Header Reklam
Header Reklam

Ya sıfır karbon gelecek ya sıfır gelecek!

25 Eylül 2019 Dergi: Eylül-2019
Ya sıfır karbon gelecek ya sıfır gelecek!

20 Eylül Cuma günü dünya, gelmiş geçmiş en büyük iklim eylemine şahit oldu. Fridays for Future (Gelecek için Cuma’lar) dayanışma ağının çağrısıyla başlayan iklim grevleri, 163 ülkede 5800’ün üzerinde eylemle ve 4 milyonun üstünde katılımla gerçekleşti. Türkiye’de de İstanbul’dan Diyarbakır’a, Mersin’den İzmir’e 20’nin üzerinde açık hava etkinliği yapıldı. Ayrıca birçok okulda gün özelinde iklim krizine karşı mücadele yöntemleri tartışıldı, çok sayıda meslek örgütü paneller, atölyeler düzenlediler. Türkiye’deki etkinlik ve eylemlere on binin üstünde kişinin katıldığı tahmin ediliyor.
Türkiye’de gerçekleşen en kalabalık eylem, “Sıfır Gelecek” kampanyası adı altında bir araya gelen ekoloji ve çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütlerinin İstanbul - Kadıköy yürüyüşü ve Yoğurtçu Parkı etkinliğiydi. Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan 3000’in üzerinde iklim aktivisti, yapılan basın açıklamasının ardından Yoğurtçu Parkı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Ardından Yoğurtçu Parkı’nda performans gösterileri, konserler ve konuşmalar düzenlendi. İzmir’de ise iklim grevcisi gençler sabahın erken saatlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde krize karşı karar alıcıları harekete geçmeye davet eden dövizlerle bir araya geldi ardından “Ya sıfır karbon gelecek ya sıfır gelecek” pankartıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Günü farklı etkinlikler bakımından en yoğun geçiren kentler Muğla ve Balıkesir’di. Muğla Milas, Bodrum, Ortaca, Dalyan ve Kızılağaç köylerinde düzenlenen etkinliklere 500’ün üzerinde genç katıldı. Milas’ta kömür havzalarının genişlemesinden dolayı tehlike altında olan ormanlık alanda Muğla Çevre Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen Karacahisar Köyü sakinleri piknik ve konserler düzenlediler. Ortaca’da iklim krizine karşı zeytin fidanları dikildi. Bodrum Kızılağaç Köyü’nde köy okulundan gençler yaptıkları tohum toplarını doğaya bıraktılar. Dalyan Çınaraltı’nda kendi hazırladıkları pankartlarla bir araya gelen on kadar genç iklim aktivisti oturma eylemi gerçekleştirdi. Bodrum Barış Meydanı’nda ise yaklaşık 150 kişilik bir grup “beton değil toprak” ve “fosil yakıtlara hayır” pankartlarıyla iklim grevine destek verdi. Balıkesir’de Altınoluk ve Ayvalık’ta gerçekleşen eylemlere ise yaklaşık 750 kişi katıldı. İklim için düzenlenen etkinliklere Türkiye’nin çok sayıda bölgesinden katılım ve destek yağdı. 
Tüm dünyanın destek verdiği iklim eylemleri için fitili Greta Thunberg’in ateşlemesi de elbette işin bir başka şahane yönü. Çünkü Greta, henüz çocuk sayılabilecek yaşta (16) ve yarattığı  farkındalık ile dünyanın geleceği olan çocuklarımıza ve gençlerimize güven tazelememize vesile oldu. 
Bundan sonra en büyük temennimiz, yapılan çağrıların eyleme dönüştürülmesi, karar vericilerin, politikacıların, sivil toplum örgütlerin ve elbette bireysel olarak tüm dünya insanlarının daha güzel bir dünya için çaba göstermesi…  

Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.com