Header

ISOHA'93 Fuarına Katılan Yerli Firmalar

05 Şubat 1993 Dergi: Şubat-1993

Sorulan sorular ve bu soruları yanıtlayan firmalar aşağıda alfabetik olarak verilmiştir.

Termodinamik tarafından sorulan sorular şöyledir:

   1- Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?
   2- Firmanız "ISOHA' 93" Fuarı'nda hangi amaçlarla yer almaktadır?
   3-"ISOHA'93" Fuan'nda hangi ürün ve hizmetleri sergiliyorsunuz?
   4-Sizce sektörümüzdeki fuarlardan yeterli yarar sağlanmakta mıdır?

AAF Hava Filtreleri ve Ticaret A.Ş.

1- AAF Hava Filtreleri ve Ticaret A.Ş., dünya çapında bir kuruluş olan Snyder General'in Türkiye'deki satış şirketidir. Hava şartlandırma konusunda çalışan Snyder General, AAF markalı hava filtreleri, filtre cihazları ve toz/gaz tutma sistemleri imal et mektedir. Firmamız başta Hollanda olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden hava filtrelerini Türkiye'ye ithal etmekte ve pazarlamaktadır.
2-3-4- ISOHA Fuarı'na geniş ürün yelpazemizi potansiyel alıcılara yerinde tanıtmak amacıyla katılmaktayız. 1992 yılında ilk defa katıldığımız bu fuar, firmamıza beklenenin üzerinde fayda sağlamış olup bu seneki fuarda da ürünlerimize yakın ilgi gösterileceğini ümit etmekteyiz.

AKFAN Vantilatör Isıtma Klima Cih. San. Tic. Kol.Şti,

1- Akfan Vantilatör Isıtma Klima Cih. San. Tic. Kol. Şti. 1979 yılında kuruldu. Kuruluşumuz ilk yıllarında klima santrali, menfez, soğutma kulesi ve siklon üretimine ağırlık verdi. Firmamız özellikle son 5 yılda çalışma konusu olarak Menfezler ve Klima Santrallarına yöneldi. Özellikle gelişen teknoloji sonucu artan cihaz kalite ve türlerine ayak uydurmaya çalışan firmamız tüm ürünlerinde tamamen yerli işgücü veteknolojiden faydalanmaktadır.
2- ISOHA'93 Fuarı'na ürün ve hizmetlerimizi daha iyi tanıtmak için katılıyoruz.
3- Klima Santrali, Vantilatör , Menfez, Damper, Panjur.
4- Bizce Sektörümüzde düzenlenen fuarlar arasında hedefe en iyi ulaşabilen fuar ISOHA Fuarı. Bu yüzden AKFAN olarak ISOHA'ya ikinci kez katılıyoruz.

AKSER A.Ş.

1- AKSER A.Ş. merkezi İzmir'de bulunan ŞENOCAK ŞİRKETLER GRUBU'na bağlı bir kuruluştur. Aynı gruba ait 1969 yılında kurulmuş olan "ŞENOCAK" markasıyla su-şi-şe soğutucusu ve derin dondurucu üreten KLİMASAN A.Ş.'ne satış sonrası servis hizmetleri vermek ve soğutma ile ilgili yerli ve ithal yedek parça pazarlaması ile iştigal etmek üzere kurulmuştur. İstanbul'da Do-lapdere ve Demirciler Sitesi'nde, İzmir'de 1. Sanayi Sitesi'ndeki satış merkezlerinde faaliyetini sürdürmektedir.
ELECTROLUX ekovatlan Türkiye mümessili ve ithalatçısı, Trefimetaux bakır boru, Aspera ekovat, Rancobakır boru, Aspera ekovat, Ranco termostat, General Filter "drier" ithalatının yanısıra Seydişehir ve Assan alüminyum, Gamak fan motorları ve TEE ekovatlannın önde gelen bayii olan AKSER A.Ş., kısa sürede soğutma sanayii ile ilgili parça satışında ülkemizin en güçlü kuruluşlarından biri olmuştur. Paslanmaz çelik satışıyla beraber 1993'te geniş çeşidiyle ithal etmeye başladığı PVC kaplı renkli sac ile pazarlamakta olduğu mamullere bir yenisini eklemektedir.
2- ISOHA fuarı'na satışını yapmakta olduğumuz yeni mamulleri tanıtmak ve müşterilerimizle her zaman bulunulan mekanların dışında görüşmek olanağı sağlamak amacıyla katılmaktayız.
3- "ŞENOCAK"-"DERBY" su ve şişe soğutucuları ve derin dondurucuları, yerli ve ithal ekovatlar, bakır boru drier, termostat, renkli sac vb. soğutma malzemelerini sergileyeceğiz.
4- Sektörümüzle ilgili fuarlardan yüksek katılımı olan ISOHA Fuarı'ndan gerekli yararın sağlanacağına inanmaktayız.

ALARKO Şirketler Topluluğu

1- Memleketimizde sayılı büyük endüstri ve ticaret gruplarındandır. 28 şirketten oluşan grup 1954 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 400'ü mühendis. 1500'ü beyaz yakalı, uzman ve idari personel, 2600 teknisyen ve işçi olmak üzere yaklaşık 4500 kişi çalışmaktadır.
Alarko Grubu'nun başlıca faaliyetleri şunlardır:
          a) Yurt içi ve yurtdışında her türlü komple anahtar-teslimi taahhüt işleri (Örnek: şehiriçi doğalgaz dağıtımı, havaalanları, petro-kimya tesisleri ve rafineriler, atıksu arıtma tesisleri)
          b)Ofis binaları, iş merkezleri, konutlar ve uydu kentlerinde inşa ve pazarlaması
          c)Ağır ekipmanlar (vinçler, kreynler, basınçlı kaplar, küresel tanklar, döner fırın kurutucu ve soğutucuları, endüstriyel fırınlar, ısı değiştirme elemanları, güç kazanları vb.)
               -Isıtma, klima ve havalandırma cihazları
               -Yağ ve akaryakıt brulörleri: dalgıç, sirkülasyon ve santrifüj pompalar
               -Tekstil terbiye makinaları imalatı ve pazarlaması
          d)Hidroelektrik santrallerinin tesisi ve işletilmesi
          e)İthalat-ihracat ve mümessillik hizmetleri
          f )Her türlü tesisat ve inşaat malzemelerinin temini ve satışı
          g)Turistik t esislerin inşaası ve işletmesi
          h)Bilişim teknolojisi alanında bütünleşik çözümler

2- ISOHA konusunda ihtisaslaşmış en büyük fuar; biz de bu fuara katılarak bu konu ile ilgili kişi ve kuruluşlara kendimizi tanıtmayı, hatırlatmayı amaçlıyoruz.
3- Doğazgaz teknolojisi ekipmanları, Kazanlar, brülör ve ısıtıcılar, ısıtıcı bataryalar, eşanjörler, konvektörler ve radyatörler, pompalar ve kompresörler, yakıt tasarruf sistemleri, sabit soğuk muhafaza sistemleri, konden- satörler, evaparatörler, menfezler, air condition cihazları, klima santralları, vantilatörler, hava temizleme ve ıs lah ekipmanları, filtreler, ısıtma, soğutma ve havalandırma cihazları, otomatik kontrol, ölçüm ve emniyet cihazları sistemleri, soğutma kuleleri gibi ürün gruplarını sergiliyoruz.
4- Yararını gördüğümüz için her sene bu fuara katılmaktayız.

ALDAĞ Soğutma Sanayii A.Ş.

1- ALDAĞ Soğutma Sanayii A.Ş., 25 yılı aşan bir süredir Isıtma-Soğutma-Klima cihazları üretmektedir. ALDAĞ, soğuk depo tesisleri üretimi ile işe başlamış ve bu konuda Türkiye'de öncülük yapmıştır. Bunun yanında Endüstriyel tip soğulma ünitelerini imal etmeye ve işletmeye alarak sanayi tesislerine hizmet vermiştir. Son yıllarda konfor klima sistemlerinin ağırlık kazanması nedeni ile komple klima sistemlerinin üretimi daha cazip hale gelmiştir. ALDAĞ gelişen teknolojiyi takip etmiş ve bilgi birikimini de kullanarak kaliteli cihaz üretimini sürdürmüştür. Servis ve bakım faaliyetleri ile de müşterilerine en iyi hizmeti vermiştir. ALDAĞ hizmet ağını genişleterek 1993 yılında İzmir ve Bursa merkez olmak üzere bölge temsilcilikleri ve bayilik sistemini kurmuştur. ALDAĞ Soğutma Sanayi'nin üretimini yaptığı cihazlar,

  - Soğuk su üretme cihazları,
  - Klima santralları,
  - Su soğutma kuleleri,
  - Fan-coil,
  - Konfor klima cihazları (salon tip),
  - Paket tip soğutma cihazları (Plastik enjeksiyon makinaları için),
  - Kat klima sistemi (Split klima cihazları), (Isı pompalı-Heat Pump) alternatifi,
  - Isıtma Apareyleri,
  - Kondenser (Su soğutmalı-Hava soğutmalı),
  - Evaparatör.

2-3- ISOHA Fuarı'na firmamızın yeni ürünlerini tanıtmak, kalitemizi göstermek, pazar payımızı arttırmak amacı ile katılıyoruz.
4- Bizce sektörümüzdeki fuarlardan yeteri kadar fayda sağlanamamaktadır. Türkiye'deki firmalar teknolojiyi çok yakından takip edemedikleri için her sene aynı ürünlerle fuara katılmaktadırlar. Bunun nedeni ise firmaların prestijlerini korumak istemeleridir. İki yılda bir yapılacak olan fuarlar, bu fuarlardan daha çok fayda sağlayacaktır.

ALDAM Mümessilik ve Müteahhitlik

1-Su arıtma sistemlerinde dünyanın en ileri teknolojisine sahip olan Fransız PERMO "Traitement Des Eaux" firmasının Türkiye temsilcisi olan firmamız; su yumuşatma, filtrasyon, demineralizasyon. ters osmoz, dozajlama cihazları, yüzme havuzları tesisatları gibi su arıtma üzerine tüm problemleri çözümleme amacıyla faaliyet göstermektedir.
2-Firmamız ISOHA Fuarı'na PERMO ürünlerini, mühendislere, müteahhitlere ve su ile problemi olan herkese tanıtma amacıyla yer almaktadır.
3-ISOHA Fuarı'na su yumuşatma, filtrasyon ve su analizi mini labora-tuvarı ile istenilirse su analizi yapmak ve kişilerin su ile ilgili problemlerine çözümler bulmak amacıyla katılıyoruz.
4-Kesinlikle yarar sağlamaktadır; sektör fuarları sayesinde teknolojik gelişmeler hiç beklemeksizin Türk insanına yansıtılmaktadır. Kişiler problemlerini çözme konusunda kesin çareler bulmaktadırlar.

AUER Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama İthalat ve A.Ş.

