Header Reklam
Header Reklam

2020 ve ötesinde her şey çok farklı mı olacak?

05 Nisan 2016 Dergi: Nisan-2016

Binalarda enerji verimliliği ile ilgili yasal düzenlemelerin sürekli olarak çıtayı yükseltmesi, rüzgâr enerji santralleri ile elektrik üretiminin giderek artıyor oluşu, petrol fiyatlarının düşük seyri, ekonomi yapılarındaki kısıtlı koşullar, yeşil bina sertifikalarının giderek rağbet görüşü, net sıfır veya sıfıra yakın enerjili bina kavramının giderek öne çıkması, pazarın yeni yönelimlerinde aktif rol oynayan etmenler. Bu doğrultuda bina otomasyon, kontrol sistemleri (BACS), bina enerji yönetim sistemleri (BEMS) pazarları parlak bir büyüme eğiliminde. ISK sistemlerinin birbiri ile daha fazla entegre olması bekleniyor, hibrit sistemlerle en yüksek verimliliğin yakalanması hedefleniyor. Yani geleceğin ISK sistemleri daha fazla otomasyon, daha fazla entegrasyon özellikli olacak.

Dünya Isıtma, Klima ve Yenilenebilir Enerjili Sistemler Pazarında Satış Cirolarına Göre İlk 20 Şirket

pazar 1

Akıllı evrime tedarikçilerin entegrasyon düzeyi

pazar 2

Liderler

Son derece entegre bir biçimde “akıllı” konuları kapsayan şirketler.

Bunlar bina otomasyon tedarikçilerinden en baskın konumda olanlar.

Yarışmacılar

Akıllı çözüm ve sistem yelpazeleri geniş, ama yüksek entegrasyon oranlarına henüz sahip değil.

İhtisas Şirketleri

Yüksek entegre çözüm yelpazeleri daha sınırlı, daha az çeşide sahip şirketler.

Hâlâ olgunlaşma sürecinde olanlar

Henüz geniş çözüm yelpazesine veya yüksek entegrasyon seviyesine sahip olmayan ve buna çalışan şirketler.

Johnson Controls, Hitachi’nin Japonya dışındaki iklimlendirme organizasyonunun büyük hisselerini satın alacağını Aralık 2013’te duyurmuştu ve bu süreci tamamladığını 2015 Ocak ayında teyit etmişti. Bu satın alma, JCI şirketini bu alanda ISK+Bina otomasyon-kontrol sistemleri + bina enerji yönetim sistemleri çözümlerini içerecek çok güçlü bir ürün grubuna sahip olmasını sağladı. Bina otomasyon, kontrol sistemleri (BACS) alanında Daikin, Hitachi, LG, Mitsubishi ve Samsung da öncelikli BACS çözümlerini pazara sunmaya başladı. Tabii pazara IT teknoloji devlerinini; Google, Apple ve Microsoft’un girdiğini gözardı etmemek gerekiyor.

BACS pazarının 2019’da 26 milyar $ hacmine ulaşması bekleniyor (WMI-World Market Intelligence). Beklenen yıllık büyüme hızı ise %4. BRIC ülkelerinde (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) büyüme hızı, düşük seyreden petrol fiyatlarının ve politik-ekonomik koşulların da etkisiyle daha yavaş. 2016 Rio Yaz Olimpiyatlarının etkisiyle BACS pazarı Brezilya’da 2014 yılında oldukça canlı idi. Ama sonrasındaki ekonomik durgunluk ve rüşvet skandallarının ardından eğilim eksiye döndü.

2012-2014 aralığında yıllık %2.7’lik büyüme hızı ile dünya BACS pazarı 21.8 milyar $’a ulaşmıştı. Bunun %26’sı Kuzey Amerika’nın payı. Türkiye ve Rusya dahil olmak üzere Avrupa’nın payı ise %38. Çin ve Hindistan dahil olmak üzere Asya Pasifik bölgesi %20’lik, Ortadoğu ve Afrika ise %15’lik paya sahip. BRIC ülkelerinin üçünde (Rusya, Hindistan ve Çin), Türkiye, Suudi Arabistan ve BAE’de gelecek beş yılda hızlı büyüme bekleniyor (BSRIA Eylül 2015, Jeremy Towler-Senior Manager Energy&Smart Technologies)

Çin’de iklimlendirme tedarik zinciri yok oluyor

Satış kanalları bütünüyle değişiyor. 2000’den önce büyük bayiler, yaygın olarak ülke çapında satmaya başladı.

