Header Reklam
Header Reklam

İSİB Sektör Buluşması ve ASHRAE RAL CRC 2018 Etkinliği, Uluslararası İklimlendirme Endüstrisini Bir Araya Getirdi

17 Ekim 2018 Dergi: Ekim-2018
İSİB Sektör Buluşması ve ASHRAE RAL CRC 2018 Etkinliği, Uluslararası İklimlendirme Endüstrisini Bir Araya Getirdi

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin her yıl düzenlediği ‘Sektör Buluşması’ toplantısı, eş zamanlı olarak ASHRAE RAL CRC ile birlikte 3-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Antalya Spice Otel’de gerçekleşti. İSİB Sektör Buluşma Toplantısı programı 3-6 Ekim, ASHRAE RAL CRC programı ise 4-7 Ekim tarihleri arasında, ulusal ve uluslararası sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Yerli ve yabancı yaklaşık 400 sektör temsilcisinin bir araya gelme fırsatı yakaladığı toplantıda, sektörün ihtiyaçları, beklentileri ve hedefleri konuşuldu.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hakkı Şanal, yaptığı açılış konuşmasında öncelikle eski başkan Zeki Poyraz’a bugüne kadar yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ederek TİM Başkan Vekili olarak yeni görevinde başarılar diledi. İklimlendirme sektöründe ithalat hacminin gerilediğini söyleyen Şanal, “İthalat verilerini incelediğimizde Türkiye’nin ithalatı artarken, sektörümüz ithalatının azaldığını görüyoruz. Türkiye’nin toplam ithalatından aldığımız pay 2016 yılında yüzde 2.81 seviyesinde iken 2017 yılında yüzde 2.3’e geriledi. Bu sektörümüz için sevindirici bir gelişmedir” diye konuştu.

2017 yılını 4 milyar ihracat ile tamamladıklarını, 2018 yılında ise 5 milyar dolar ihracat ve yüzde 20 oranında büyümeyi hedeflediklerini kaydeden Şanal, 2018 yılının 9 aylık ihracat rakamının ise 3 milyar 350 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Sektör ihracatında Almanya başta olmak üzere İngiltere ve İtalya’nın başı çektiğini belirten Şanal, “İhracat çıtamızı yükseltmek, Avrupa pazarlarındaki başarımızı dünya pazarlarına taşımak ve Türk iklimlendirme sektörünü global arenada tanıtmak için uzak pazarları hedef aldık. 2018-2019 yılında Güney Amerika ve Afrika başta olmak üzere pek çok ülkenin kapısını aralayacağız. İklimlendirme sanayicisini uzak pazarlara taşıyacağız” dedi.

“İhracatın ithalatı karşılama oranı arttı”

Sektörün 2017 yılında 1,6 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğini, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 70 seviyesinde olduğunu ifade eden Şanal, 2018 yılında bu oranın yüzde 77 seviyesine ulaştığını, hedeflerinin bu oranı daha da yukarılara taşımak olduğunu sözlerine ekledi.

“Seminerler ilgiyle izlendi”

Toplantıda İSİB ve ASHRAE üyeleri bire bir görüşme imkânı elde ederken, program boyunca konusunda uzman konuklarca katılımcılara seminerler de verildi. Güncel Dünya ve Türkiye Ekonomisi, İyi Hissetmeyi Seç, İş Hayatında Algı Yönetimi, İş Hayatına Helikopter Bakış ve Kıssaların En Güzeli konulu programlar katılımcılara sunuldu. Öte yandan Sektör Buluşması’na sponsor olan AFS Boru Sanayi A.Ş., Aldağ A.Ş., Üntes A.Ş, İnka ve yabancı sponsorlardan Durkee yetkilileri firma tanıtımında bulundu.

ASHRAE RAL CRC 2018 toplantısı, bugüne kadar yapılan en yüksek katılım ile rekor kırdı

5 Ekim’de başlayan ve 200 ASHRAE üyesinin katıldığı ASHRAE RAL CRC 2018 toplantısı, bugüne kadar yapılan en yüksek katılım ile rekor kırdı. Eş zamanlı yapılan İSİB Sektör Buluşması ile birlikte 600 profesyonel bilgi ve deneyimlerini paylaşma olanağı buldu.

