Header Reklam

ISK-SODEX İstanbul 2019, Sektörün Tüm Paydaşlarını Buluşturdu

22 Ekim 2019 Dergi: Ekim-2019
ISK-SODEX İstanbul 2019, Sektörün Tüm Paydaşlarını Buluşturdu

Avrasya bölgesinin lider iklimlendirme sanayi fuarı ISK-SODEX, 2-5 Ekim 2019 tarihleri arasında sektörü İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir araya getirdi. Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının işbirliğiyle düzenlenen fuarda Türkiye’deki üreticiler 107 ülkeden alım heyeti ile görüşerek ihracata yönelik yeni işbirlikleri gerçekleştirdi. İklimlendirme sanayisinde geleceğin teknolojilerine odaklanılan fuarda; 35 ülkeden 1021 katılımcı, Türkiye dahil 107 ülkeden fuarı ziyarete gelen 85 bin 371 sektör profesyoneli ziyaretçi ile bir araya gelerek önemli işbirliklerine imza attı. 2018 yılında gerçekleşen fuara kıyasla yüzde 4’lük yabancı ziyaretçi artışı yakalayan fuarda, bu yıl bir önceki yıla kıyasla gerçekleşen online ziyaretçi kaydında gözlemlenen yüzde 60’lık artış oranı ise dikkat çeken önemli bir diğer başarı kriteri arasında yer alıyor. 

Kühnel: “Türkiye iklimlendirme sektörünün potansiyelinin farkındayız”

Türkiye’nin kendi öz kaynaklarının yanı sıra uluslararası doğrudan yatırımlarla da büyüyen güçlü bir ekonomi olduğunu belirten Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, fuarın açılışında yaptığı konuşmada iklimlendirme sanayinin bu büyümeye en büyük katkıyı veren üretim alanlarından biri olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Türkiye iklimlendirme sanayii son yıllarda ciddi oranlarda büyüme kaydetti. Sektör yıl sonuna kadar 5 milyar doların üzerinde ihracat hedefliyor. Türkiye firmaları bu heyecan verici başarısını gelecek yıllara da taşıyarak daha büyük hedeflerle devam ettirecek. Hannover Messe Sodex Fuarcılık olarak Türkiye iklimlendirme sektörünün potansiyelinin farkındayız. ISK-SODEX iklimlendirme sektörünün tüm potansiyelini ortaya koyabileceği güçlü bir vitrin. Türkiye ekonomisi için her zaman elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Bu dört günlük süre zarfında iklimlendirme sektörünün bu başarısını ileriye taşıyacak dopdolu bir etkinliğe imza atacağımıza inanıyorum.”
Yabancı şirketlerin Türkiye’deki firmalarla ticari bağlantılar kurma noktasında çok istekli olduklarını belirten Kühnel, “İklimlendirme sektörünün üretimde ileri teknoloji ürünlere odaklanması yerli firmalara dış pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlarken, bu gelişim yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Türkiye’deki üreticilerle ticari işbirliği yapmak isteyen yabancı yatırımcıların sayısındaki artış da hızla devam ediyor” dedi.

Yönet: “Dünyada insan kaynaklı iklim krizi yaşanıyor”