Ev aletleri kitlesel perakendecileri, özellikle kentlerdeki satışların %80’ini yapmaya başladı. İklimlendirme şirketlerinin kendi satış mağazaları öldü. E ticaret üzerinden satışlar 500.000 kişiyi buldu.  E-Ticarette Suning ve Gome e-ticaret siteleri önde. JD online e-ticaret sitesinin kendi lojistik ağı var. Tmall online ise genel olarak küçük kasabalarda ve üçüncü parti lojistik kullanıyor.

HVAC pazarında müşteriler ve tedarikçiler için değişen çevresel koşullarının güçlü etkenleri

pazar 3

Hibrit ısıtma tesisatlarında 2020 ve ötesi

Hangi hibrit yapılar öne çıkacak?

* Fotovoltaik + güneş enerjili sıcak su depolama + ısı pompası

* Isı pompası + güneş enerjili sıcak su depolama

* Döşemeden ısıtma (Zemin kat ıslak, 1.kat elektrikli): güneş enerjili sıcak su depolama + fotovoltaik + ısı geri kazanım

* Isı pompası + fotovoltaik

Yeni Yapılan Yapılarda Sistemlerin Evrim Projeksiyonu

2010 Yılı / Müstakil evler

* 90.000 toprak kaynaklı ısı pompası sondajı

* Yoğuşmalı gaz yakıtlı kazan + güneş enerjili sıcak su eldesi + boyler %41.8 oranına sahip (37.600 kurulum)

* Elektrik veya gaz yakıtlı ısı pompası + boyler %23.3 oranına sahip (21.000 kurulum)

* Biyokütle kazanı %9.4 oranına sahip (8.500 cihaz)

* Diğer sistem ve cihazlar ise %25.4 oranında (22.900 cihaz veya sistem).

2020 Yılı / Müstakil Evler

* 145.400 toprak kaynaklı ısı pompası sondajı

* Biyokütle kazanı +güneş enerjili sıcak su eldesi + boyler: %11 oranında olması bekleniyor (16.000 kurulum)

* Elektrikli ısı pompası + ısı geri kazanımı + boyler: %36.6 oranında olması bekleniyor (53.200 kurulum)

* Küçük gaz yakıtlı kazanlar + güneş enerjili sıcak su eldesi + boyler: %16.5 oranında olması bekleniyor (24.000 kurulum)

* Bölgesel ısıtma + daire giriş istasyonları: %13.5 oranında olması bekleniyor (19.700 kurulum)

2020/25/30 yılları periyodunda örnek ülke olarak Birleşik Krallık ‘a baktığımızda; 2019-2020 itibarıyla gaz yakıtlı kazanların ve havadan  suya ısı pompalarının düşüşe geçmesi bekleniyor.

Ayrıca 2016-2020 aralığında, dünyanın tüm bölgelerinde gelişme hızında bir yavaşlama olacağını söylemek mümkün.

Bina yönetim  sistemleri pazarı 2014’te, 2020 yılı için 7 milyar $ olarak öngörülmüştü. Bu süreçte yıllık yaklaşık %10’luk bir büyüme bekleniyor.

Akıllı bina pazarı geniş kapsamıyla, yani fiziksel güvenlik, bina enerji yönetim sistemleri, bina iletişim sistemleri, park yönetimi, su-tesisat yönetimi, asansör yönetimi dahil, 2020 yılında 36.4 milyar $ olarak öngörülüyor.

Bölgelere Göre Bina Enerji Yönetim Sistemleri Gelirleri, Dünya Pazarları: 2015-2024

pazar 4

(Kaynak: Navigant Research)

* BSRIA Worldwide Market Intelligence’tan Andrew Giles’in MCE Mostra Convegno Expocomfort Fuarındaki toplantı sunumu, Mart, 2016