Header Reklam

Klimada kaliteli ve ekonomik çözümler üreten ClAT'ın Türkiye temsilciliğini ARDE Ltd. başarıyla yürütüyor

05 Haziran 1994 Dergi: Haziran-1994
Klimada kaliteli ve ekonomik çözümler üreten ClAT'ın Türkiye temsilciliğini ARDE Ltd. başarıyla yürütüyor

Arde Klima'nın yönetici ortağı Mustafa Arslancan'dan Arde Klima ve CIAT ile ilgili bilgi aldık. Ayrıca sektördeki durgunluk hakkındaki görüşlerini de öğrendik.

 

1973 yılından beri bu mesleğin içindeyim. Teknik ressam, teknisyen, mühendis, yönetici mühendislik, müdürlük ve son olarak da şirket sahipliği yapıyorum. Yıldız Üniversitesi Isı Proses Tekniği mezunuyum. 1973 yılından başlayarak Eka Klima tesisat sanayiinde çalıştım. Eka, o günlerde York'un Türkiye Ortadoğu temsilcisiydi. Yurtiçi ve yurtdışı yoğun işleri vardı. 1980'den sonra Temsan'da çalıştım. 1987'de ise sınıf arkadaşım Kazım Demir ile ARDE Klima Tesisat Ltd'yi kurduk. 1989'da ise CIAT Türkiye temsilciliğini aldık. CIAT temsilciliği yanında taahhüt işlerimizde klima ön planda olarak devam ediyor. ClAT'ın satış işi ayrı bir departman tarafından yürütülüyor. CIAT satışın bünyesinde kadrolu bakım elemanlarımız mevcut olup İstanbul dışında ise anlaşmalı elemanlar ile çalışıyoruz. Bakım kadromuz Fransa'da eğitim görerek yetişiyorlar. Bu kadro, istanbul dışına da kontrol için gidebiliyor. Dolayısıyla klima servisinde çok ciddiyiz ve sonsuz bir servis uygulaması yürütüyoruz.

ARDE'de bir de proje departmanımız var. Daha ziyade kendi üstlendiğimiz işlerde projeyi biz yapıyoruz. ARDE Klima olarak, ülkemizin yaşadığı ekonomik sorunların 1-2 yıl süreceğini ve sektörümüzün de bundan etkilendiğini görüyoruz. Bugün piyasayı proje düzeyinde takip ettiğinizde 1995 yılı içinde iyimser olamıyorsunuz. Böyle dönemlerde rantabl çalışırsanız daha karlı işler yapabilirsiniz. Riski azaltmanız ve önünüzü görerek çalışmanız gerekmektedir. Biz de firma olarak bu dönemde daha rantabl çalışmaya başladık. Ekonomideki genel durgunluğun inşaat sektöründeki yansıması giderek derinleşeceğe benziyor. Halbuki dünyada Arjantin ve Brezilya'daki örnekleri olduğu gibi, bir oranda devlet tarafından inşaat sektörü sübvanse edilir, yan sektörleri de düşündüğünüzde ülkemizdeki inşaat sektörününü, tesisat ve taahhüt sektörünün ekonomik canlılığın kaynaklarından olduğu görülür. Bu nedenle devletin ödemelerine özen göstermesi ve sektörümüze devlet desteğinin yapılması kaçınılmazdır.

ARDE Klima Tesisat Ltd., günümüz koşullarında gelecek için planlamasını yapmaktadır. Çalıştığımız üç alanda satış, proje, taahhüt olarak birbirini desteklemektedir. Ayrı bir departman olarak satışını yaptığımız ve servisini verdiğimiz CIAT ürünleri için en başta kalite ve ürün zenginliğinin geldiğini söylemeliyim. Dışımızdaki büyük klima markalarının sonuncusu olarak CIAT Türkiye pazarına girmiştir. Avrupa'da lider konumda olan CIAT, tamamen Fransa'da üretilen ileri teknoloji ve kaliteyi ifade eden bir markadır. Güç, yaratıcılık, verimlilik, ilerleme CIAT'da buluşmuştur. İşte bu dört unsur, 1934 yılında Fransa'nın Culoz kentinde kurulan ve ilk üretimine ısı eşanjörü ile başlayan CIAT'ı bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanlarının tümünde sayısız ürünler veren lider kuruluşlardan birisi konumuna getirmiştir. Bugün CIAT, 50'den fazla ülkeye, beş kıtaya yayılan acentalar ve yardımcı kuruluşlarla desteklenen çalışma ağına sahip bir kuruluştur. Her biri üstün teknoloji ürünü CIAT cihazları : güvenilir, verimli çalışmayı olabildiğince estetik çizgilerde ve ekonomiklikte insanların hizmetine sunar. Dünyada milyonlarca CIAT cihazı evlerde, işyerlerinde, marketlerde kısaca her yerde insanlara aradığı konforu yaşatmaktadır. Bu sayı ve çeşitlilik günden güne artmaktadır. Çünkü, CIAT laboratuvarlarında araştırmalar ve ClAT'ın bunları insanların hizmetine sunmadaki başarısı her an devam etmektedir. 120 bin m2 kapalı alan üzerine kurulu fabrikasında, 1800 personeli ile üretim yapan CIAT, yıllık üretiminin %35'ini ihraç etmektedir. ClAT'ın geniş çalışma ağının Türkiye zincirini ARDE Klima Tesisat San. ve Tic. Ltd. şirketi oluşturur. Bugün Türkiye'de CIAT ve ARDE işbirliği ile yüzlerce cihaz ülkenin önemli binalarında sorunsuz olarak hizmet vermektedir.Slider Altına