Header Reklam
Header Reklam

Küçük ve orta büyüklükte işletmelerin geleceği

05 Mart 1996 Dergi: Mart-1996

Isı sektöründe de çoğunlukla orta büyüklükte işletmeler yer almaktadır. Birkaç önde gelen grup dışında yüzlerce üretici, imalatçı gelecek günlerde üretici konumlarını koruyabilmek sorunu ile karşı karşıya kalabilecektir. Geçen ay yayınladığımız araştırma sonucu da bu gerçeği vurgulamaktadır. KOBİ'ler giderek üretimden koparılıp temsilcilik, ithalat ve satış noktasına itilmektedirler. Umarız Sayın Mesut YILMAZ başbakanlığında kurulan 53. hükümet bu gerçeği görür. Sektör derneklerimiz tarafından tesbit edilen sorunlar ve çözüm önerileri ilgili bakanlar ve bürokratlarca dikkate alınmalıdır. Toplumun gelişimini hedefleyen yönetimlerin, sivil toplum örgütleriyle diyalog içinde olması demokratik bir gereksinimdir. ÖTV yasası çıkarılırken "Klima lüks değildir" sesine kulak verilmelidir. AB fon ve destekleme kredileri öncelikle KOBİ'ler yararına kullanılmalı, KOBİ'lerin rekabet şansı yok edilmemelidir. Enerji yatırımlarına tekrar öncelik verilmeli, enerji tasarrufu teknolojileri, sanayi ve konutlarda yalıtım teşvik edilmelidir. Firmalara düşen görev ciddi mesleki dernekleri desteklemek, organizasyon yeteneklerini birleştirerek gelecek için olumlu katkılarda bulunmaktır. Termodinamik de gelecek sayılarında, bu yöndeki katkı yazılarınıza ve araştırmalara daha çok yer verecektir.

Dergimizde bu ay; Yayın Danışmanımız Prof.Dr.Doğan ÖZGÜR'ün "istanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iki Yılı"nı değerlendirdiği görüş yazısı, Çiğdem TIRIS'ın "Güneşli Isıtma Sistemlerinin Boyutlandırılması: F-Chart Yöntemi" ve "Küçük Ölçekli Absorpsiyonlu Soğutma Sistemlerinde Güneş Enerjisinin Kullanılabilirliği". Hasan ÖZOĞUL'un "Kondensasypn Kazanları ve Duman Gazı Eşanjörleri Kullanımı", Tuncer BEYAZITLI'nın "Isı Yalıtım Ürünleri ve Özellikleri", Hakan YILMAZ'ın "Boru Teçhizatının Verimli ve Ekonomik Olarak izole Edilmesi için Kriterler", Turgut ÖZAKTAŞ'ın "Benzin Motorlarında Doğalgaz Uygulaması", Mehmet Cem ECE ve Ahmet CİHAN'ın "Çeltiğin Kuruma Kinetiğine Etki Eden Faktörler" başlıklı makaleleri yer alıyor. Doğalgaz şehiriçi projelerinde yeni bir model uygulanan "izmit Doğalgaz Projesi" için İZGAZ Genel Müdürü Mustafa BİRİK ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ve Ferroli Split Klimaların ürün tanıtımını sayfalarımızda bulacaksınız.

Köşe yazılanınızda bu ay; Yeni Ürünler ve Teknolojiler'de Nural TUNCER "Havalandırma Kanallarında Hava Akış Miktarının Ayan", Mühendisçe sayfasında Coşkun MANÇUHAN "Büyük ipek Yolu" başlıklı yazılarına yer veriyor. Not Defteri'ni bizlerle paylaşan Orhan TURAN gelecek ay yeni konulara değinmek üzere notlarının sonuncusunu bu sayıda aktarıyor. Dergimizde yeni bir köşe daha açıyoruz. Enis BURKUT H2O Köşesi'nde 26 yıllık mühendislik birikimini okurlarımız ile paylaşıyor.

Bu ayın 15'inde sona eren kampanyamıza yoğun ilgi gösteren yeni abonelerimizin "Arıza-22" programından faydalanacağına inanıyor ve Termodinamik dergisine gösterdikleri güven için teşekkür ediyoruz.

AFEKS'in yaptığı ISOHA-I fuar anketinin sonuçlarına göre, Termodinamik sektör dergileri içinde "En Çok Okunan Dergi" olduğunu bu yıl da birinci olarak kanıtladı. Bu birincilik bizden çok Termodinamik okuru olan sizlere aittir. Kutluyoruz.

Sevgi ve saygıyla.

İsmail CEYHAN

Yayın Koordinatörü


Etiketler