Header

FORM’dan Sektöre 50. Yıl Armağanı: ‘Duayenlerin Tanıklığında Türkiye Klima Sektörü’ Kitabı

05 Aralık 2015 Dergi: Aralık-2015

FORM Şirketler Grubu, 50. Yılını 3 Aralık 2015 tarihinde Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlediği davetle kutladı. Sektörün önde gelen isimlerinin ve FORM Şirketler Grubu’nun eski yeni tüm çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen organizasyonda, FORM Şirketler Grubu’nun 50. yılı anısına sektöre armağan ettiği ‘Duayenlerin Tanıklığında Türkiye Klima Sektörü’ kitabının da lansmanı yapıldı. Gecenin açılış konuşmalarını FORM Şirketler Grubu Yönetim Kurulu ve Onursal Başkanı Bedi Korun ve Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun yaptı.

Bedi Korun konuşmasında “1965’te Ankara’da 2 kişi olarak 20 m2’lik ofis ve 100 m2’lik atölyemizde mekanik proje çizimi ile başlayıp mekanik taahhüt, imalat ve temsilcilik faaliyetlerine dönüşen çalışmamızda 50 yıl boyunca birçok değişim yaşadık. Türkiye’nin gelişim süreçlerinden faydalandığımız gibi, yaşanan birçok ekonomik ve siyasal krizin içinden de sağlam bir şekilde çıkmayı başardık. Bu süre içinde Türkiye’de birçok konuda ilkleri başarmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu sene 50. yılımız vesilesiyle çok özel bir projeyi daha hayata geçirdik. Türkiye iklimlendirme sektörünün başlangıcı ve gelişmesinin görsel ve sözel kayıt altına alınması için bir çalışma yaptık. ‘Duayenlerin Tanıklığında Türkiye Klima Sektörü’ adlı kitabımız bu çalışmanın sonucudur. Bunu yaparken amacımız geçmişe ait bilgi ve deneyimlerin kaybolmadan bir araya getirilebilmesiydi” dedi.

Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun ise, “İklimlendirme ve temiz enerji sektörlerinde bugüne kadar pek çok ilke imza attık, bundan sonra da aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Her alanda ‘verimlilik’ prensibiyle hareket ediyoruz. Tam da buradan hareketle 50. yıl kutlamalarımız kapsamında amacımız toplumsal fayda sağlayacak faaliyetlerimize yenilerini eklemekti. Bunun için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte çalışarak 4 yıllık lise eğitimleri boyunca Türkiye’de farklı şehirlerde yaşayan 50 kız öğrencimize eğitim bursu sağlıyoruz. ‘Türkiye’nin Güneşleri’ olarak adlandırdığımız projenin kapsamını, önümüzdeki senelerde daha çok kız öğrenciye destek vererek artırmak hedefindeyiz. Öte yandan uzun süredir devam ettirdiğimiz gibi her yıl farklı üniversitelerden iklimlendirme ve makine mühendisliği öğrencilerine destek bursu sağlamaya da devam ediyoruz. Ayrıca bu sene doğayı korumaya yönelik yaklaşımımız çerçevesinde Şile de 2.000 ağaçlık bir orman oluşturduk. Bizim için bu seneki önemli faaliyetlerimizden biri de, bugün sizlerle paylaşmaktan büyük heyecan duyduğumuz kitap çalışmamız, ‘Duayenlerin Tanıklığında Türkiye Klima Sektörü’ kitabı. Bu kitabın sektörden gelecek yeni bilgilerle farklı bir versiyonunu yapmayı, hatta 1990’ları da içerecek ikinci cildini oluşturmayı da hedefliyoruz. Bundan sonra da çalışanlarımızın desteği ve her zaman bizimle olan yenilikçi ruhumuzla çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Gecede FORM Şirketler Grubu’nun 50. yılına özel olarak hazırlanan kurumsal film gösterimi de yapıldı. Davetliler için FORM Şirketler Grubu’nun 50 yıllık arşivinden alınan fotoğrafların da sergilendiği etkinlikte ünlü elektro keman sanatçısı Ceren Aksan da sahne aldı. FORM’un eski yeni tüm çalışanlarının da davetli olduğu gecede, “Duayenlerin Tanıklığında Türkiye Klima Sektörü” kitabı davetlilere armağan edildi.