ISK-SODEX Fuarı’nın tüm eş organizatörleri ve fuarı destekleyen dernekler; ISKAV, DOSİDER, İSKİD, İZODER, TTMD, POMSAD, SOSİAD, ESSİAD, MTMD ve KBSB adına konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen ISKAV Başkanı Taner Yönet, iklimlendirme sektörünün bir senfoni orkestrası gibi çalıştığını belirterek, “Senfoni orkestraları kolay oluşmuyor. Çünkü o ahengi sağlamak çok zaman alıyor. Sektörümüz de bugün geldiği noktaya çok uzun yıllar içinde ulaştı. Yaklaşık 30 yıl önce büyüklerimiz, sektörümüzün örgütlü bir yapıya kavuşması gerektiğini söyledi. Dernekler ve vakıf oluştu ve tüm bu kuruluşlar birlikte çalışma kültürünü edindi. Problemleri birlikte çözdü, fuarını kendisi organize etti ve bugün geldiğimiz noktada bir senfoni orkestrası gibi uyumlu bir şekilde çalışır hale geldik. Bugünlere geldiysek, bugün aramızda olmayanlar da dahil tüm büyüklerimiz sayesindedir. Hepsini saygı ve minnetle anıyorum. Çünkü bu kişiler, sektörümüz için çalışan insanlardı ve bugün geldiğimiz noktada onların payı çok büyük. Biz de sektörümüz için ‘biz’ bilinciyle çalışmalarımızı sürdürmeli ve sektörümüzü geliştirmek için çalışmalıyız” dedi.  
Dünyanın insan kaynaklı iklim krizi yaşadığını söyleyen Yönet, “İklim krizi yaşanan bir dünyada biz iklimlendirme sektörü olarak elimizde gelen her şeyi yapıyoruz. Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarımızla enerji verimliliği en yüksek cihazları üretmeye çalışıyoruz. Karbon salımını minimum seviyede tutacak şekilde enerji tüketilmesi için sektörümüz elinden gelen tüm gayreti gösteriyor. Sayın Bakan Yardımcımdan şunu talep etmek isterim; biz Paris İklim Protokolü’nü imzalamış bir devletiz fakat bu protokol Parlamentomuz tarafından henüz onaylanmadı. Bunun da bir an önce onaylanmasını talep ediyoruz, devletimizle tüm işbirliğine hazırız. Yeter ki dünyayı daha yaşanılabilir bir hale getirelim, aksi takdirde çocuklarımıza kötü bir dünya bırakmak durumunda kalacağız” dedi. Fuara ilgi gösteren tüm yabancı konuklara özellikle teşekkür eden Yönet, “Fuarımız ve sektörümüzün çok daha iyi yerlere gelebilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Şanal: “Kamuya ait yapılarda yerli ürünler kullanılsın”

Yönet’in ardından İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, Türkiye’nin alanında en büyük fuarını düzenlediklerini belirterek, bu etkinlik için çalışmalara bir yıl önce başladıklarını, yabancı ziyaretçi sayısı beklentilerinin 15 binin üzerinde olduğunu söyledi. Sektörün ihracatını her yıl artırdığını aktaran Şanal şu bilgileri verdi: “2017’de 4 milyar dolar iklimlendirme sektörünün ihracatı, geçen yıl 4,5 milyar dolara yükseldi. Bu sene ise ihracat hedefimiz 5 milyar dolara ulaşmak. Daha önceki hedefimiz Avrupa’nın üretim üssü olmaktı ancak şu anda dünyanın üretim üssü olma yolunda emin adımlarla çabalarımızı sürdürüyoruz. Bilindiği gibi radyatör üretiminde ve kombi ihracatında dünya lideriyiz. Amacımız; klima ve havalandırma gibi iklimlendirmenin diğer kollarında da bu başarıyı sağlamak. Türk iklimlendirme sektörü, vakıfları ve dernekleriyle bir arada sinerji içinde ihracatı artırmak için çalışıyor. Bu sene içinde sektör olarak 15 uluslararası fuara katıldık, 11 sektörel ticari alım etkinliği düzenledik, yılsonuna kadar bu faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Gelecek yıl Milano’da gerçekleştirilecek Mostra Convegno Expocomfort Fuarında partner ülkeyiz. Burada Türkiye’yi ve sektörü en iyi şekilde temsil edebilmek için çok iyi hazırlanmamız gerekiyor. İSİB olarak ihracatımızın zayıf olduğu Güney Afrika ve Günay Amerika gibi bölgelere odaklandık, bu alandaki faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.” 
Şanal, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’den kamuya ait yapı ihalelerinde yerli ürünleri kullanılmasını istediklerini, bu sayede yerli üreticilerin iç pazarda daha da güçlü olacağını, bunun yurt dışına da yansıyacağını söyledi.
Sektörün Özel Tüketim Vergisi ödediğini, bu konuda çalışma yapılması gerektiğini belirten Şanal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada “2030’a kadar yeni binaların, 2050 yılına kadar mevcut binaların sıfır karbonlu hale getirilmesi” konusunda direktiflerde bulunduğunu, iklimlendirme sektörünün de bu konuda elinden gelen her şeyi yapacağını belirtti.

