Header Reklam
Header Reklam

SODEX Ankara 2017, HVAC-R Sektörünü Bir Araya Getirdi

15 Haziran 2017 Dergi: Haziran-2017
SODEX Ankara 2017, HVAC-R Sektörünü Bir Araya Getirdi

İklimlendirme sektörünün en önemli buluşmalarına ev sahipliği yapan SODEX Fuarları kapsamında düzenlenen SODEX Ankara, 10-13 Mayıs 2017 tarihleri arasında Congresium Ankara ATO Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde HVAC-R sektörünü bir araya getirdi. Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından düzenlenen ve İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği (İSİB) tarafından desteklenen fuar; doğalgaz, ısıtma, soğutma, klima, pompa, vana, tesisat, su arıtma, jeotermal ve güneş enerjisi sistemleri gibi farklı ürün gruplarını tek bir çatı altında toplayarak, ziyaretçilerine sektörün yeniliklerini keşfetme imkânı sundu. Fuarın açılış konuşmalarını Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Poyraz ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptı. Kühnel konuşmasında şunları söyledi: “SODEX Ankara Fuarı, sanayicisinden çalışanına yoğun bir katılımla ilk defa 2011 yılında gerçekleşti. SODEX Ankara 2013 Fuarı % 40’tan fazla bir büyüme göstererek temsilciliklerle birlikte toplam 230 katılımcı firmaya ürünlerini tanıtma olanağı sağladı. SODEX Ankara 2015 Fuarı ise çok ciddi bir katılımcı sayısı ile düzenlendi. Toplam 141 katılımcının yer aldığı ve 8 bin 385 sektör profesyonelinin ziyaret ettiği fuar, büyük ilgi topladı. SODEX Ankara 2017 Fuarı ise iklimlendirme sektörünü, yerli ve yabancı birçok aktör ile buluşturacak. SODEX Ankara  Fuarı, bu yıl ilk defa düzenlenen konferans programı ile de katılımcı ve ziyaretçileri için önemli bir platform sağlayacak.”

Kühnel’in ardından İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Poyraz, “İklimlendirme sektörü, kendi içinde örgütlenmesini tamamlamış, tüm alanlarda dernekleriyle faaliyetlerine devam eden bir sektördür. Aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar birliği (TOBB) bünyesinde İklimlendirme Sektör Meclisimiz ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğimiz vasıtasıyla da dünyanın her yerindeki sektör paydaşlarımızla yakın ilişki içindeyiz. Sektörümüz, 185 ülkeye ihracat yapıyor. Panel radyatör ve havlupan alanında dünyanın en yüksek kapasitesine ve ihracatına sahibiz. Split klimalarda yeterli üretim olmamasına rağmen Avrupa’nın en büyük kapasitede üretimi Türkiye’de. Sektörümüz gelişiyor çünkü ihtiyaçlar artıyor. Gıda güvenliği, sağlık, şehirleşme, kentsel dönüşüm alanındaki gelişmeler ve konfor şartlarının artması, sektörümüzün gelişmesi için son derece olumlu şartlar sağlıyor. Ancak standardımız yok. Yapılarda tuvalet ve yemek kokusu hâlâ çözülmüş değil. Bunlarla ilgili standartların geliştirilmesi gerekiyor. Standartlarımızın belirlenmesi ve bu standartlar çerçevesinde üretim yapılması Bakanlığımız desteğiyle sağlanmalı. Aynı zamanda tasarımların uzman mühendisler tarafından yapılması çok önemli. Yeni mezun olmuş bir makine mühendisi, proje çizip belediyeye sunabiliyor. Ama Amerika’da 5 sene bir firmada çalışmadan, uzman mühendislik imtihanını geçmeden uzman mühendis olunamıyor” dedi.

Test Ayar Dengelemenin önemine de değinen Poyraz şunları söyledi: “Maalesef en güzel, en pahalı sistemlerin yapıldığı binalarda sistemler çalışmıyor. Bunun sebebi, iş tesliminde Test Ayar Dengeleme konusunda doğru bilincin olmaması. İşe harcanan emeğin ve paranın boşa gitmemesi için test ayar ve dengelemenin önemi anlaşılmalı. Piyasa denetimi ve gözetimi konusunda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteklerini bekliyoruz. Özellikle F-Gazlarda sınırlamalar Bakanlık tarafından denetleniyor. Şu anda piyasalarda kaçak gazlar bulunuyor, bu da çevre açısından tehlikeli. Enerji verimliliği konusu da çok önemli. Enerjinin büyük bir kısmını ısıtma ve soğutmada kullanıyoruz ama şu anda bunların hiçbiri enerji verimliliği şartlarına uygun olarak kullanılmıyor. BEP-TR çalışmıyor. Karne uygulamasının 2020’ye ertelenmesi isabetli bir karar oldu ancak bu karnenin kaldırılması daha doğru olur. Çünkü karnenin bir yaptırımı yok. Karnenin olup olmadığına bakılıyor. Karne yerine sektör olarak önerimiz, her binaya yalıtım mecburiyetinin getirilmesi ve bu binalara yalıtım kredisi verilerek faizinin Hazine tarafından karşılanması. Böylece dört sene içerisinde yapılan bütün binalar kendilerini amorti edebilir. Ayrıca enerji verimli pompaların devreye girmesi çok önemli. Pay ölçerlerde bazı sıkıntılar yaşanıyor, haksızlık söz konusu. Çoğu kişi mahkemelik oldu. Bu konuyu da çözmek için çalışacağız. Yangın konusuna da değinmek istiyorum. Ülkemiz son yıllarda çok büyük yangın felaketleri yaşadı. Bu yüzden yangın sigortasının zorunlu olmasını talep ediyoruz. Eğer sigorta mecbur olursa sigorta firması tesisatın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol eder ve yapılarımız sağlıklı yaşar.”