1- Kuruluşumuz, Çukurova Holding grubu içerisinde olup, Auer İmalat A.Ş. (Üretici) ve Auer Dayanıklı Tüketim Maları Pazarlama İthalat ve İhracat A.Ş. (Distribütör) olarak kombine bir çalışma içerisindedirler. Ana üretim ve satış konulan. Büyük ve Mini Mutfak Fırınları, Şofben, Katı Yakıt ve LPG Gaz Sobaları, Doğalgaz Sobaları olup ayrıca Do-ğalgazla çalışan Combi cihazlarının ithalat ve satışıdır. Yaklaşık 35 yıllık mazisi olan AUER'in özellikle fırın ve şofben phazarındaki payı önemli oranlara ulaşmıştır.
2-3- Firmamız, ISOHA Fuarı'nda, İtalya'dan ithal ederek Türkiye pazarında satmakta olduğu BERETTA markalı bacalı ve bacasız COMBİ doğalgaz ısıtıcılarını ve bizzat üret-S mekte olduğu AUER markalı Doğalgaz Sobalarını teşhir etmek ve tanıtmak amacıyla yer alacaktır.
4- Sektördeki bu tip fuarlar son yıllarda, muntazam, kapsamlı ve tatminkar ölçülere ulaşmıştır. Halkımız yıllar içerisindeki gelişiminde, kafa yapısı ve konsepllcri, araştırıcı, inceleyici, en kaliteli ve uygunu bulmaya yönelmiştir. Bu itibarla bu tip fuarların ilgi ile karşılandığını ve tatminkar sonuçlara ulaştığını düşünmekteyiz.

CANTAŞ İç ve Dış Ticaret A.Ş.

1- Cantaş A.Ş. Soğutma/Havalandırma alanında muhtelif tipte Hermetik-Semihermetik. Açık tip kompresörlerin mümessilliği, bunun yanısıra bakır boru, termostad, fan motorları, kondanser, evaparatör, drayer gibi bu alanda kullanılan parçalan ithal ve ihraç eden bir kuruluştur.
2-3- Firmamız, ISOHA'93 Fuarı'na ithal ve ihraç etmiş olduğu ekipmanları sergilemek amacıyla katılmaktadır. Sergileyeceğimiz ürünler; Embraca kompresörler, Coldex kompresörler, TEE kompresörler, Amerikan Tecumseh kompresörler, Ranco Termostadlar, Eluma bakır boru, Karyer kondanserleridir
4- Firma olarak bu fuarın yeterliliğine inanmaktayız.

ÇUKUROVA Isı Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

1- Bizler Çukurova Isı Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. olarak Amerikan Robert-Gordon, Inc. firmasının Türkiye Genel Temsilcisiyiz. Roberts-Gordon, Inc. 1950'li yılların sonlarından beri dünyada kızıl ötesi ışıl (radyant) ısı sistemleri k »unda düşük şiddetli (low intensity) ekipmanların öncülüğünü yapmış olup halen bu özelliğini devam ettirmekledir. Bunun bir kanıtı olarak halihazırda geniş bir ürün ailesine sahip ve dolayısıyla Firmalara ısıtma problemlerini çözümleyecek çok çeşitli çözümler verebilmektedir. Radyant ısıtma sistemleri özellikle ısıtılması zor olan büyük hacimlerde, bölgesel veya noktasal ısıtma istenen yerlerde konvansiyonel ısıtma sistemlerine nazaran % 50'lere varan ve bazen aşan oranlarda yakıt tasarrufu getirebilmektedir. Montajı ve kullanımı son derece kolay olan bu sistemler ayrıca kazan dairesine ve buna bakacak personele gerek göstermemesi, yıllık bakım ve tamirat masraflarının yok denecek kadar az olması gibi avantajlarıyla da üstün bir durumdadır.
2-Firmamız ISOHA'93 Fuarında, temsil ettiğimiz Roberts-Gordon, Inc. firmasının Radyant Isı Sistemlerini Türkiye sathında tanıtımını yapmak amacı ile yer almaktadır.
3-Radyant Isı Sistemlerinin pazarlaması, montajı ve satış sonrası hizmetlerini tanıtım amacı ile ISOHA'da bulunuyoruz.
4-Sektörümüzdeki fuarlardan yeterli yarar sağlanmaktadır.

DEC International

1- DUTCH ENVIRONMENT CORPORATION B.V. Firması 1981 yılında Hollanda'da kurulmuş ve çok kısa bir süre sonrada DEC olarak isimlenmiştir. Alüminyum fleksibl kanal imalatı 1 Nisan 1981 yılında Enschede/Hollanda'da 500 m2 'lik ilk fabrikasında başlamıştır. Aynı yıl 1000 m2 'lik yeni fabrika, 1983 yılında da 3000 m2 'lik fabrikalar ilave olmuştur. Yine 1983 yılında Hong Kong ofisi ve Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde DEC ofisleri açılmıştır. DEC ürünlerinin ana üretimi Enschede/Hollanda'daki 8500 m2 'lik fabrikasında yapılmaktadır. Ayrıca DEC lisansı ile ABD, Brezilya, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Endonezya, Avustralya, Güney Kore ve Tayvan'da üretim yapılmaktadır. Hollanda'dan 55 ülkeye ihracat yapılmakta olup DEC'in Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, İngiltere, Portekiz ve Çekoslavakya'da kendi ofisi bulunmaktadır. DEC İstanbul bürosu da 1990 yılının Mayıs ayında kurulmuş ve Türkiye'de birçok projede DEC ürünlerinin kullanılması sağlanmıştır.
2-ISOHA Fuarı'na tanıtım amacıyla katılıyoruz.
3-ISOHA Fuarı'nda fleksibl kanal sistemlerini, kanal suport sistemlerini, kanal sızdırmazlık sistemlerini ve flanşlı kanal sistemlerini sergiliyoruz. Ayrıca Türkiye temsilcisi olduğumuz ADVANCED AIR (yangın damperleri), STORK AIR (çatı fanları), BIDDLE (hava perdeleri) ve VORTICE (fanlar) ürünlerini tanıtacağız.
4-Sektörümüzdeki fuarlardan yeterli yarar sağlanmaktadır. Ancak aynı konuda birçok fuarın düzenlenmesinin katılımcılarda bir bıkkınlık yarattığına inanmaktayız.

DENKO Isı Kontrol Tekniği ve Servis A.Ş.

1-Şirketimiz, proje hizmetleri, malzeme ve cihaz temini, işletmeye alma, satış sonrası servisi, stokdan malzeme temini hizmetlerini vermektedir.
2-Sektörde faaliyette bulunan, müteahhit firmalar ve son kullanıcılar ile istişarede bulunmak ve mümessili olduğumuz firmaların tanıtımını yapmak.
3-Sergilediğimiz ürün ve hizmetler:

-Weishaupt-Monarch-Almanya firması mamullü gaz ve yağ brülörleri.
-Robertshaw-Amcrikan firması mamullü ısıtma, klima, havalandırma otomatik kontrol sistemleri, merkezi otomasyon ve yönetim sistemleri.


4-Sektörümüzdeki her fuardan yeterli yarar sağlandığı söylenemez. ISOHA Fuarını diğer fuarlara göre daha başarılı buluyoruz.

DESA Demir Kazan ve Makina Sanayii A.Ş.

1- 1960 yılında kurulan DESA çağdaş teknolojinin son gelişmelerini kullanarak, ısı ve buhar ekipmanları üretiminde ve endüstriyel taahhütte, kalitesi ve güvenirliği ile tanınan bir kuruluştur. DESA, geniş bir faaliyet sahası bulunan YAŞAR HOLDİNG'in im taahhüt ve mühendislik konusunda hizmet veren bir şirketidir. Kurulduğu günden beri devamlı araştırma ve geliştirme politikası günden DESA, İmalat, Isı Tesisleri, Taahhüt ana başlıklarıyla özetlenebilecek konularda Türkiye endüstrisine önemli katkılarda bulunmaktadır. DESA, 45 uzman mühendisi ve deneyimli teknik kadrosu ile Türkiye'nin tüm yatırımcılarına hizmet sunmaktadır. Bunun yanında deneyimli kadrosunun yaptığı çalışmalar ile Türkiye gündemindeki sorunlardan biri olan enerji tasarrufu ve çevre korunmasına da katkılarda bulunmaktadır.
2-Şirket imajı ve bu sektördeki yaptığımız faaliyetleri ilgililere sunmaktır.
3-Alev Borulu Kazanlar, Su Borulu Kazanlar, Akışkan Yataklı Kazanlar, Brülörlcr Oto Boya Kabinleri, Paslanmaz Çelikten Mamul ve Proses kaplar vb.
4-Sektördeki fuarlardan yeterli yarar sağlanmamaktadır. Çünkü birçok fuar organizasyonları düzenlemiş oldukları fuarların tanıtımını iyi yapamamakta ve bu fuar tarihlerinin çakışması fuarlara gelen ziyaretçi sayısını etkilemektedir.

EMAK Soğutma Isıtma End.Mak. İmalat ve Montaj San. Ltd. Şti.

1-Firmamız 1968 yılında Emak Mühendislik Koli. Şti. adı altında kurulmuştur. 25 yıllık bir mazisi vardır.Daha sonra 1974 yılında Ltd. Şti. haline dönüştürülmüş ve imalata ağırlık verilmiştir. Firmamız önceleri İller Banksı Projeleri altında Türkiye'nin dört bir yanında Belediyelere Soğuk Depo ve Buz tesisatı imalatını gerçekleştirmiştir. Daha sonra 80'li yıllarda özel sektör hizmetlerine ve taahütlerine ağırlık verilmiştir. Emak Firması 90'lı yıllarda daha çok paket ünite sistemlerin imalatına, standart tip Axil Fanlar, Su Soğutma Kuleleri imalatı ve servis bakım işlerine ağırlık vermiştir.
2-Firmamız ISOHA meslek ihtisas fuarına 1988 yılından bu yana iştirak etmektedir. Pazarda özellikle Su Soğutma Kuleleri ve Axial fanlar konularında iddialı olduğumuzu vurgulamaktayız.
3-1993 yılında ISOHA Fuarı'nda Paket Üniteler ve Axial Fanlar sergilemeyi planlıyoruz.
4-Konumuzda bir ihtisas fuarı olması bizleri sevindirmektedir. Fuarların uzun vadede yararlı olduğunu düşünmekteyiz.

EMES A.Ş.

1- EMES A.Ş. "Ege Makine Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş." dünya elektronik sanayinin dev isimlerinden, SANYO, YAMAHA, SAMSUNG ürünlerini Türkiye pazarına sunan ve bunun yanında Eğitim, İnşaat ve Yat Turizmi alanlarında geniş faaliyet gösteren TATIŞ ŞİR-KETLER GRUBU'na bağlıdır. Gelişen pazar talebine uygun olarak EMES A.Ş. TV-AUDIO-VIDEO-VIDEO KAMERA-SPLİT KLİMA-AIR CLEANER-CERA gibi yüksek teknolojik özellikleri olan SANYO ürünlerinin Türkiye Genel Distribütörüdür. Kemalpaşa'daki 6200 m2'lik kapalı alana sahip üretim ve montaj tesislerimiz, 4 Bölge Müdürlüğümüz, 2000'i aşan bayimizle, yüksek teknoloji ve kalite ürünü olan SANYO mamullerinin Türkiye'deki kalite güvencesini sağlayan EMES A.Ş. müşterilerini her yönden tatmin etmenin haklı gururunu taşımaktadır.
2-EMES A.Ş, SANYO Split-Klima'yı Türkiye pazarına sunduğundan bu yana ISOHA Fuarı'nda yer almaktadır.
Fuara katılımın amaçlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:
-SANYO'nun Split Klima ürünlerindeki yeniliklerini teşhir etmek,
-EMES A.Ş.'nin yıl içindeki gelişmelerini kamuoyunun bilgisine sunmak,
-Isıtma-Soğutma ve havalandırma konusundaki pazar hareketlerini ta-kib etmek,
-Klima ile ilgili yurtiçi-yurtdışı firmalar ile tanışmak.
3-ISOHA Fuarı'nda SANYO Split Klimaların, Heat-pump veya sadece soğuk olarak,
-Duvar Tiplerini,
-Tavan Tiplerini,
-Döşeme Tiplerini,
-Gizli Tavan Tiplerini,
-Salon Tiplerini,
-Tavan Tiplerini, (4 yöne üfleyebilir, taze hava bağlanabilir.)
-Multi-Sistem tiplerini sergilemekteyiz.
4-Fuarların genel amacı, ithalatçı/üretici ile tüketiciyi karşı karşıya getirmektedir. Bu düşünce ile hareket edildiğinde ISOHA Fuarı bu amaca tam anlamı ile ulaşmaktadır. Ancak nedenleri ne olursa olsun, Stand maliyetinin yüksek oluşu, genel fuar maliyetinin düşürülmesi için yeterli tedbir alınmaması fuarın genel bir "Sergileme" olayının dışına çıkarak gerçek anlamda fuar olmasını zorlaştırmaktadır. Fuar içinde orjinal düşüncelere, ekstra fantaziye ve sanatsal niteliklere yeterince ulaşılamamaktadır. Bütün bu olumsuzluklarına rağmen temel amacına uygun olarak fuarlardan yeterli yarar sağladığımızı söyleyebiliriz.

