Header Reklam
Header Reklam

Fikir şahane ama logo biraz “şey” sanki

13 Mart 2019 Dergi: Ekim-2018
Fikir şahane ama logo biraz “şey” sanki

Ticaret İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, etiket, tarife ve fiyat listelerinde ‘yerli üretim’ logolarının bulunmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.Konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada Ticaret İl Müdürü Alaattin Fırat, şu ifadelere yer verdi: “18/9/2018 tarih ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak, 3/10/2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile anılan Yönetmeliğin 5. maddesinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere; malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih ve üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlık tarafından tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret hususları eklenmiştir. Bakanlığımız tarafından tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte ‘yerli üretim’ logosu hazırlanmıştır. Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde ‘yerli üretim’ logosunun kullanılması zorunlu olup, Logonun tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmesi ve logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda ‘yerli üretim’ logosu kurumsal kimlik kılavuzunda yer alan oranlara uyulması gerekmektedir. Tüketicilerimizin yapacakları alışverişlerde bu topraklarda üretilen yerli üretim logolu ürünlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Yerli üretim logosu ile ilgili detaylı bilgiye Bakanlığımızın https://www.ticaret.gov.tr adresli sitesinden ulaşılabilmektedir.”

Yerli üretimin desteklenmesi ve tüketiciye ürünün yerli olduğunu hatırlatıp satın alma sürecinde onu yerli ürünlere yönlendirmek elbette arkasında durulması gereken pozitif bir gelişme. Üstelik mevcut ekonomik durumumuzdaki –adına ister psikolojik ister reel diyelim- darboğaz, yerli üreticiyi her geçen gün daha zorlu sınavlarla sınarken, tüketicilerimizi yerli ürün alımına teşvik etmek yapılacak en doğru hareketlerden biri. Bu anlamda yerli üretim logosu fikrini alkışlıyorum.

Gelgelelim, bir iletişimci olarak altını çizmeden edemeyeceğim bir küçük husus var: Bu kadar başarılı bir proje için geliştirilen logo, neden Türkiye’nin en büyük gayrımenkul şirketlerinden Turyap’ın logosunun deforme edilmiş hali gibi? Haydi logoyu tasarlayan ekip bunu fark etmedi diyelim; yine de logo size de oldukça soğuk gelmedi mi? Grafik tasarımcı bir arkadaşımın logoyu ilk gördüğünde tepkisi aynen şu oldu: “O el neden sakat?”

Diyebilirsiniz ki şekil değil fikir önemli, diyeceğim şu ki: Fikri ayakta alkışlıyoruz ama tüm dünyada pazarlama - satış ekiplerinin adı gibi bildiği bir gerçek var ki ambalaj, ürünün satışını doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Ambalaj üzerindeki her şey tüketiciye bir mesaj iletir ve satın alma kararını etkiler. Buna renkler ve hatta yazılarda kullanılan fontlar (yazı karakterleri) ve puntolar (yazı karakterlerinin boyutu) bile dahildir. Dolayısıyla şahane bir fikir şahane bir logo ile taçlandırılsaydı çok daha şık ve üreticimizin çabasına layık olurdu kanaatindeyim.

Yine de yeni logonun tüm sektörümüze özellikle de yerli üreticilerimize bol şans bol kazanç getirmesi temennisiyle…

Gökçen Parlar Ünal

gokcenparlar@dogayayin.com