Header Reklam
Header Reklam

Gidişin olsun da dönüşün olmasın 2020…

18 Aralık 2020 Dergi: Aralık-2020

Biliyorum, beddua gibi bir başlık oldu ama sizce de 2020 bunu hak etmiyor mu? Hangisiydi tam hatırlayamıyorum, bir sosyal medya platformunda görmüştüm: “2021 yılına girmeyi başarırsak asıl onun bizi kutlaması lazım, siz 2020’den sağ çıkmayı nasıl başardınız diye” yazmıştı biri. Katılmamak elde değil… Zira 2020 yılı, tüm dünyanın en zorlu sınavlarından birine sahne oldu. 

Türkiye olarak yeni yıl hevesimiz, Elazığ depremi ile kursağımızda kalmıştı zaten… Tam Elazığ’ın yaralarını sarıyoruz derken Van’dan acı bir çığ haberi geldi… Sonra ardı arkası kesilmez orman yangınları, ardından İran-Van, Bingöl ve Ege Denizi-İzmir depremlerini, Giresun heyelan felaketini yaşadık. Dünyanın da bizden geri kalır yanı yoktu: Endonezya ve Brezilya’da, daha da pek çok yerde seller, kasırgalar oldu, Avustralya, ekvator ormanları yandı, Pakistan, Ukrayna ve Afganistan uçakları düştü, Filipinlerde yanardağ patladı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, bir de COVID-19 pandemisi patladı ki ne patladı… İşimizden, ekmeğimizden, gezmemizden tozmamızdan, iki muhabbetimizden, kapı komşumuzdan olduk. Akşam haberlerinde yüzlerce ölüm haberi duymak bile sıradan oldu. 

Yeni kelimeler öğrendik: Entübe, pandemi, asemptomatik… Normalimiz bile terk etti bizi, yeni normallere alıştık bu sene… 

Bir vakit panikleyip market-bakkal talan ettik. Öyle ki bir paket makarnaya 60 TL fiyat yazılınca makarnanın bile havasından yanına yaklaşamaz olduk. Sonra gevşedik “Hasta sayısı azalmış, bize bir şey olmaz” diye kendimizi sokaklara attık. Cadılar bayramı partileri bile yaptık daha ne olsun… Tekrar başa sardık, sokağa çıkma yasaklarına kaldık… 

Kendimizi, yaşama şeklimizi, tüketim alışkanlıklarımızı sorguladık. Çocuklarımız için türlü türlü oyunlar, aktiviteler icat ettik de onları günlük güneşlik havalarda neden evlere hapsettiğimizi izah edemedik… 
Maskesiz, kolonyasız evden çıkmaz olduk. Mesafeler girdi sevdiklerimizle aramıza. HES kodumuz olmadan bir yerden bir yere gidemez olduk. 

Time dergisi 2020 yılı kapağında sadece “2020” yazıp üzerine kıpkırmızı bir çarpı işareti koymuş. Belki de bu yılın en kısa ve net özeti bu. 

İçimden umutlu birkaç şey söylemek geçiyor elbette ama şu lanet 2020’nin 2021’e dönmediği sürece yeni bir kötü sürpriz yapmasından ürküyorum. Yeni yıldan da dünyaca çok büyük bir beklentimiz yok. 2021, bizlere bu seneyi aratmasın yeter. 

Sağlık olsun evvela, iş de düzelir, hayat da normalleşir… Biz yine de umut diyelim. Giden canlarımız için rahmet dileyelim, dua edelim, yanan ormanlarımız için birer fidan dikelim. Sevdiklerimizin kıymetini bilelim, dünyamıza, sağlığımıza, hayata sahip çıkalım. İnsanlığı tarih boyunca ayakta tutan hep umut ve sevgi olmuştur. 

2021 hepimize sağlık, umut ve sevgi getirsin. 

Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.com