ENERSİSTEM Mühendislik Danışmanlık Ltd. Şti.

1- Enersistem Mühendislik Danışmanlık Ltd. Şti. 1984 yılında Enerji-Enerji tasarrufu yanma - yakma donanım ve sistemleri konusunda eğitilmiş uzman bir mühendis kadrosunca kurulmuştur. Şirketin ana faaliyet alanları olarak bir endüstriyel tesisin komple enerji taraması, enerji kayıp noktalarının belirlenerek enerji tasarruf tedbirlerinin bir fizibilite çerçevesinde hazırlanmasına yönelik mühendislik hizmetleri ile enerji tasarrufu sağlayıcı en son teknoloji ile donatılmış ekipman ve sistemlerin mümessillik bazında temini hedeflenmiştir. Şu anda ana yapı korunmak üzere ısıtma sistemlerinin kurulmasına yönelik müteahhitlik hizmetleri ile endüstriyel ölçü kontrole ait mümessillik, şirketin ana aktivitelerini oluşturmaktadır. Şirketin sermayesi 210 x 106 TL. olup 6'sı teknik olmak üzere toplam personel sayısı 12'dir.
2-Bu firmamızın ISOHA Fuarı'na ilk katılımı olacaktır. Katılım kararımıza etken olan neden aynı zamanda amacımızı da oluşturmaktadır. Bu ise, ISOHA Fuarı'nın aktivite alanımıza özel, tüm potansiyel tüketici ve taşeron kuruluşları en geniş anlamda bir araya getirebilen nitelikte bir ihtisas fuarı olduğuna dair, daha önce ISOHA Fuarı'na katılmış ve iyi ilişkiler içersinde bulunduğumuz bazı kuruluşların görüş ve tavsiyeleridir. Bu anlam içerisinde, katılım ile, özellikle doğal gazlı uygulamalara yönelik olarak aşağıda verilen ürün ve hizmetlerimizin en geniş anlamda potansiyel müşterilerimize tanıtımı amaçlanmıştır.
3-a) Radyant Isıtma Sistemlerine ait hizmetlerimizi tanıtıcı muhtelif çalışır vaziyette ısıtıcı örnekleri,
b)Yanma Ayar ve test amacı ile kullanılan Baca Gazı Analizör'leri,
c)Fransız Briffault firmasına ait çift kademeli Doğalgaz Regülatör'leri,
d)Portatif-Sürekli izleyicili Doğalgaz Kaçak Dedeksiyon Sistem'leri.
4-Öncelikle herhangi bir fuara ve sektöre özel olmamak üzere, ülkemizdeki fuarlardan gerçek anlamda bir yarar sağlanamadığına dair görüşümüzü ifade etmek isteriz. Bu görüşümüzü belirleyici temel etkenin de, fuar düzenleyici kuruluşların, fuarın düzenleniş ve duyurum biçiminin ve fuara katılan firmaların yadsınamıyacak eksikliklerinden ziyade, daha marjinal, ülkemizdeki mevcut teknik, ekonomik ve piyasa koşullarından kaynaklandığı kanısındayız. Bu koşullar ile kastedilen, öncelikle, gerçek bir serbest pazar ve rekabet piyasasının oluşmamış olması çerçevesinde, profesyonel yönetici kadrolarla birlikte ürün kalitesini artırıcı, birim maliyeti azaltıcı yeni teknik ve teknolojilere açık ARGE bölümlerine ve bütçelerine sahip, benzeri çağdaşları niteliğinde kuruluş sayısının, ülkemizde parmakla sayılacak kadar az olmasıdır.Böylesi bir alt yapı eksikliği, en son gelişmiş tekniklerin sergilendiği fuarlara olan ilgiyi genelde sınırlamakta ve aynı müşteri ve satıcı firmaların her yıl biraraya gelmeleri şekline dönüşebilmektedir.

ERBAY Soğutma Isıtma Cih. San. ve Tic. Ltd. Şti.

1- ERBAY Soğutma Isıtma Cihazları San. ve Tic. Ltd. Şti. 1987 yılında kurulmuştur. Şirketin kuruluş amacı klima, soğutma ve ısıtma sahasında faaliyette bulunmak ve söz konusu tesislerle ilgili cihazları imal etmektir. Kuruluşu müteakip aşağıda belirtilen cihazların imalatı sırasıyla gerçekleştirilmiştir :
-Soğuk su üretici gruplar (cold ge-neratör) 30.000 Kcal/h + 600.000 Kcal/h kapasitede.
-Paket tipi su soğutma cihazları (PAK-COLD) 10.000 Kcal/h + 60.000 Kcal/h kapasitede
-Klima santralleri 3.000 m3/h + 110.000 m3/h arası
-Soğutma kulesi (aksiyal fanlı) 2,8 m3/h + 160 m3/h kapasitede
-Soğutma kuleleri (radyal fanlı) 13,5 m3/h + 192 m3/h kapasitede
-Salon tipi klima cihazları (KOM-PAKT) 11.000 Kcal/h + 70.000 Kcal/h kapasitede
-Su soğutma kondenserler (Shell and Tube tipinde)
-Hava soğutmalı kondenserler (aksiyal veya radyal fanlı)
-Muhtelif tip eşanjörler (bakır boru-lu, çelik borulu, shell and tube tipinde)
-Evaporatörler
-Konvektörler
-Muhtelif tip soğutucu ve ısıtıcı bataryalar (Coil)
Yukarıda belirttiğimiz cihazların imalatı yanında, tesislerle ilgili taahhüt işleri de şirketimizce yapılmaktadır. Bu işler sırasıyla : Binaların ısıtma, soğutma ve klima tesisleri; fabrikalarda klima, havalandırma ve proses tesisleri, soğuk hava tesisleridir. Kuruluşumuzdan itibaren bu güne kadar muhtelif fabrikalara kurmuş olduğumuz Cold Generatör grupları, klima santralleri, salon tipi klima cihazları, soğutma kuleleri, eşanjörler ve diğer imalatlarımız prc nsiz çalışmıştır. Mamullerimiz TSE belgeli olup, imalatımızda en iyi kalite malzemeler kulanılmaktadır.
2-Firmamız, ISOHA Fuarı'na katılmakla kendi ürünlerini tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu arada cihazlarımızla ilgili kataloklarımızı da ziyaretçilere dağıtma imkanı bulmaktayız.
3-ISOHA'93 Fuarı'nda aşağıdaki ürünleri sergiliyoruz :
-MYCOM-Motor-Kompresör ünitesi
-Hava soğutmalı soğuk su üretici grup (Cold Generatör)
-Paket tip soğuk su üreti ' ihaz (PAK-COLD 10)
-Muhtelif tip MYCOM Soğutma kompresörleri
-Salon tipi klima cihazı (KOMPAKT 5)
-Konvektör
-Tavan tipi sıcak hava apareyi
-Duvar tipi sıcak hava apareyi -. Radyal fanlı soğutma kulesi
-Cihazlarımızla ilgili broşürler, resimler, kataloklar
4-İstanbul'da sektörümüzde yapılan fuarlar yeterli yarar sağlamaktadır denilemez. Kanaatimizce bu fuarlar son kullanıcıya kadar yeterli ölçüde uzanamamaktadır. Zira Türkiye, oluşmakta olan sanayii ile. henüz bü tün mamullerini piyasaya tanıtabilmiş değildir. Fuarları ziyaret edenlerin çoğunluğu firmalardan aldıkları davetiyelerle gelen ziyaretçilerdir. Bu kişiler ise ya sektörün içinde olanlardır veya bu sektörle ilişkisi olsa bile pazarlama üzerinde etkin olabilecek özellikleri taşımayan şahıslardır. Bu yüzden fuardan beklediğimiz neticeleri henüz almış değiliz. Ama bu demek değildir ki ilâ nihaye Türkiye'nin şartları böyle devam edecektir. İnanıyoruz ki ileride bizim sektörde de fuarlarda iş bağlama, satış yapma imkanları geniş ölçüde doğacakıtr.

ERCAN TEKNİK Pazarlama

1-Fimamız, 1980 yılında Ankara'da kurulmuştur. Isıtma, Soğutma, Klima. Otomatik Kontrol ve Mikroprosor dalında yabancı firmaların temsilciliğini yapmakta ve bu firmaların Türk pazarında tanıtımı, pazarlanması ve satışı ile iştigal etmekteyiz.Yurdun bütün bölgelerinde 50'nin üzerinde bayimiz vardır. Konumuzla ilgili makina ve malzeme konusunda
teknik hizmetvermekteyiz.Temsilcisi olduğumuz 15 yabancı firma vardır.
2-Firmamız konusu ile ilgili yurt dışında düzenlenen bütün fuarları ziyaret etmektedir. Böylelikle, teknolojinin son yenilikleri hakkında bilgi sahibi olmakta ve bu yenilikleri de yurdumuza getirmektedir. İşte bütün bu gelişmeleri Türk iş adamlarına, teknik personele anlatmak, bilgi vermek ve davet ettiği yabancı firma temsilcilerini ISOHA'da Türk müşteri ve bayilerimizle tanıştırmak amacı ile her yıl ISOHA'ya katılmaktayız.
3-ISOHA'da ısıtma, soğutma, klima, otomatik kontrol, mikroprosor konularında her cins ürünü sergiliyor ve bu ürünler hakkında bilgiler veriyoruz. Fuar çerçevesinde tertiplenen seminerlere katılıyoruz veya yabancı firma temsilcisi ile birlikte biz seminer düzenliyoruz.
4- Son zamanlarda fuarcılık dalındaki gelişmeler ve reklamlar kişilerin dikkatini çekmektedir. Artık firmalar ve insanlar fuarların, yavaş yavaş bir eğlence değil de tanıtım ve pazarlama alanı olduğunu ve hatta işbirliklerini başlatmak ve geliştirmek için bir randevu yeri olduğunu bile kabullenmeye başlamışlardır.

FENİŞ Alüminyum San. ve Tic. A.Ş.

