji, su ve malzeme alanlarında yerel inşaat uygulamalarına kıyasla yüzde 20’lik bir iyileştirme şartı koşan EDGE Standardı’na ulaşmak durumundadır. Bu standarda erişildiğinde, projenin sertifikasyon için kaydı yapılır. Sertifikasyon süreci boyunca belgeler müşteri tarafından sunulur ve EDGE Denetçileri tarafından hem tasarım hem de inşaat aşamalarında denetlenir.

edge sureci

Bu sürece saha denetimi de dahildir. EDGE Standardı’nı karşılayan projeler beklenen performansı teyit eden bir sertifika alır. IFC, gelişmekte olan ekonomilerde yeşil bina kullanımını yaygınlaştırmak için sektördeki önde gelen ortaklarla işbirliği içindedir. EDGE Sertifikası dünya genelinde hızla kentleşen pazarlarda IFC’nin küresel ve yerel ortakları tarafından verilmektedir. Sertifikasyon hizmeti uygun bir fiyatla sunulmaktadır. Sertifika veren kurumların listesine www.edgebuildings.com adresinden erişilebilir.

edge 7

Hoteles City Express, gelecekteki portföyünün EDGE Sertifikalı olmasını planlıyor.

*Dünya Bankası Grubu’nun bir üyesi olan IFC, gelişmekte olan piyasalarda özel sektör üzerine odaklanan en büyük küresel kalkınma kuruluşudur. Dünya genelinde 2 bin’den fazla işletme ile çalışan IFC, sermayesini, uzmanlığını ve etkisini, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde fırsat yaratmak üzere kullanmaktadır. Kamu ve özel sektör arasında duran IFC, düşük karbonlu ekonomik büyüme mücadelesine cevap vermek amacıyla piyasa bazlı çözümler sunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: www.edgebuildings.com