ASHRAE Başkan Yardımcıları Farooq Mehboob ve Julia A. Keen açılış konuşmalarında, İSİB ve etkinlik sponsorlarına verdikleri destek için teşekkür ederek 18 ülkeden gelen profesyonellerin yüksek nitelikte bilgi paylaşabilmiş olmasının öneminin altını çizdi.

ASHRAE Üyesi & Eski ASHRAE Başkanı Tim Wentz, tasarım konseptinin önemi üzerine konuştu, geçmişte yapılan çoğu binaların sofistik ve karmaşık olması sonucu yönetiminin zorlaştığını, yeni yapılan binalarda sadelik ve basitliğin ön planda olduğunu, yenilenebilir enerjilerin kullanılabildiği, daha güvenli yapıların inşa edildiği, tasarımların aynı zamanda ekonomik ve anlamlı olması gerektiğini söyledi. Wentz, Amerika’da yaşanan afetlerin birinde, bir hastanenin mekanik odasının su baskını kapısı olmasına rağmen, hastane yönetiminin bunu bilmemesi nedeniyle mekanik odayı su basmasını örnek vererek operasyonel bakımın çok önemli olduğunu söyledi.

ASHRAE Üyesi Dennis Knight, bina sağlığı hakkında bilgiler verdi, sadece steril olmanın artık sağlık koşulu için yeterli olmadığını, binalarda hava kalitesi, su kalitesi, kullanılan mobilyaların kalitesinin, taşıdığı kimyasalların önemini vurguladı. Knight, yanmayı geciktirici malzeme ile üretilen mobilyaların seçimine dikkat edilmesi, regülasyonlarda yer almayan malzemelerin kullanılmasının bir faydası olmadığı gibi bina sağlığına zarar verebileceğini, binaların sağlıklı olabilmesi için teknik personelin düzenli olarak iç hava kalitesi ve kullanılan su kalitesini test etmeleri gerektiğini söyledi.

ASHRAE Üyesi ve Eski ASHRAE Başkanı David Underwood konuşmasında; enerji iletim hatlarındaki yenilikleri aktardı, güneş enerjisinden elektrik üretilip depolanması uygulamalarının arttığını söyledi. Özellikle şebekeye bağlı hassas cihazların zarar görmemesi için kaliteli elektrik kullanımının önemini vurguladı.

2014-2015 yılları arasında ASHRAE Başkanlığı yapmış olan Tom Phoenix ASHRAE Gelişmiş Enerji Tasarımı Kılavuzları (AEDG Advanced Energy Design Guides) hakkında bilgi verdi. ASHRAE Advanced Energy Tasarım Kılavuzları, ANSI / ASHRAE / IESNA Standard 90.1-1999’un minimum kod gereksinimlerine göre enerji tasarrufu sağlamak için öneriler sunmak üzere tasarlanmış bir dizi yayındır. Binaların enerji verimliliğini tasarımında tavsiyelerin yer aldığı bu yayın, 10 yılda 400 bin kopya basılmış olup, www.ashrae.org/freeaedg linkinden ücretsiz indirilebiliyor.

Phoenix konuşmasında; binalarda sıfır enerji hedefi ile ilgili, “sıfır enerjili bina” tanımı yaparak yeni yayın “Sıfır Enerjili Binalar için AEDG”den bahsetti.

Uluslararası Hidrojen Enerjisi Birliği Başkan Yardımcısı, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Dinçer de konuşmasında “Yenilenebilir enerji sistemlerinin HVAC sistemlerine entegre edilmesi” hakkında bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından tüm sponsorlara plaket takdim edildi.

Etkinliğin 6 Ekim Cuma günü programı çerçevesinde ASHRAE Konferans katılımcıları ile Türk firma temsilcileri arasında B2B görüşmeler yapıldı.

Oaklief Creative Ajansının kurucusu Greg Oaklief  “Bireysel ve Şirket Perspektifinden Markanın Önemi” konulu bir seminer verdi. 

İSİB ve ASHRAE RAL CRC paralel etkinliğinde ekonomiden kişisel gelişime, iklimlendirme alanında akıllı binalar, akıllı şehirler ve şebekeler gibi pek çok teknik ve sosyal konu ele alındı. Etkinliğe geniş kapsamlı katılım sağlandı.