IKK 2006 Nürnberg: Enerji Verimliliğine Dikkat Çekiyor

05 Temmuz 2006 Dergi: Temmuz-2006
İklimlendirme ve havalandırma teknolojileri alanındaki firmalar 18-20 Ekim 2006 tarihleri arasında Almanya’nın Nürnberg Fuar Merkezinde enerji verimli komponentleri ve sistemleri sunacaklar.

AB ile ilgili çalışmalar, Avrupa ısıtma pazarında enerjinin % 40’ından fazlasının tasarruf edilebileceğini gösteriyor. Benzer biçimde büyük bir potansiyel de soğutma sektöründe mevcut. Yapı sektörü, taşımacılıkla birlikte primer enerjinin en çok tüketildiği alan. Yeni yapılar ve özellikle mevcut yapılar enerji tüketiminin ve CO2 emisyonlarının Kyoto Protokolü doğrultusunda azaltılacağı önemli bir potansiyele sahip. Araştırmalara göre, Sadece Almanya’da yapılarda enerji tasarrufu potansiyeli 125 TWh civarında. Bu, yılda 4 milyar Euro tutarında enerjinin tasarruf edilebileceği anlamına geliyor. Bu, CO2 emisyonlarının da 30 milyon ton tutarında azaltılabilmesi demek. Bunu başarmak için gereken toplam yatırım miktarı 20 milyar Euro. Bu tabloya diğer Avrupa ülkelerini de eklediğimizde ne denli büyük bir pazarın var olduğunu görebiliriz.

Yasal düzenlemeler geçen ay hareketlendi

‘Yapıların Enerji Performansı’ Avrupa Direktifi özellikle konutsal amaçlı olmayan yapılarda (hastane, okul, iş merkezleri vb.) anlamlı ölçüde tasarrufu öngörüyor. Yeni direktif havalandırma, iklimlendirme, soğutma sistemlerine dikkat çekiyor. Bu Almanya’da DIN 18599’a da zemin oluşturuyor. Almanya’da konutsal amaçlı olmayan yapıların % 80’ı kamu binaları. Enerji Korunumu Kanununun kabul edilen yeni enerji tüketimi değerlerini açıkça belirtecek şekilde, 2007’de revizyonu bekleniyor. Şebekeden enerji çekecek sistem ve cihazların sorumluluğunu taşıyacak grupların; mimarların, yapı hizmetleri planlamacıları, enerji danışmanları, tesis işletmecileri ve müteahhitler mevcut yapılarda enerji tasarrufu sağlayacak yeni yöntem ve teknikleri öngörmeleri gerekiyor.

IKK doğru çözümleri sergileyecek

Daha iyi ısı yalıtımı ve bina servisleri ekipmanlarında modernizasyon için uygun tekniklerin öngörümü için IKK elverişli bir platform. Ziyaretçilere, merkezi olmayan iklimlendirme ve havalandırmada su veya püskürtme temelli sistemler, merkezi iklimlendirme sistemleri ve ev havalandırması, ısı pompaları, verimli ısı kullanımlı soğuk depolama teknikleri, güneş enerjisi temelli soğutma sistemleri ve absorbsiyonlu soğutma sistemleri gibi pek çok sistemde yeni teknolojileri sunuyor. Isı transferi güçlü ve ısı geri kazanımlı ürünler, ekonomik kompresörler, pompalar ve fanlar, akıllı sistem komponentleri, bina otomasyon sistemlerine entegre otomasyon çözümleri de ziyaretçilerin incelemeye ihtiyaç duyacağı ürünler arasında.

Teknik sunumlarla da IKK, bilgiyi paylaştırıyor

5. IKK Forumu; ‘Yenilikçi Soğutma, İklimlendirme ve Havalandırma Sistemleri, Komponentleri ve Uygulama Örnekleri’ başlığını taşıyor. Soğutma, İklimlendirme ve Havalandırmada seçilen sistem çözümleri, fuar süresince 9.salonda, 310 no’lu stantta sergilenecek. Bu yılın ana teması içinde ısı pompaları, ısıtma, havalandırma, soğutma ve iklimlendirmede ticari ve endüstriyel uygulamalar yer alıyor.

IKK 2007 Hanover fuarı iptal edildi

Endüstrinin desteğini çekmesi neticesinde, IKK Hanover’de yapılacak 2007 organizasyonunu iptal etme kararı alındığı, İngiliz ‘RAC’ dergisine yapılan açıklamada dile getirildi.

Ekim ayında Nürnberg’de yapılacak IKK 2006’nin başarıyla geçmesi bekleniyor. Buna rağmen 2007’de Hanover’de yapılması planlanan IKK 2007 Hanover Fuarına gösterilen ilginin 2500 m2’de kalması nedeniyle,vazgeçme kararı aldıklarını söyleyen VDKF Başkanı Bay Scholz, RAC Dergisine verdiği beyanatta Stuttgart, Frankfurt ve Köln kentlerinin Hanover yerine muhtemel alternatifler arasında gözden geçirildiğini ve IKK için yeni bir fuar kenti arayışı içinde olduklarını söyledi. Nürnberg’teki fuarın da yeni bir adrese taşınmasının söz konusu olabileceği de verilen bilgiler arasında. VDKF organizatörlerinin IKK’nin yeni yerleri konusunda hangi Alman kenti fuar organizasyonları ile görüşeceği ve yeni kararları bekleniyor.

Etiketler