Header Reklam
Header Reklam

Türk Tipi Z Kuşağı…

28 Şubat 2019 Dergi: Şubat-2019

2000’li yıllarda doğup internet ve teknoloji çağını en üst seviyede yaşayan Z kuşağını ele alan “Bugün ve Yarın: Hayalimdeki Gelecek Araştırması”nın sonuçları açıklandı. 12 ilde 45 farklı lise ve dengi okulda 1,200 lise öğrencisi ile gerçekleştirilen araştırma, Z kuşağının gelecek beklentisini ve iş dünyasına bakış açısını ortaya çıkardı. Araştırma kapsamında öğrencilere konu ile ilgili 20 farklı soru soruldu. “Gelecekteki meslek ve iş idealin nedir?” sorusuna öğrencilerin yalnızca %6’sı “kendi işini kurmak” yanıtını verdi. Yüzde 23'ü özel sektörde çalışmak istediğini, yüzde 18'i de aile mesleğini sürdürmeyi hedeflediğini belirten gençlerimizin %43’lük büyük çoğunluğu ise devlet memuru olmak istediğini belirtti.

"Üniversite ve meslek seçiminde hangi seçenek senin için daha önemlidir?" sorusuna öğrencilerin çoğunluğu "üniversitenin itibarı" olarak cevap verdi. 306 katılımcı da geleceğinin en önemli kararlarından biri olan meslek seçiminde "taban puanım yetmesi yeter" cevabını verirken bu soruya “istek ve yeteneklerimi dikkate alırım” yanıtını veren öğrenci sayısı 189'la en son sırada yer aldı.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki Z kuşağı, dünyadaki yaşıtlarının aksine rekabetçi, geliri sürekli olarak değişen, kendi kendilerini yönetecekleri işler yerine sabit gelirli bir devlet memurluğu istiyor. Araştırma sonuçları hakkında konuşan Altınbaş Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet: “Meslek seçiminde kişisel kazanç ve ekonomik bağımsızlık ilk amaç olmakla beraber anket katılımcısı gençler bu ideale sabit bir iş ve gelirle ulaşmanın mümkün olduğu kanısı taşımaktadır. Bağımsız, rekabete dayalı bir meslek ve sabit olmayan bir gelir, aileden özerklik, gelişim fırsatları gibi faktörlerin en düşük puanlara sahip olması oldukça dikkat çekici. Daha az sorumluluk alan düşünce, seçim ve eğilimleri; meslek seçimi ve kariyer planlamada aile ve yakın çevrenin hala en belirleyici faktör olması en kırılgan alanlar olarak tespit edilmiştir. Bu haliyle kendinden önceki X ve Y kuşaklardan tamamen ayrılmaktan öte kısmen onların özelliklerini de barındıran 'Türk tipi Z Kuşağı'ndan söz edilebilir” diyor.

Anket sonuçları, sizi de üzüyor mu? Ben kocaman bir umutsuzluk fotoğrafı gibi görüyorum bu sonuçları. Gençlerin bu kadar özgüvensiz olmasının elbette pek çok nedeni var. Ailenin yönlendirmesi ya da daha fenası umut kırıcı bir garanticiliği çocuklarına aşılamasından tutun, gençlerin popüler kültür pompalamasıyla tembelleşmesine ve hatta eğitim sistemimizin hangi noktalarında yanlışlık olduğuna kadar pek çok parametrenin masaya yatırılması gerek. Çocuklarımızı “sen yapamazsın” diye değil “bir dene bakalım” diye yetiştirmemiz gerçekten çok önemli. “İcat çıkarma!” “kirletme”, “dökme”, “kırma” diye sürekli engellemek yerine merakını gidermesine, araştırmasına, heveslenmesine vesile olmalıyız. Bir şeylerin yanlış gittiği aşikar… Teknolojiyle bu kadar iç içe bir dünyada devlet memurluğu hedefleyen bir gençlik kadar vahim ne olabilir ki?