1- 1963 yılında kurulan Feniş Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş., Feniş şirketler topluluğunun çekirdeğini meydana getirmiştir. Çayırova-Gebze arasında her biri 2000 ton gücünde iki adet ekstrüzyon presi, toplam 80.000 Amper kapasiteli iki eloksal hattı, 10.000 ton/yıl kapasiteli billet dökümhanesi, modern cihazlarla donatılmış kalıphane ünitesi ile Feniş Alüminyum, kendi konusunda Türkiye'nin en büyük entegre kuruluşudur. Feniş Alüminyum mimari uygulamalara yönelik çeşitli profillerin yanısıra sanayide kullanılan standart ve karmaşık kesitli özel profillerin de ekslrüzyonunu gerçekleştirmektedir. Firma Türk Standartları Enstitüsü ve Avrupa Eloksalcılar Birliği Kalite Belgelerine sahiptir. Feniş Alümin-yum'un teknolojik üstünlüğü olan ürünleri arasında 1984 yılında piyasaya sunduğu ısı yalıtımlı Feniş-Alcan doğrama ve cephe giydirme sistemleri, 1988 yılında lisansını alarak üretimini gerçekleştirdiği Alurad çapraz konveksiyonlu Alüminyum radyatörleri, 1900 yılında kullanıma sunduğu Feniş-Hartmann ısı yalıtımlı doğrama ve cephe giydirme sistemleri sayılabilir. Üretimini yalnız Türk Pazarına yönelik yapmayan Feniş Alüminyum, ihracat faaliyetine henüz devlet tarafından özel teşvik tedbirlerinin uygulanmadığı 70'li yıllarda başlamıştır. Bugün üretiminin % 50'ye yakın kısmını ihraç etmektedir.
2-ISOHA Fuarı konusunda amacına ulaşmış bir fuardır. İlgili kişilerle daha yakın diyalog kurmak ve ürünlerimizi tanıtmak amacı ile yer almaktayız.
3-ISOHA Fuarı'nda üretimini yaptığımız İngiliz lisanslı Alurad Çapraz Konveksiyonlu Alüminyum radyatörlerimizi, yeni ithal ettiğimiz ve bu sistem çerçevesinde sunduğumuz boru ve aksesuarları ile termostatik kontrol elemanlarını sergiliyoruz.
4-Şayet Fuar amacına ulaştırılmış, sektörle ilgili kişi ve kuruluşlarda fuardan yararlanabilecekleri kanısı düzenleyici firma tarafından yerleştirilmiş ve bu kişi ve kuruluşlar da fuarı faydalanacakları bir zemin olarak algılayarak ziyareti programları içine alabiliyorlarsa biz de katılımcılar olarak fayda sağlıyoruz demektir. Tabii bir de katılımcı firmanın kendi gayreti var.

FRESH AIR K&T Klima San. ve Tic. Ltd. Şti.

1- K-T Klima Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. 1992 yılı Ocak ayı içerisinde Kurt İnş. San. Tic. Ltd. Şti. ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin ortaklaşa kurmuş olduğu bir şirkettir. Şirket kurulmasını takiben Kurt İnşaat'ın mülkiyeti olan fabrikada üretime başlamıştır. K-T Klima San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin % 60'ı Kurt İnş. San. ve Tic. Ltd.Şirketine, % 40'ı ise Amerikan Phil-co lisansıyla klima üretimi yapan Çin Halk Cumhuriyeti'ne aittir. (T.A.C.C.) Üretim bandımız dünya standartlarında olup, elektronik cihazlarla test ve kontrolü yapılmaktadır. Şirketimizin kuruluş gayesi değişik tip ve kapasitelerde klima üretmektir. Üretim bandımızın yıllık üretim kapasitesi 80.000 adettir. Hali hazırda 9 ayrı tip ve kapasitede üretim, montaj yapılmaktadır. Şu anda çeşitli ebat ve kapasitede olmak üzere 7.100 BTU'den 52.000 BTU'ya kadar klima üretmekteyiz. K-T Klima San. kuruluş sermayesi $1.150.000.- olup periyodik sermaye artışı ile 1996 yıılnda yaklaşık $ 20.000.000 'a çıkarılacak ve dünyanın en ileri klima teknolojisine sahip olacaktır. Klimalarımız 2 yıl garantilidir. Ürünlerimiz sıcak-soğuk üniteli olması yanında heat-pump sistemi de kullanılmıştır. Türkiye'nin üretim yapan tek klima fabrikası olan "Fresh Air" hedeflediği ve programladığı çerçeve dahilinde servis istasyonları açmakta ve bayilikler oluşturmaktadır.
2-3- Kuruluşumuzdan bu yana katıldığımız büyük fuarlarla firmamızı tanıtmaya çalıtık. "ISOHA" Fuan'nda da bu amaçla yer almak istemekteyiz. Amacımız düzenlenen ve düzenlenecek olan kapsamlı büyük fuarlara katılımla "Fresh Air" i tüm Türkiye genelinde tanıtmaktır. Katıldığımız fuarlarda üretimini yaptığımız tüm klimalarımızı sergiliyoruz. Satış yaptığımız müşterilerimizin klima montajlarını ücret talebinde bulunmadan yapıyoruz. Bu amaçla 1993 yılı içerisinde tüm Türkiye'de servis istasyonları ve satış ağı oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız önümüzdeki yıl şu anda üretimini yaptığımız pencere ve split tipi klimalara yeni çeşitler dahil etmek ve kapasiteyi arttırmaktır. Bu yıl içerisinde sıkça talep aldığımız kanallı sisteme de geçmek üzere yoğun çalışma içerisindeyiz. Milli ekonomiye yıllık katma değerimizi yaklaşık 60.000.000 USD. olarak düşünüyoruz.
4- Sektörümüzüdeki fuarlardan yeterli derecede yarar sağlamak amacındayız.

FRİMAK Dış Ticaret A.Ş.

1-Şirketimiz 1987 yılından beri Klima cihazları konusunda faaliyet göstermektedir. Frigidaire Electra ve Toshiba marka Klima cihazlarının Türkiye Genel Distribütörlüğünü yapmaktadır. Şirketimizin genel merkezi İzmir'de olup Ankara, İstanbul, Antalya'da Bölge Müdürlükleri bulunmaktadır. Şu anda satışını yaptığımız cihazlar yukarıda belirtilen markaların Split sistem, paket sistem, pencere tipi modelleridir. Servis merkezimiz İzmir'de olup Türkiye çapında yaygın Servis teşkilatı ile bayi ve müşterilerimize hizmet vermektedir.
2-ISOHA Fuarı'ndaki amacımız Distribütörü olduğumuz markaların Türkiye'de satılacak olan yeni modellerinin tanıtımını yapmak, bayilerimizi ve diğer müşterilerimizi detaylı olarak bilgilendirmektir.
3-Electra ve Toshiba marka Split tip Klima cihazları ve Electra marka pencere tipi Klima cihazlarını sergiliyoruz. Bu cihazlarla ilgili katalog ve promosyon hizmetlerini yapıyoruz.
4-ISOHA Fuarı organizasyonu ve tanıtımı çok iyi bir fuar olduğu için yeni ürünlerin Turizm sektörüne,Mühenndislik firmalarına ve diğer sektörlere tanıtımı iyi bir şekilde yapılabilmektedir. Bu da katılan firmalara yeterli yarar sağlamaktadır.

HACI AYVAZ End. Mam. San. ve Tic. A.Ş.

1-1948 yılında kurulan HACI AYVAZ Endüstriyel Mam. San. ve Tic. A.Ş. isimli firmamız Calorstat Pathway Lisansı ile KOMPANSRESÖR ve FLEXIBLE METAL HORTUMLARI, FANTİNİ COSMI Lisansı ile SEVİYE GÖSTERGELERİ ve SEVİYE Üretimine bilimsel olarak başlamıştır. Termostatik, Termodinamik, Şamandıralı ve Bimetal Prensiplerle çalışan Kondenstop üreten firmamız Alman ve Amerikan Patentine sahiptir.
2-ISOHA Fuarı'na katılım amacımız; sektörde ulaşamadığımız firmalara ve kesimlere hitabedebilmek, diyalog halinde olduğumuz firma ve kullanıcılara yeni mamullerimizi tanıtabilmek, bilgi iletişimini güçlendirmek ve tanıtabilmek, 

3-ISOHA Fuan'nda sergileyeceğimiz ürünler,
-Metal Kompansatörler
-Boru Kompansatörleri
-Kauçuk Kompansatörler
-Flexible Hortumlar
-Flexo Hortumlar
-Doğalgaz Hortumları
-Magnetik Seviye Göstergeleri ve Kontrol Cihazları
-Digital Seviye Göstergeleri ve Kontrol Cihazları
-Elektromagnetik Seviye Kontrol Cihazları
-Seviye Şalterleri
-Kazan Tağdiye Cihazları (Fantini Cosmi) - Şamandıralı Kondenstoplar
-Termodinamik Kondenstoplar
-Bimetal Kondenstoplar
-Termostatik Kondenstoplar
-Paslanmaz Çelik Kondenstoplar
4- Sektörümüzdeki fuarların yararları konusunda bilimsel bir sonuca sahip değiliz. Sektördeki fuarlar arasında gözlemlerimize dayanarak tercihler yapmaktayız.

HAVAK Ltd.

1-Havak Ltd., 1988 yılında, Fita Teknik'in, steril sahalar konusunda hizmet veren firması olarak kurulmuş olup, 1993 yılında, ismini Havak Ltd. olarak değiştirmiştir. Firmanın Genel Müdürü Ahmet H. Gökşin'dir. Havak Ltd.'in faaliyet konusu, başta steril sahalar olmak üzere, havalan-dırma-klima tesislerinde kullanılan özel malzemelerin temini, satışı, imalatı ve taahhüdüdür.
2-3- Havak Ltd. ISOHA'93 Fua-rı'nda, temsilcisi olduğu firmaların ve distribütörlüğünü yaptığı malzemelerin tanıtımını yapacaktır, îunlar, Avrupa'nın tanınmış ve kali-.eli ürünler üreten firmaları olup, bazı ürünler Türkiye'ye ilk defa gelmektedir.
Havak Ltd.'nin tanıttığı firma ve ürünler şunlardır:
-General Filter (İtalya) : Hepa Filtre-Torba Filtre-Pre Filtreler,
-Envair (İngiltere) : Komple steril sahalar, Laminar Flow Kabinler, Mikrobiyolojik güvenlik kabinleri,
-CCA (İngiltere) : Steril sahalarda (Clean room) kullanılan özel elbiseler,
-Shearflow (İngiltere): Ticari ve endüstriyel amaçlı hava perdeleri,
-Vapac (İngiltere) : Buharlı nemlendiriciler.
4- Havalandırma - Klima - Soğutma sektöründe, İstanbul'da birden fazla fuar düzenlenmektedir. ISOHA, bunların içinde en geniş kapasitelisi olarak önde gelmektedir. Bu fuarların, yılda bir kere olarak daha geniş katılımla yapılması, katılan firmalar ve ziyaretçiler açısından daha verimli olacaktır.

ISITES Yapı ve End. Tesisleri San. ve Tic. Ltd. Şti.