Türkiye’de bölgesel ısı değerlerinin olmadığını söyleyen Poyraz, “Yedi ayrı bölgenin ısı değeriyle cihaz üreticilerimiz üretim yapıyorlar. Bu durum haksız rekabete neden oluyor. Biz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte bir çalışma yapıp köy köy şehir şehir ısı değerlerinin belirlenmesi ve bu değerlerin TS 825’e kaydedilerek kullanımının sağlanması gerekiyor. Ayrıca iç hava kalitesinin zorunlu hale getirilmesinin sağlık açısından önemli ve gerekli olduğunu düşünüyoruz. Yapılan araştırmalarda iç hava kalitesinin düzgün olduğu okullarda eğitim gören öğrencilerin performansının yüzde 25 oranında yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Bu konuda da Bakanlığımızın desteklerini bekliyoruz. Sektörümüzün Bakanlık desteğini beklediği diğer konular da ÖTV dengesizliğinin giderilmesi ve kamu yapım işlerinde yerli ürünlerin kullanımının sağlanması” diye konuştu. Poyraz ayrıca Solar Decathlon yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek Teamİstanbul takımı için de Bakanlık desteği beklediklerini belirtti.

Poyraz’ın ardından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise köyden kente göç edenlerin bir gecede gecekondu yaptığı dönemlerin artık geride kaldığına, halen 7.5 milyon civarında binanın dönüşmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Yaptığımız hesaba göre 1999 depreminden önce yapılmış binaların büyük bir kısmının riskli olduğunu söyleyebiliriz. Bunların sayısı da 7.5 milyon civarında. 7.5 milyon civarında binanın, bağımsız birimin dönüşmesi gerekiyor. Önümüzdeki 10-12 yıl içinde Türkiye’de bu 7.5 milyon binayı dönüştürebilirsek görevimizi yerine getirmiş olacağız. ‘Depreme hazırlıklı bir ülke haline geldik’ diyebiliriz. Eğer bunu yapmazsak deprem gelir o binaları yıkar, içerisinde birçok can, mal kaybı olur. Hava, su, toprak, enerji, ne kadar az tahrip edip kirletirsek tabiata o kadar saygılı davranmış oluruz. Ne kadar çok tahrip edip kirletirsek tabiattaki dengeleri bozmuş oluruz.  Türkiye’de yaşanan felaketlerin sebebi budur. Havayı, toprağı, suyu ve enerjiyi sınırsız ve bilinçsiz şekilde kullanıyoruz. Tabiat bir denge üzerine kurulmuş. Yeni tedbirler almak gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesinde inşaatlaşma durağan döneme girdiği halde Türkiye’de önü açık sektör olarak görünüyor. Bunun sebebi, ülkemizin deprem bölgesinde olması ve binalarımızın büyük kısmının da sağlıksız yapılardan oluşmasıdır” diye konuştu. Hazırlıkların bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Özhaseki, konutların standartlara uygun, doğru inşa edilmesinin de önemine işaret ederek “Bunun bir fırsata dönüştürülüp artık günümüzün moda tabirleriyle akıllı şehirlerin, yeşil binaların yapılması, her türlü yalıtımın sağlandığı ve her türlü atığın da minimum seviyede dışarıya verildiği, yeniden dönüştürülebildiği sistemlerin inşa edilmesi gerekiyor” dedi. Bakan Özhaseki ve diğer katılımcılar, fuarın açılış kurdelesini kesti. Özhaseki, programın ardından fuarda yer alan stantları ziyaret etti.

120 katılımcı firmanın, ürünlerini 6312 profesyonelle buluşturduğu SODEX Ankara 2017 süresince, hem katılımcılar hem de ziyaretçiler sektördeki en güncel gelişmeleri takip etme olanağı elde etti. Fuarı kamu yetkilileri de yoğun olarak ziyaret etti. Ayrıca, Ekonomi Bakanlığı desteği ile düzenlenen Alım Heyeti programı çerçevesinde, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği (OAİB) ve İSİB işbirliği ile Bulgaristan, Ürdün, Kosova, Moldovya, Pakistan ve Tunus’tan uluslararası alım heyetleri fuarı ziyaret etti. SODEX Ankara 2017, bu yıl ilk defa düzenlenen konferans programı ile de katılımcı ve ziyaretçileri için önemli bir platform sağladı. Ankyra salonunda düzenlenen ve iki gün süren konferansta, Ekonomi Bakanlığı, Bilim ve Sanayi Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkililerin sunumlarıyla iklimlendirme sektörüne dair “Binalardaki Enerji Performansı”, “Yatırım Teşvikleri”, “Piyasa Denetimi ve Gözetimi”, “İhracat sigortası ve Krediler” ve “İhracatta Devlet Yatırımları” gibi son gündem maddelerine odaklanıldı. HVAC-R sektörünün bir sonraki buluşması ISK-SODEX İstanbul, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından 7-10 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.