Header Reklam
Header Reklam

Sektörde 30. Yıl…

20 Ocak 2022 Dergi: Ocak-2022
Sektörde 30. Yıl…

Dile kolay, Termodinamik dergisi, yayın hayatına başlayalı tam 30 koca yıl geçmiş… Bu zaman zarfında sektörümüz nereden nereye gelmiş… Kimler gelip geçmiş, hangi firmalar kurulmuş hangileri kapanmış… Çok kıymetli isimler aramızdan ayrılmış, babadan oğula devreden şirketlerde yepyeni isimler sektörümüze dahil olmuş. 

30 yıl önce; ilk çıkan dergimiz itibarıyla, yazılan metinlere baktığımızda, şaşırdık; mesela tanıtım kokteylimize gelen mesajlar arasında “Ankara’dan İklimlendirme Soğutma Derneği” var. Böyle bir derneği hatırlayan var mı? ISOHA 93 Fuarı ile ilgili yazımızda, “Bu yıl 6.’sı yapılan” demişiz; yani ilki; 1987 mi? Şu zamana kadar anlatılan, yanlış hatırlanan öyle şeylere şahit olduk ki… Doğrusunu birlikte yazalım, tarihe kayıt düşelim, hatırlayalım istedik. 

Amacımız; bir nostalji rüzgarı estirmek değil, Türkiye’nin önemli bir ekonomik katma değer alanı olan sektörün gerçek geçmişini, tüm çabalarıyla gözler önüne serebilmek…

Bu yılın; tabii ki katkılarınızla, iklimlendirme dediğimiz; aslında ısıtma ile başlayan, sıhhi tesisatın dahil olduğu, mekanik tesisat sektörünün geçmişine ve bugüne erişen sürecine bir yolculuk yılı olmasını istiyoruz. Bu yıl boyunca elde ettiğimiz ve sizlerle eşzamanlı paylaşacağımız her bilgi, ardımızda bırakmak istediğimiz kazanımlar olacak. Bunu bir misyon olarak kabul ettik, önemli bir çalışmaya imza atmaya aday olduk.

2022 yılı boyunca sektörümüzün hafızasına ışık tutmak için bir dizi etkinlik planladık, ortam hazırladık. Sektörde 30 yıl ve daha fazlasını ardında bırakan her firma ve kişi ile iletişim kurmak istiyoruz. Sektörün hafızasını oluşturmak için katkılarınızı bekliyoruz…

Biz, geriye dönük araştırmalarımızda gördük ki sektörümüz en çok Termodinamik’i sevmiş, bizlerle sohbet etmiş. Sektörün attığı her yeni adımda Termodinamik de onlarla birlikteymiş. 

Şimdi, yapı taşları arasında biz de vardık demek isteyen herkesi, yolculuğumuzda yarenlik etmeye davet ediyoruz. Arşivlerimizi açıyor, bildiklerimizi paylaşıyoruz. 

“Sektörün Hafızası”, DSYG’nin 2022 programında dile geliyor…

Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.com