1- Isıtes Şirketler Grubu; üç ana başlık altında yapılaşan, üç şirketten oluşan bir gruptur.
Bu gruba ait temeli, ticaret hayatına 1985 yılında başlayan Isıtes Yapı ve Endüstri Tesisleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. oluşturmuştur. Zaman içerisinde ticaret hayatımızdaki yapılaşma sürecinde konularımız alabildiğine gelişmiştir. Doğal olarak bu gelişme paralelinde, müşteri potansiyelimizde de hatırı sayılır bir portföy oluşturmuştur. Büyümenin getirdiği zorlukları ortadan kaldırmak ve ticari yelpazemiz-! deki sorumluluklarımızın büyüdüğünü görmek, yeni oluşumları ve yapılaşmaları gündeme getirmiştir. Bu sebeble sıra ile 1990 senesinde Isıtes Isıtma Soğutma Klima Sanayi ve Servis Ltd. Şti. ve 1992 yılında Isıtes Tesisat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ticaret hayatına başlamışlardır.
Şirketler Grubu'muzun ticari fonksiyonlarını kısaca şöyle özetleyebiliriz;
Isıtes Yapı ve Endüstri Tesisleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti; ana anlamda Carrier Klima Cihazları'nın ve Aquatherm Yeşilboru Tesisat Sis-temleri'nin bölgesi içersinde ana bayiliğini yapmakladır. Bunun ötesinde grup içersindeki kardeş firmaların koordinatörlük görevini üstlenmiştir. Isıtes Isıtma Soğutma Klima Sanayi ve Servis Ltd. Şti.; ana anlamda Carrier cihazları yetkili servisidir. Aynı zamanda bu cihazların kendi bünyesinde oluşturduğu satış birimiyle satışını da yapmaktadır. Tabii onun içersindeki diğer şirketlerin satışını gerçekleştirdiği tüm cihazların montajını start-up'ını ve servisini yürütmektedir.
Isıtes Tesisat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şii.; ana anlamda adından da anlaşılacağı gibi, mekanik tesisat konusunda mühendislik ve taahhüt hizmeti vermektedir. Ayrıca konu ile ilgili her türlü tesisat malzemelerinin satışını da yürütmektedir. Ayrıca do-ğalgaz konusunda da oluşturduğu birimle hizmeti nihai müşteriye aktarmaktadır.
2-3- Şirketler grubumuz; ISOHA '93 Fuan'na ana bayiliğini yaptığı Aquatherm Yeşilboru Tesisat Sistemleri ve yine Wavin AS Atıksu Boru Sistemleri ile katılmaktadır. ISOHA Fuarı, kabul etmek gerekir ki; konusunda ülkemizde düzenlenen en büyük fuardır. Dolayısıyla yurdun dört bir yanından konu ile ilgili binlerce insan fuarda sergilenen ürünleri ve bu ürünlerin dağıtım ve pazarlamasını gerçekleştiren firmaları görmeye gelmektedir. Kanımızca gelenlerin hemen hemen tamamı umduğunu bulabilmektedir. Dolayısı ile bu fuar otel yaptırmak isteyen yatırımcıdan köşe başındaki tesisatçıya kadar ulaşarak, geniş bir kitleye hitap edebilmektedir.
4- Açıkça söylemek gerekirse ülkemizdeki fuarların sayı olarak çoğu maalesef amacına ulaşmaktan çok uzaktır. Buna tabii en büyük etken düzenlenen fuarların gerçek anlamda tanıtımının yapılamaması, seçilen yanlış yerler yüzünden büyük ölçüde araç park probleminin yaşanması ve fuar organize eden firmaların ner-deyse örneğin ambalaj makinaları ve buna bağlı ürün gruplarının sergilendiği bir fuara kanarya sevenler derneğine ait bir stand oluşturmaları bazı fuarları ciddiyetinden uzaklaştırmakta ve katılan firmaların da umduğunu bulamaması gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Ama kesinlikle belirtmek gerekir ki; ISOHA, bir Tesisat Klima, bir Doğa, çevre adı altında düzenlenen fuarlar, bizim sektörde bize göre hem katılımcı firmaları hem de ziyaretçileri tatmin edebilen fuarların başında gelmektedir.
Tabii bu arada yayın hayatına başladığı günden beri sektörümüzde hatırı sayılır bir boşluğu dolduran TERMODİNAMİK Dergisi'nin oluşmasına emeği geçen herkese de burada ayrıca ISITES Şirketler Grubu adına teşekkür etmek istiyoruz.

İGDAŞ İstanbul Gaz Dağıtım San. ve Tic. A.Ş.

1- İGDAŞ İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1987 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı kuruluşların katılımı ile kuruluş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırlan içinde, konutlara, ticari ve sanayi kuruluşlara doğalgazın dağıtımı ve satışından sorumlu kuruluştur. 1 milyar 700 milyon FF mali portesi olan, İstanbul Doğalgaz Projesi dünyada bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan en büyük projedir. Bu proje İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakası olmak üzere 2 ayrı şebekeden oluşmuştur. İGDAŞ İstanbul'da doğalgaz çağını açmış ve 22 Ocak 1992 tarihinden itibaren İstanbul'da doğalgaz yakılmaya başlanmıştır. İstanbul doğalgaz şebekesi müteahhitlik hizmetleri SAE(Fransız) ALARKO (Türk) konsorsiyumu tarafından yürütülmektedir.
2-İstanbul doğalgaz dağıtım şirketi olan İGDAŞ, doğalgaz konusunda İstanbulluları aydınlatmak ve bilinçlendirmek amacıyla ISOHA Fuarı'na katılmaktadır.
3-ISOHA Fuarı'nda doğalgazı tanıtan broşürlerimiz dağıtılacak ve stan-dımızda görevli İGDAŞ elemanları İstanbulluların öğrenmek istedikleri soruları cevaplandıracaklardır.
4-Fuarlar bu sektördeki firmaların birbiriyle dialoglarını geliştirmeleri ve halkın bilgilendirilmesi açısından yararlı olmaktadır.

İKİNCİDEMİR Profil-Boru Şekillendirme Makinaları

1-Firmamız 1971 yılında kurulmuştur. Başlıca imalat konumuz TS 10037 nolu İKİNCİDEMİR markalı seviye göstergeleridir. Ek olarak boru bükme makinaları yapılmaktadır.
2-ISOHA Fuarı'na daha çok boru bükme makinalarının tanıtımı için katılmaktayız.
3-ISOHA Fuarı'nda seviye göstergeleri ve boru bükme makina sergilenecektir.
4-Fuarların daha ucuz ve daha tabana yayılmasında fayda "olacağı kanaatindeyiz.

İMAN Tesisat Ltd. Şti.

1- Firmamız üç grupta görev yapmaktadır. Taahhüt, pazarlama ve imalat olarak ayrılmaktadır. Taahhüt grubu ; Klima-havalandırma, sıhhi tesisat konularında taahhüt işleri almakta ve bunların yürütülmesi işlerini yapmaktadır. Pazarlama grubu; tüm tesisat konularında kullanılan malzemelerin pazar-lanmasını, amaç edinmiştir. Özellikle yurt dışında kullanılan ve henüz Türkiye'de kullanılmayan malzemelerin Türkiye'ye getirilerek kullanılmasını sağlamaya çalışmaktadır. İmalat grubu; Klima-havalandırma aksamlarının tümünü imal etmektedir.
2-Firmamızın pazarlama grubunda yer alan malzemelerin tanıtımını yapmak amacıyla katılmaktadır.
3-GLYNWED : Kelepçeli pik boru ve fittingleri, döşeme ve çatı süzgeçleri,
ATCO : Flexible kanal sistemleri, DOBY : Flanşlı kanal sistemleri İMTEK : Klima-havalandırma aksamları,
CARRIER : Klima cihazları (Ankara bölge temsilcisi olarak), TEDDINGTEN : Hava perdeleri,
4-Daha önce Ankara'da yapılan fuarlarda büyük yarar sağladık. Öncelikle yeni ürünlerin tanıtılması açısından büyük yarar getirmektedir.Ulaşılmayan veya bilinmeyen firmalara bu fuarlar sayesinde ulaşma im kanı olmaktadır.

İMAS A.Ş.

1- İMAS Anonim Şireti, içerisinde TURBOTERM A.Ş. ve GEMAP A.Ş.'nin de bulunduğu bir grupta yer almaktadır. İMAS A.Ş., COPELAND firmasının Türkiye mümessilidir ve Türkiye'deki tüm satışları organize eder. Ayrıca SPORLAN, NİCOTRA, METAL-FAB (Hava temizleyiciler) mümessillikleri de bulunmaktadır. Direkt ve endirekt malzeme satışının yanı sıra TAYFUN, klima cihazları, shell ve tube eşanjör, klima santralleri üretir. Küçük ve orta çaplı taahhüt işlerine girer. Daha büyük porjeler için Türkiye'de ALARKO-TEBA ile, veya dış firmalar ile çalışılır. Grubumuzun cirosunun konumumuzda Türkiye'de Alarko ve Te-ba'dan sonra üçüncü sırayı aldığını tahmin ediyoruz.
2-Firmamız ISOHA'ya tanıtım amacı ile katılmaktadır.
3-ISOHA'da GEMAP A.Ş.'nin mümessili olduğu AIAX-CLIMAVE-NETA fabrikasının bir ehiller grubunu, WIELAND-WERKE A.G. firmasının demir-çelik harici ürünlerini (bakır boru ve benzeri), NICOTRA fanlarını, COPELAND kompresörlerini, KRÜGER nem alma cihazlarını, METAL-FAB hava temizleyici, shell ve tube eşanjörleri, COPELAND kompresörleri yedek parçalarını ve satış sonrası hizmetleri tanıtımı gibi ürün ve hizmetleri sergileyeceğiz.
4-Sektörümüzdeki fuarlardan kesinlikle yeterli yarar sağlanmamaktadır. Bu tip fuarlara yabancı firmaların direkt katılımları zor olmaktadır. Küçük yerli firmalar katılmamaktadır. Fuarlar için yeterli reklam faaliyeti yoktur. Haberleşme hizmetleri kısıtlı ve pahalıdır. Fuar alanları yetersizdir. Kafeterya hizmetleri daha iyi olmalıdır. Yer ve dekorasyon fiatları mevcut hizmetler dikkate alınır ise, Türkiye için pahalıdır. Bunlara rağmen sektörümüzdeki en iyi fuar ISO-HA'dır. Değişik şehirlerde organize edilmesi iyi olacaktır.

KORONA Müh. Elektrik San. ve Tic. A.Ş.

1- Korona Mühendislik A.Ş. 1979 yılından bu güne; Proje-taahhüt,malzeme satış, pano imalatı ve otomasyon etkinliklerini sürdürmektedir. Merkez ofisi İstanbul'da bulunan Korona A.Ş.'nin 3'ü İstanbul'da 1'i Ankara'da olmak üzere 4 şubesi bulunmaktadır.
Mümessillikleri, Andover Controls, Siemens, Telemecanıque, Merlin Gerin, Socoımec, VVeldmuller, Leroy Somer, AEG, Emek Elektrik, Barış, Ergür Kablo, Oğuz Güral, Rabak, Tansal, Klemsan, Kale Porselen, Metesan, Çanakkale Seramik, Ger-san, Eta, Entes, Dema Röle, Kavi Kablo. Korona A.Ş., otomasyon alanında 1976'dan beri hizmet veren. Amerikan pazarlarında 2. sırada yer alan BICC ANDOVER CONTROLS'un Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri mümessilidir. Korona A.Ş.'nin ayrıca Fransız Mangin - EGLY/TEEA firmasıyla ortak olarak kurduğu MANGIN-EGLY & KORONA LTD. de taahhüt-projelendirme, otomasyon sistemlerinin endüstriyel tesislerde dizayn ve devreye alınması, proje tasarımı ve müşavirlik hizmetleri verilmesi, ürün desteğinin sağlanması, bakım ve eğitim hizmetleri verilmesi, faaliyetlerini yürütmektedir.
2-3- ISOHA 93'e katılma amacımız; bina otomasyonu konusunda Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri genel mümessili bulunduğumuz BICC ANDOVER CONTROL firmasının bilgisayarlı kontrol cihazlarını, buna bağlı saha elemanlarını ve tarafımızca gerçekleştirilecek otomasyon hizmetlerini tanıtmaktır.
4- Bu tip bir fuara her iki firma olarak ilk kez katılmamızdan dolayı amacımız adımızı Türkiye Piyasasına duyurmaktır.
Bu açıdan fuarın yararlı olacağını düşünmekteyiz.