Büyükdede: “Sektörün yerlileştirme ve millileştirme çalışmalarına her zaman destek vermeye hazırız”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ISK SODEX Fuarı’nı her sene özlemle beklediğini ve takip ettiğini belirterek, “1997’den bu yana düzenlenen ISK SODEX Fuarı’nın katılımcı sayısının her geçen sene artması ülkemiz ve sektörümüz için büyük bir başarı hikayesidir. 2018’de 44 ülkeden bin 108 firmanın ve 85 bin ziyaretçinin ağırlandığı bu fuara inanıyorum ki, bu sene daha fazla katılım olacaktır. Sabahki görüşmelerde geçen yıl ağırlanan ziyaretçi sayısının şimdiden yakalandığını öğrendim. Bunun artacağını düşünüyoruz” dedi. Büyükdede konuşmasında ayrıca, sektörün yerlileştirme ve millileştirme çalışmalarına her zaman destek vermeye hazır olduklarını ve Bakanlık olarak bu konuda ciddi adımlar attıklarını belirtti.

Dünya devleri ISK-SODEX İstanbul’da bir araya geldi

ISK-SODEX 2019 Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Çin, Fransa, Hindistan, İtalya, Güney Kore, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Pakistan, İspanya, İran, Rusya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, Tayvan ve Japonya başta olmak üzere 35 ülkeden 1000’in üzerinde katılımcı marka ile yıla damgasını vuran bir organizasyona daha imza attı. 
İki yılda bir düzenlenen ve dünyanın en büyük fuar organizatörü firmalarından, Alman devi Deutsche Messe’nin Türkiye ofisi Hannover Messe Sodeks Fuarcılık ile ISKAV, DOSİDER, İSKİD, İZODER, TTMD, POMSAD, SOSİAD, ESSİAD, MTMD ve KBSB işbirliğiyle gerçekleştirilen ISK-SODEX 2019, sektörün en fazla iş hacmi yaratan buluşmalarından birine de imza attı. Katılımcı firmalar 107 ülkeden 85 bin üzerinde profesyonel ziyaretçi ile önemli iş anlaşmaları gerçekleştirdi. 

Yaratıcı konsept ve yeni bölümleriyle ISK-SODEX 

ISK-SODEX Fuarı, katılımcılarını bir yandan yeni iş birlikleri için potansiyel müşterilerle bir araya getirirken, diğer yandan fuar süresince düzenlenen forum ve konferanslarla bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bir platform olarak renkli etkinliklere de sahne oldu.  Birbirinden renkli organizasyon ve konferanslara da ev sahipliği yapan, iklimlendirme sektörü alanında bölgenin en büyük ve önemli fuarı 14. Uluslararası ISK-SODEX 2019’da bu yıl ilk olarak gerçekleştirilen yenilikler arasında 10. Salonda yer alan Yangından Korunma Sistemleri ve 13. salonda görücüye çıkan MEP Hizmetleri bölümleri de sektörün yoğun ilgi ve beğenisi ile karşılaştı. 
Bu yıl ikinci kez düzenlenen “ISK-SODEX Ustalar Ligi 2019” yarışmasında 4 gün boyunca yarışarak doğru montaj, projeye uygunluk ve estetik kriterlerinde dereceye giren ilk üç kombi ustası “Türkiye’nin en iyi ustası” olarak ödüllendirildi. ISK-SODEX’in şanslı ziyaretçileri fuar kapsamında gerçekleştirilen çekilişle 1 adet FIAT Fiorino, 6 adet Kombi, 1 adet nem alma cihazı ve ISKAV Yayınları’ndan oluşan 10 set kazanma şansı elde edecek.

Kühnel: “Sektörü ihracat hedeflerine taşıyan bir organizasyona ev sahipliği yaptık”

Fuar sonrasında da açıklama yapan Alexander Kühnel, ISK-SODEX’e yabancı ilgisinin her geçen yıl arttığını belirterek şunları ifade etti: “ISK-SODEX Fuarı’nda bu yıl birçok ilki bir arada yaşadık. Fuar, yeni tarihlerinde gerek katılımcı ve ziyaretçi sayısı gerekse yarattığı iş hacmi açısından inanılmaz güzel ve verimli geçti. Sektör ihracatında önemli bir yer turan AB ülkeleri başta olmak üzere Afrika ve Güney Amerika kıtasından satın alma heyetlerini Türkiye’den üreticilerle aynı masada bir araya getirdik. 4 günlük süre zarfında yerli ve yabancı üreticiler fuarın sunduğu fırsatları çok iyi bir şekilde değerlendirdi, önemli anlaşmalara imza attı. Sektörü ihracat hedeflerine taşıyan bir organizasyona ev sahipliği yaptık.”

15. Uluslararası ISK-SODEX 2021 Fuarı için detaylı bilgiye www.sodex.com.tr web sitesinden ulaşmak mümkün.
 Slider Altına