ISOHA 93 Fuarının Anlam ve Önemi

05 Şubat 1993 Dergi: Şubat-1993

Değerli okuyucularımız, derginiz Termodinamik'in bu ayki özel konusu; ISOHA'93 Fuarı. Bu fuarı "özel konu" olarak seçmemizin nedeni, ISOHA Fuarı'nın sektörümüzdeki en önemli fuarlardan birisi oluşu.

Bu yıl 6. Uluslararası Isıtma/Soğutma/Havalandırma ve Doğalgaz Fuarı adı altında gerçekleştirilecektir. ISOHA Fuarı 1988 yılından beri düzenleniyor ve her geçen yıl, genellikle hem katılımcı firma hem de izleyici sayısı artıyor. Bu yıl fuar 3800 m2'lik bir alanda düzenleniyor ve fuara yerli ve yabancı olarak 300'ün üzerinde firma katılıyor. Burada bizim için özel bir anlam taşıyan husussa fuara katılan yerli firmalara gönderdiğimiz soruların bir haftalık bir süre içerisinde katılımcı firmaların yarısından fazlası tarafından yanıtlanması. Bu olgu iki gerçeği ortaya koyuyor:

1.Termodinamik henüz yarım yılı bile bulmayan yayın yaşamında bilimsel-teknik içeriği ile sektörümüzü bütünüyle temsil eden, etmeye layık olan tek dergidir.

2.Sektörümüzdeki fuarlar ve özellikle ISOHA Fuarı, sektör firmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Nitekim sorularımızı yanıtlayan yerli firmaların hepsi başta basın-yayın olmak üzere; panel, sempozyum, sergi ve özellikle fuar gibi tanıtım etkinliklerinin büyük yarar sağladığı inancında.

Bu arada fuar sayısının fazlalığını dile getirenler ve fuarların iki yılda biı yapılmasının daha yararlı olacağını savunanlar da var. Sorularımızı yanıtlayanların hemen tamamı kendi ürün ve hizmetlerini tanıtabilmek, i« bağlantıları yapabilmek, yeni teknolojileri izleyebilmek açısından sektöı fuarlarımızın daha da kapsamlı ve zengin olması gerektiği inancında. Ayrıca fuarların tanıtımın yeterli düzeyde olmadığını ileri süren firmalar da var. Aynı şekilde özellikle teknik üniversite öğrencilerinin fuarlara ücretsiz-ziyaretçi olarak alınmaları, fuar sürelerinin daha kısa olması da savunuluyor.

Tüm bu değerlendirmelerin sektöı fuarı düzenleyicileri tarafından dikkate alınacağına inanıyoruz. Termodinamik de "ISOHA'93" Fua-rı'nda kendi özgün standıyla yeralı-yor. Dergimiz yetkilileri bu standta fuar ziyaretçilerine dergimizle, dergimizin yayın amaçlarıyla ilgili bilgi verecekler ve "ISOHA'93"e "özel konu" olan son sayımızı ziyaretçilerin, katılımcıların değerlendirmesine sunacaklar.

Hepinizi "ISOHA'93" Fuarı'nda görmek ve Termodinamik standında bilgilendirmek bizi mutlu edecektir.

Saygılarımla,

Dr. Sedat ÖZKOL

Genel Yayın Yönetmen


Etiketler