MAS Vana San. Ltd.

1-MAS markası altında yaklaşık 20 yıldır Sürgülü Vana imal edilmektedir. 1990 senesinden beri MKV Vana San. Ltd. Şti. olarak MAS Vanayı satın almış bulunmaktayız. Bu tarihten itibaren
üretime önce Plastik Tutucular, Çek Vanalar ilave edilmiş, en son olarak ise Küresel Vana imalatına geçilmiştir. Fabrikamız 1992 yılı başında Şeyikli Pendik'teki daha geniş olan yeni yerine taşınmıştır.
2-ISOHA Fuarı'nda öncelikle Su Küresel Vanalarımızı tanıtmak amacındayız. Türkiye'de ilk olarak su devreleri için özel Küresel Vana üretilmektedir ve diğer alışılmış küresel vanalara nazaran çok daha ekonomik bir çözüm sunulmaktadır. DİN Normuna uygun TSEK belgeli bu imalatımızın su devrelerinde arz ettiği mekanik üstünlüklerini, kullanıcının yanında Türkiyemizin de bir israftan kurtarıldığını karşılıklı görüşmeler ve fuar süresince vereceğimiz seminerler ile duyuracağız.
3-PN 4, PN6, PN 10 Sürgülü Vanalar; Pislik Tutucular, Çek Vanalar, Su Küresel ve diğer Küresel Vanalar sergileyeceğimiz ürünlerdir.
4-Organize edilen fuarların çokluğu ilgiyi azaltmasa bile dağıtıldığından katılınacak fuarların seçimi önem kazanmaktadır. İlk defa piyasaya sürülen bir mal için fuarın faydalı olacağını sanıyoruz.

MOVAS Motor Vantilatör San.

1- Firmamız 1969 yılında vantilatör imalatı ile üretimine başlamış, daha sonra üretim ağırlığı monofaze ve trifaze sanayi aspiratörü, aksiyal aspiratör, baca aspiratörü, kapaklı aspiratör ve özel maksatlı elektrik motorlarına kaydırılmıştır. 1993 yılından itibaren piyasada yerli üretim olarak Avrupa ayarında soğutucu fanların seri üretimi başlamıştır.
2-"ISOHA 93" Uluslararası Isıt-ma/Soğutma/Havalandırma ve Do-ğalgaz Teknolojisi Fuarı'na firmamız ağırlıklı olarak, 1993 yılında seri üretime geçtiğimiz soğutucu fan modellerimizin tanıtımı ile birlikte diğer ürünlerimizi de ilgili firmaların gö-rine sunmak amacı ile katılmaktadır.
3-"ISOHA'93" Fuarı'nda firmamız, Monofaze-Trifaze sanayi aspiratörleri, aksiyal aspiratörler, baca aspiratörü, özel maksatlı elektrik motorları ve soğutucu fan modellerini sergileyecektir.
4-Sektörümüzdeki fuarlara firmamız ilk kez katılmakta olmasına rağmen, her ne şekilde ve hangi sektörde olursa olsun uzun vadede fuarların son derece yararlı olduğu, sadece yurtiçinde değil yurtdışı fuarları da yakından takip edip katılma olanağı-ı aştırmanın çok gerekli olduğu insandayız.

ODE Mühendislik Ltd. Şti.

1- Firmamız Isı-Ses-Su izolasyonu konusunda faaliyet göstermektedir. Çalışma alanlarımız ise şöyledir :
a)Satış : İzolasyon ve yardımcı malzemelerin satışı,
b)İmalat : Opim, Rabitz tel, baskı pulu,
c)İthalat: Elastomerik boru ve levha izolasyon malzemeleri.
-ODEPLEX : Polietilen boru ve levha izolasyon malzemesi
-ODEPHON : Polietilen akustik darbe ses kesici
-DOĞALGAZ VE KOROZYON BANTLARI A: Yeraltı borularında ve doğalgaz tesisatlarında bunların korozyonunu önlemek için kullanılmaktadır.
ADVANCE TAPE MAMULLERİ : Alüminyum folyo bantlar, PVC, PE. koruma bantları. HVEC bantları, kalıp ve derz bantları, inşaat sanayii için muhtelif bantlar. FİBROCAM : Su izolasyonunda ve membran imalatında kullanılmak üzere.
PVC LEVHA VE AKSESUARLARI
d) Uygulama:
1-ISI YALITIMI
-Saç kaplama izolasyonlar (Camyünü, kayayünü vb. ısı yalıtım malzemeleriyle)
-Alm. folyo kaplama izolasyonlar
-PVC Kaplama
-(Kauçuk köpüğü ve PE esaslı) prefabrik boru levha izolasyonları
-Poliüretan (kalıp-enjeksiyon-sprey) uygulaması
-Styroform-styropor ile ısı yalıtım uygulaması
2-SU YALITIMI
-Temel-Bodrum-Teras-Islak zemin yalıtımı
-Asfalt, akrilik ve kimyasal esaslı uygulamalar
3-SES YALITIMI
-Ses yalıtımı, pano ve kabin imalatı
2- Firmamız ISOHA Fuarı'na; yeni ürünlerini sergilemek, firmamızın tanıtımı ve İzolasyon konusunda her türlü hizmeti bize geldiğinde bulabileceğini göstermek için katılmaktadır. Firmamız, enerji ihtiyacımızın % 51'ini kendi imkanlarımızla karşılayabildiği bir dönemde ve 2010 yıllarında bu oranın % 39'lara düşeceğini bildiğinden gerekli İzolasyonun yapılması için seferber olduğunu ve bu konuda diğer firmaları ve insanları da bu konuda duyarlı hale getirmek amacıyla çalıştığını göstermek amacıyla katılmaktadır. Türkiye'de izolasyon bilincinin yaygınlaştırılması için var gücümüzle çalıştığımızı ve bu konuda toplumun daha duyarlı olması gerektiği için daha çok çalışmamız gerektiğini göstermek amacıyla katılmaktadır.
3-ISOHA Fuarı'nda özellikle ithalatını yaptığımız malzemeleri ve uygulamalarımızı sergileyeceğiz.
4-Sektörümüzde çok sayıda fuar yapılması ilgiyi azaltmaktadır. Firmamızın görüşü fuar sayısını minimuma indirip ve hatta yılda bir tane yapıp çok daha büyük mekanlarda, çok daha geniş kapsamlı yapmak. Türkiye'de fuarları her geçen gün daha fazla kişi ziyaret etmektedir.Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul'da bile daha doğru dürüst, büyük fuar alanının olmaması bizim sektör ve diğer sektörler için de en önemli bir problemdir. Bu problem en kısa zamanda halledilmek zorunda, aksi taktirde belki aynı konuda 1 yılda 10-15 fuar düzenlenmek zorunda kalınabilinir. Bu da beraberinde ilgisizliği getirebilir.


ONTROL Teknik Mal. San. ve Tic. A.Ş.

1- ONTROL, otomatik kontrol ve elektrostatik hava temizleme cihazları üretmektedir. Otomatik kontrol alanında üretilen
-Duyar elemanlar
-Elektronik ısı ve nem kontrol cihazları
-Servomotorlar
-Vanalar
-Yakıt tasarrufu cihazları Honeywell firmasının lisansı ve izni ile üretilmektedir. Bu cihazların bir kısmı yurt dışına ihraç edilmektedir.
ONTROL. bu alanda Türkiye'de imalat yapan tek kuruluştur. Elektrostatik hava temizleyicileri muhtelif kapasitelerde ve tiplerde üretilmektedir. Ayrıca hava sterilizasyonu sağlayan sterilizörler imal edilmektedir. Bu cihazların ihracat çalışmaları yapılmaktadır. ONT-ROL, bu alanda da Türkiye'deki tek imalatçı firmadır. Yukarıdaki cihazların yanısıra ONTROL, sıvı seviye kontrol cihazları ve sıvı seviye röleleri imal etmektedir. 
2-Amacımız firmamızın ve temsil ettiğimiz firmaların ürünlerini tanıtmaktır.
3-ISOHA'93 Fuarı'nda şu ürünleri sergiliyoruz :
ONTROL - Tüm ürünler HONEYWELL - Isı ve Elektrik malzemeleri
BELİMO - Damper Motorları COFIM - Hava Filitreleri GRASSLIN - Zaman Saatleri DEFENSOR
- Hava Temizleme, Nemlendirme Cihazları STAR ? Sprinkler ANSUL - Yangın Söndürme Sistemleri
4-Bizce fuarlar yeterli ölçüde yararı sağlamamaktadır.

PAMSAN Klima Cih. Paz. San. ve Tic. Ltd, Şti.

1-Firmamız 1989 yılında, daha önce yine aynı konuda 1976 yılından beri faaliyet yürüten PAMSAN Kollektii Şirketi'nin devamı olarak kurulmuştur. Klima aksesuarları konusunda giderek daha fazla ürün çeşidini kullanıcının hizmetine sunmayı amaçlayan firmamız artık konuya ilişkin her türlü talebe cevap verecek kapasitededir.
2-ISOHA Fuan'na tanıtım, kullanı-cının taleplerini karşılıklı görüşme yoluyla saptamak ve bu görüşmeler sonucunda taleplerden doğan yeni ürünleri ortaya çıkarabilmek amacı ile katılıyoruz.
3-ISOHA Fun'nda Menfez. Lineer Menfez, Fan-coil Menfezleri, Kare ve Yuvarlak Anemostad. Yangın ve Hava Damperi, Ses Absorberi (Susturucu), Split Damper Kolu, Klape Kolu, Plenum Kutusu(Menfez ve Anemostad için). Sabit ve Kollu Pancur, Kuru ve Yağlı Hava Filtresi, Kontrol Kapakları gibi her türlü klima aksesuarlarını sergileyeceğiz.
4-Bize göre sektördeki ilgili fuarlardan yeterince yarar sağlanılamamaktadır. Son yıllarda bu konuda bir takım ilerlemeler olsa da henüz yeterli düzeyde değildir.

STAEFA Control System

1-1973 yılından beri Staefa Control System/İsviçre'nin Türkiye temsilcisiyiz. Anahtar teslimi Otomatik Kontrol ve Bina Otomasyon Sistemleri kuran bir firmayız.
2-Isıtma , soğutma, klima konularında meslekte yeni olan teknik elemanlara ve yeni yatırımlara kendimizi tanıtmak, Steafa Control'un ve kendimizin tecrübelerine dayanarak, kontrol ve Bina Otomasyon Sistemlerini nasıl çözümlediğimizi göstermek için katılıyoruz.
3-Yalnız. Staefa Control System.
4-Geçen sene ilk defa katılan bir firma olarak bizce yeterli yarar sağladığımız kanaatindeyiz.

TEBA Şirketler Grubu

1- 1967 yılında kurulan TEBA Şirketler Grubu bünyesinde bugün ısıt-ma-soğutma-klima. taahhüt Dayanıklı Tüketim Malları ve hizmet sektörü olmak üzere, 4 ayrı faaliyet gösteren 11 A.Ş. bulunmaktadır. Isıtma-soğutma Klima cihazları imalat, satış ve taahhüt hizmetleri Te-ba'nın hizmet ve üretim zinciri içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Üretim yelpazesi içinde; su soğutma grupları, paket tip klima cihazları, Modüler klima santralleri faneoille soğutma kuleleri ve isteğe bağlı ve uygulama gerektiren cihazlar bulunmaktadır. Teba bu alanda hiçbir know-how almadan tamamen kendi teknolojisi ile fabrikalarında üretimini gerçekleştirdiği ısıtma-soğutma klima cihazlarını aralarında Avrupa Topluluğu'na bağlı ülkelerin de bulunduğu Kuzey Avrupa ülkeleri, Rusya, Singapur, Kore, Güney Afrika Cumhuriyeti Endonezya ve İrlanda'ya ihraç etmektedir. Yine bu alanda Teba; DAIKIN (Japonya) Soğutma ve klima cihazları, COMEFRİ SRL (İtalya) vantilatörler. NORDMANN (İsviçre) elektrodlu buhar nemlendiricileri, MONTAIR SRL (İtalya) Bilgisayar tipi klima cihazları, INDUSTRIE TECHNIK (İtalya) otomatik kontrol cihazları, CAZZANIGA SRL (İtalya) fan coil otomatikler firmalarının Türkiye mümessilliğini yürütmektedir. Satış kadar satış sonrası hizmetlerin önemini çok iyi bilen Teba, üretimini gerçekleştirdiği Isıtma-Soğutma Klima cihazlarının ve DTM'in mümessilliğini yaptığı ürünlerin veya bu ürünler kullanılarak gerçekleştirilmiş ısıtma, soğutma klima sistemlerinin bakım-onanm ve servis hizmetini vermektedir.
2-Teba markalı ürünlerin tanıtımı ve ürünlerle ilgili gelişmelerin anlatılacağı fuarda, Teba mümessili olduğu ve klimada son teknoloji olan DAIKIN VRV sistem İnventer serisini de bir seminer ile tanıtacaktır.
3-ISOHA fuarında ; TEBA :
-Klima santralleri,
-Su soğutma grupları,
-Su soğutma kulesi,
-Fancoil cihazları,
-Aspiratörler,
-Vantilatörler,
-Fancoil oda termostatı
gibi ürünlerin yanı sıra mümessili olduğu DAIKIN split ve multi split klima cihazları, DAIKIN VRV sistem inventer serisi ile NORDMANN elektrodlu buhar nemlendiricilerini sergileyecektir.
4-Teba olarak sektörde düzenlenen fuarların yeterli yararı sağlandığına inanıyoruz ve bu alanda Termodinamik Dergisi'ne göstermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz.

TEKNOL Makîna San. ve Tic. Ltd. Şti.

1- Şirketimizin faaliyet konusu; ısıtma, soğutma, havalandırma ve benzeri konularda yurtdışı ve yurtiçi bağlantılar kurmak, mümessillikler almak, bu malzemelerin ithalat, ihracat, montaj, bakım, servis ve pazarlamasını yapmaktadır. TEKNOL Makina Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., 1990 yılının Eylül ayında Carrier Transcontinental Co. Ltd.'in ürettiği Delchi ve Bryant marka cihazların Türkiye mümessili olarak faaliyete başlamıştır. Başlıca ürün gruplarımız :
-Pencere tipi klimalar
-Split tip klimalar
-Paket ve salon tipi klimalar
-Çeşitli tipte Fan Coiller
-Chiller grupları
-Klima santraları
Firmamız kurulduğu günden bugüne kadar pencere, split ve paket tip klimalardan yola çıkarak, bayilik, alt bayilikler oluşturarak, Delchi ve Bryant marka cihazların Türkiye'nin her tarafına dağıtılmasını ve kalitesinin tanınmasını sağlamıştır.
2-Firmamız ISOHA Fuarı'na, yeni bayiler bulmak, Delchi ve Bryant isminin tanınmasını yaygınlaştırmak, rakiplerin gelişmelerini takip etmek, sektörümüzdeki son teknolojilerle haberlerden bilgi sahibi olmak vb. amaçlarla katılmaktadır.
3-ISOHA Fuan'nda pencere, split, paket, fan coil, chiller, klima santralı ve bunların montaj, servis, bakım hizmetlerini sergiliyoruz.
4-Sektörümüzdeki fuarlar, özellikle ISOHA Fuarı, büyük ilgi toplamakta, konuyla ilgilenen kişiler Türkiye'nin her yerinden fuara ticaret, bilgi sahibi olma, vb. nedenlerle gelmektedirler. Dolayısıyla ISOHA Fuarı ticaret ilişkilerinde özellikle uzun vadede çok büyük yararlar sağlamaktadır. Yapılan seminer ve toplantılarda da firmamız eksik bilgilerini tamamlamakta, sektörümüzdeki son gelişmelerden uzak kalmamaktadır.

TERMKO Soğutma San. A.Ş.

1- TERMKO Soğutma Sanayii A.Ş., kurulduğundan beri ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) ile tüm Soğuk Tekniği Uygulamalarını ana uğraş dalı olarak seçmiş ve bu alanda irili ufaklı yüzlerce projenin Dizayn-İmalat-Taahhüt'lerini başarıyla yerine getirmiştir. Isıtma, Havalandırma, Klima ve Soğuk Tekniği Uygulamasıyla ilgili geniş bir imalat potansiyeline sahip olan fabrikamızda,
-Soğuk su üreticileri (Water Chiller Unit)
-Heat Recovery Unit
-Isı Pompası
-Condensing-Unit
-Motor-Kompresör Grupları
-Hava Soğutmalı Freon Kondenser-leri (Aksiyal Fanlı)
-Hava Soğutmalı Freon Kondenser-leri (Radyal Fanlı)
-Su Soğutmalı Freon Kondenserleri
-Soğuk Oda Evaporatörleri
-Paket Tip Soğuk Oda Soğut an (UNICOLD)
-Su Soğutma Kuleleri (Aksiyal Fanlı)
-Klima Santralları
-Radyal Vantilatör ve Aspiratörler
-Çatı Aspiratörleri
-Fan Coil Cihazları
-Salon Tipi Klima Cihazları
-Termobloklar
-Otobüs Kliması imalatları yapılmaktadır.
Ayrıca, yılda 250.000 m2 imalat kapasiteli Alüminyum Kanat/Bakır Boru Coil (Heat Exchanger) dizayn ve imalat TERMKO bölümü mevcuttur.
2-ISOHA Fuarı'na katılmaktaki şirketimiz genel amacını,
-Şirkeimizin ve Türkiye Genel Mümessili olduğumuz dış firmaların tanıtımı.
-Yenilikler arzeden ürünlerimizin tanıtımı,
-İlgili Fuar Katalogunda yer alma isteği.
-İştigal konumuzla ilgilenen müşterilerle direkt temas imkanı, olarak özetleyebiliriz.
3-ISOHA Fuan'nda, güncel konula ra hitap eden ve Türkiye genelinde yenilik arzeden ürün ve hizmetleri sergilemek. Fuar standımızı oluştur makta genel prensibimizi teşkil etmektedir.
4- Sektörümüzdeki fuarların, kısa geçmişleri nedeniyle, Türkiye genelinde oluşturduğu yenilik ve yararlan yadsınamaz diyebiliriz. Bu arada, ileriye dönük temennilerimiz olarak,
-Bir yılda organize edilen sektör bazındaki fuar sayısının bire indirilmesini,
-Fuar süresinin (gün adedinin) azaltılmasını,
-Doğalgaz-Isıtma, Klima, Soğuk tekniği sektörlerinin ayrılması ve ileri vadede (iki) yılda bir fuar organiasyonunun yapılmasını,
-Piyasa ilgisi, katılımcı firma ilgisi ve yeterli bir hazırlık süresinin oluşması yönünden gerekli görmekteyiz.
İlgili alandaki boşluğu doldurması vedeğerli hizmetleri nedeniyle TERMODİNAMİK Dergisi'ne ve özellikle Sn. Sedat Özkol'a bu vesileyle teşekkür ederiz.

TERMO Buhar Cihazları San. ve Tic. A.Ş.

1- Termo Buhar Cihazları San. ve Tic. A.Ş. buhar armatürleri konusun-a Türkiye'nin en eski ve en çok çeşit üreten firmasıdır. Yurt içinde demir ve çelik (PN16/40) baskılı (glob) vanalar, emniyet vanaları, pislik tutucular (Y tip) ve buhar kapanlarında en kaliteli ve en çok satan armatürlerini yapmaktadır. Bunun dışında su, gaz ve doğalgaz için PN16/40 sınıflı flanşlı, dişli ve monoblok tabak yaylı ve yangın emniyetli küresel vanalar üretmektedir. PN100 ve PN180 sınıfında yüksek basınçlı vana üreten (1/2", 3/4", 1") tek kuruluştur. Müşterilerin talebine göre her tip pistonu vana (YN16/PN40), akış gözleme cihazla-rı,tepme ventilleri, kırılma güvenceli yangın hidrandan üretmektedir. TERMO, kendi üretim kapsamında olmayan prinç musluk ve vanalarda İtalyan ENOLGAS firmasının, yüksek basınçlı emniyet ventillerinde Alman LESER firmasının, dalgıç pompalarda ise DRESSER PUMP firmasının Türkiye tek temsilcisidir. TERMO bir GEDİK HOLDİNG A.Ş. kuruluşudur. Bilindiği gibi GEDİK HOLDİNG bünyesinde Türkiye'nin en çok satan kaynak elektrodu üreten BÖHLER firması, en çok satan kaynak maki-nası üreticisi FRONIUS ve 2000'li yılların teknolojisi ile hassas döküm işlerini yapan SUR METAL firmaları başta olmak üzere toplam 19 şirketi bulundurmaktadır.
2-ISOHA Fuarı'na katılmamızın en önemli sebebi bu fuarın sektörde düzenlenen en önemli uluslararası fuar olmasıdır.
3-Tüm TERMO mamulleri, özellikle doğalgaz vanalarını sergileyeceğiz.
Bunun yanında Türkiye temsiliciliğini yaptığımız İtalyan ENOLGAS (prinç küresel vanalar ve musluklar). Alman LESER (yüksek basınçlı emniyet ventilleri), Dresser Pump dalgıç pompaları da standımızda bulunacaktır.
4-Sektörde düzenlenen fuarlar genellikle iç piyasaya yönelik olduğu için ziyaretçiler aynı kişiler olmaktadır. Fuar tanıtımlarının Türkiye genelinde iyi yapılmaması, üniversite öğrencilerine ücretsiz giriş gibi kolaylık sağlanmaması nedenleriyle yeterli yarar sağladığını düşünmüyoruz. Bizlerin yöresel olarak düzenlemiş olduğumuz seminerler fuarlardan daha etkili olmaktadır. Firmamızdan görüş isteyerek göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

T.E.S. TURNA Soğutma Gıda San. ve Tic. Ltd. Sti.

1-T.E.S. Turna bir % 50 Türk ve % 50 Alman ortaklığı olup yeni kurulmakta olan bir firmadır. Kuruluşu Şubat 1993'de tamamlanacaktır. Firmanın etkinlik alanı kısaca GÜÇ MERKEZİ ISITMA ve/veya SOĞUTMA BİRLEŞİK SİSTEMLERİ biçiminde tanımlanabilmekledir. Firma proje, taahhüt, montaj ve servis hizmetlerinin yanında iki yıla kadar Türkiye'de üretim aşamasına gelecektir.
2-Fuara katılım amacımız tanıtımdır.
3-Sergilenen ürünler; Konteyner tip güç merkezleri (resimler). Proseslerin ekonomik yönden değerlendirmesi fuarda ücretsiz hizmet olarak yapılacaktır.
4-Fuar unsuru piyasadaki gelişme ile orantılı olarak değer kazanabilmektedir. Ancak şu aşamada ayrıntılı bir analiz yapmadığımızdan ötürü bu soruya daha başka bir cevap vermek istemiyoruz.

TİMSAN Isı San. ve Tic.Ltd. Şti.

1- Şirketimiz 1993 yılında kurulmuş olup. kurucu ortaklar Turan ERKAN ve Mustafa K. YAPAN'ın fiili çalışma denetimi altında faaliyetine devam etmektedir. Şirketimizin kurulmasının ana amacı dünyada kullanılan, fakat Türkiye'de henüz bilinmediği için üretilmeyen PAKET TİP SOĞUK DEPO CİHAZLARI'nı üretmek oldu. Bununla birlikte direktexpansion Paket Klima Cihazları, endüstriyel uygulamalar için Paket Soğuk Su Üreticileri üretimi belli başlı konularımızı oluşturdu. Şirketimizin yapısal karakteri üretime yöneliktir. Bütün ürünlerimizde R-22 gazı kullanılmaktadır. İhtiyaca yönelik özel soğutma cihazları da üretmekteyiz. Nem alma cihazı ve sanayi üretim prosesleri ihtiyacı özel soğutucular gibi (Hegzan yoğuşturma, parafin soğutma vb.)
2-1987 yılında, sektörümüzdeki ilk organizasyonu ile birlikte ISOHA Fuarı'na düzenli olarak katılmaktayız. Bu fuarın sektörümüzde üretici, satıcı, tüketici ilişkilerini artırdığı ve seviye kazandırdığı inancındayız.
3-Fuarda öncelikle, artan bir şekilde düzenli üretimini yaptığımız PAKET TİP SOĞUK DEPO CİHAZI tanıtımına önem veriyoruz. Bu konuyu Türkiye'de ilk ele alma prestijimizi önde tutmada iddialı ve inançlıyız. Tanıtımını yaptığımız diğer konular, spesifik klima cihaz ve santralları. Paket Soğuk Su Üreticileri, -40 °C şok sistemleri, Nem Alma Cihazları.
4-Fuarlardan yarar sağlanmaması mümkün değil. Ancak kanımızca fuarcılık enflasyonu hoş değil. Son yıllarda aynı sektörde birden fazla fuar organizasyonu girişimlerine tanık oluyoruz. Ancak sektörümüzde en ses getiren ve derleyici özelliği olan fuar organizasyonu ISOHA'dır. Bunu korumakta herkesin yararı olacağına inanıyoruz. Türkiye'de ihtisas fuarları organizasyonculuğunun geçmişi çok fazla değildir. Bu itibarla zamanla yapılacak çok şey vardır. Üretimde verimlilik, ancak dünya pazarına ulaşmakla mümkün olabilmektedir. Organizasyonun bu konuya daha fazla ağırlık vermesi gerekmektedir.

TİTAN Tesisat ve Ticaret

1-TİTAN firması 1972 yılında Makine Mühendisi Timur Erol tarafından ve 1947 yılından başlayarak faaliyet göstermiş bulunan. Haki Erol ve Titan Ticaret Ltd. Şti. firmalarının bir devamı olarak kurulmuştur.
TİTAN'ın başlıca faaliyet alanları:
-Soğutma, Klima ve Havalandırma tesisat taahhütleri,
-Soğutma ve klima makineleri distribütörlüğü (VILTER - ABD, Türkiye distribütörlüğü)
-Demir-Çelik ürünleri mümessilliği, (TİTAN-ABD-Batı Avrupa ve Uzakdoğu firmaları mümessilliği)
-Soğutma ve klima makine ve aksamı ve diğer bazı sanayi ürünleri ithalatı, ihracatı,
-SANHA (Batı Alman) Bakır fit-tings ürünleri (Sıhhi tesisat ısıtma tesisatı, soğutma tesisatı ve doğal gaz tesisat için), ve SANHA Lüks Mutfak ve Banyo Sıhhi Tesisat armatürleri Türkiye Distribütörlüğüdür. Kuruluşumuzdan bu yana, 20 yılı geçen süre boyunca, TİTAN, yurt içinde ve dışında (1982-87 arası Suudi Arabistan'da), çok sayıda taahhüt işini tamamlamış ve diğer faaliyet sahalarında da başarılı bir gelişme göstermiş bulunmaktadır.
2-ISOHA Fuarı'na tanıtım, satış ve iş bağlantısı kurma amacı ile katılıyoruz.
3-ISOHA Fuarı'nda,
-Firmamızın taahhüt işleri ile ilgili tanıtımı
-Türkiye distribütörü olduğumuz VILTER Soğutma kompresör ve cihazları
-Türkiye distribütörü olduğumuz SANHA bakır boru fittings malzemesi ve lüks mutfak ve banyo armatörlerini sergiliyoruz.
4- Sağlanmaktadır; ancak zaman içinde fuarların tanıtım fonksiyonundan daha ileri giderek, satış ve iş bağlantısı yapılabilir hale gelmesini beklemekteyiz.

ÜÇSAN Makina San. ve Tic. Ltd. Şti.

1-ÜÇSAN Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. unvanı altında 1987 yılında faaliyete başlamış olup. şu andaki uzman tecrübeli ve güvenilir kadromuzla toplam 1000 m2 kapalı alan üzerindeki büromuz satış mağazamız ve fabrikamızda sayın müşterilerimize daha iyi hizmet vermenin amacı ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.
2-İmalatçı firma olarak, firmamızı kendi branşlarımızdaki faaliyı i-mizi her kesime duyurabilmek ve geleneksel olarak her yıl katıldığımız için.
3-Aksiyal. radyal fan'lı ve NC tipi paket tipi su soğutma kuleleri, Aksiyal ve Radyal fan'lı sıcak hava apa-rcyleri. Paket tip soğuk su ünitecile-ri. Soğuk hava tesisleri, WAT motor bayiliği, BÖHLER elektrot bayiliği.
4-Evet.

VAILLANT

1- Kuruluşu 1874'lere dayanan VAILLANT firması şofbenin mucidi olarak bilinmektedir. Sonraları sıcak su ile ısıtma tekniklerinde kaydedilen hızlı aşamalar firmaya bugün Avrupa pazarının yaklaşık dörtte birini eline geçirme fırsatı vermiştir. VAILLANT Almanya'da ısıtma sıcak su ve otomatik kontrol cihazları üreten altı fabrikaya sahiptir ve buradan Avrupa'daki 15 ülkeye ile Amerika'ya günlük minimum 15 TIR'lık bir filo ile sevkiyat yapılır. Netice olarak VAILLANT; doğal-"azlı, LPG'li fueloil'li ve elektrikli sıcak su ve ısıtma sistemlerinde komple bir program sunan tek Avrupa firmasıdır. Firma ayrıca kayıtlı 1500'ün üzerinde patent ve 3000 çeşit üretim, yıllık 2.0 milyar DM ciro ve 9000 çalışanı ile branşındaki dev kuruluşlardan biridir.
Zengin fikri atılımlar VAILLANT'ta gelenekselleşmiş ve 100 yıllık deneyimi ile VAILLANT araştırma ve geliştirmeyi en önemli prensibi olarak kabul etmiştir. Bugün VAILLANT tesislerinde 250'yi aşkın kişi sürekli olarak yeni sistem ve tekniklerin geliştirilmesi üzerinde çalışmaktadır. VAILLANT kalitesinin temelinde yüksek evsaflı malzeme kullanma prensibi yatmaktadır, özellikle imalat sırasında bütün parçaların ve parça gruplarının kaliteleri sürekli kontrol edilir. Kalite kontrolünde modern optikli ölçme teknikleri ve tahribat-sız malzeme test yöntemleri kullanılmaktadır. Ayrıca imalatı bitmiş cihazlar ambalajlanmadan önce en küçük parçalarına kadar yeniden kontrolden geçirilerek ayarları yapılır. VAILLANT ürünleri daha önce Türkiye pazarına Türk firmaları aracılığı ile sokulmuş ve tanıtılmıştır. Türk insanlarının kaliteli ve dayanıklı VAILLANT mamulüne duyduğu ilgi, daha yaygın bir servis ve yedek parça olanaklarını sağlayabilmek ve geniş üretim yelpazesindeki diğer ürünleri de halkımızın kullanımına sunabilmek VAILLANT'ı Türkiye'de % 100 yabancı sermaye ile faaliyete zorlamış ve bu faaliyet Ekim 92 tarihinde başlamıştır. Doğalgaz konusunun Türkiye için yeni bir konu olması nedeniyle doğalgaz ve kullanımı konusunda özellikle satıcı ve servis teşkilatlarının eğitilmesi ve sonra da halkın aydınlatılması lazımdır. Uzun yıllardır doğalgaz kullanılan Avrupa'da bile VAILLANT 650 kişiyi aşkın servis elemanı barındıran 200'den fazla servis merkezi ve senede 30.000 kişiye teorik ve pratik eğitim verebilen 70 eğitim merkezi ile faaliyet göstermektedir. Bu ciddiyetini Türkiye'de de sürdürebilmek amacı ile firmamız bayilerine ve bayi adaylarına her hafta düzenlenen 3 günlük seminerlerle gerekli bilgileri vermekte ve bu bilgilerin uzman kişilerce halka aktarılmasını sağlamaktadır. Ayrıca basın ve yayının aydınlatılmasına çok büyük katkısı olacağına inanıyoruz. Demek oluyor ki kapalı bir ortamda da ortalama taze hava girişi sağlanmalı, ya da ortam oksijenini tüketecek bir cihaz (örneğin; şofben) kullanılmamalıdır. Kapalı ortam için sadece özel olarak üretilen hermetik (ortam oksijenini tüketmeyen) cihaz kullanılmalıdır. Hermetik cihazların içice geçmiş iki baca borusundan hava alınır ve yanmış gaz içteki borudan dışarı atılır. Türkiye'de de geniş çaplı başlatılacak doğalgaz uygulamasında hangi cihazın hangi amaçla kullanılacağını henüz halkımızın % 90'ının bildiğini sanmıyoruz.
Örneğin gaz sızmalarında ne LPG'nin ne de doğalgazın zehir-lenme yapmadığını, sadece hava ile belirli karışım oranlarında patlayıcı olduğu için derhal tahliye edilmeleri gerektiğini, bu da yapılırken LPG havadan ağır olduğu için daima döşemeden süpürülerek, doğalgaz ise havadan hafif olduğu için daima kapı ve pencere açılmak suretiyle tahliye edilmesi gerektiğini herhalde halkımızın çok küçük bir yüzdesi bile bilmiyordur.
2-Sonuç olarak firmamız, halkın kullanacağı gazlı cihazların teknolojik üstünlüklerini ayırtetmek ve satın alacağı markaya karar vermekten daha önemli olarak temel bilgileri basın, yayın ve tanıtıcı seminerler aracılığı ile öğrenilmesi gerektiğine inanıyor ve eğitim ağırlıklı bir satış uygulamasını takip ediyor.
3-LPG ve doğalgazlı duvar tipi (kombi) ve yer tipi (kat kaloriferi) kazanlar, şofbenler, elektrikli ı-sıtıcı, şofben ve termosifonlar, boilerler, oda termostatları, termos-tatik radyatör vanaları ve dış hava duyargalı kazan otomatik kumandaları..
4-Fuarların bizim gibi üretici firmalara katkıları aşağıdaki birkaç noktayla özetlenebilir:

-Yeni bayi adaylan kazandırması
- Yeni servis
-Tüketicilere ve teknik kişilere direkt ürünlerin tanıtılması
-Yeni ürünlerimizi tanıtmak ve göstermek
-Piyasadaki diğer firmaların faaliyetlerin takibi ve diyalogların kurulması
-Yeni teknik ve ürünlerin incelenmesi.


Etiketler