Header Reklam
Header Reklam

Fuarlar ve kongreler dönemine başlarken

05 Eylül 1996 Dergi: Eylül-1996

Acil çözüm için dünyanın en pahalı üretim sistemi olan doğalgaz çevrim santral projeleri ihaleleri yapılıyor. Burada amaç günü kurtarmak. Bu noktada üretilen çözümler;Termik santralların kapatılması konusunda mahkeme kararlarının uygulanmaması gibi, toplumsal yaşamın temeli olan hukukun fiilen ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanmaktadır.

Hepimizin bildiği gibi, enerji tasarruf edilmeli, çevreye en az zarar verecek şekilde üretilmeli, yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam enerji tüketiminde payı arttırılmalı, hidroelektrik santralların yapımı hızlandırılmalı, biokütle enerjisi, rüzgar enerjisi gibi alternatif enerji üretim sistemlerine yatırım yapılmalıdır. Bu konuda en önemli görev elektrik üretim tekelini elinde bulunduran devlete düşmektedir. Elektrik dağıtım şirket-lerininde dağıtım hatlarındaki kayıpları en aza indirecek yatırımları ve bakım hizmetlerini yapmaları kaçınılmazdır.

Bu konuların sürekli gündemde kalması ve tartışılması tüm mühendis ve teknik elemanların asli görevidir. Bunların tartışılacağı ortak platformlar da; yayın organları, meslek örgütleri ve bu kuruluşların düzenledikleri geniş katılımlı kongre ve fuarlardır. TMD'nin düzenlemiş olduğu!!. Uluslararası Yapı Teknolojisi Bilimi ve "Yapıda Tesisat" Sempozyumunun bu bakımdan da başarılı olmasını diliyorum.

TERMODİNAMİK'te bu ay Sayın Celal Okutan'ın "Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi Mekanik Tesisat Sistemleri Uygulaması" başlıklı yazısı ile Prof.Dr.Nilüfer Eğrican ve Mak.Yük.Müh.Hüseyin Onbaşıoğlu'nun "Güneş Evleri" makaleleri yer alıyor, ilgi ile okuyacağınız makalelerimizin yanı sıra Hüseyin Onbaşıoğlu"nun çevirdiği "Küçük Düşüye Sahip Nehirlerden Elektrik Üretimi" yazısını da değerlendireceğinizi umuyoruz.

Dergimizin köşe yazılarında Yeni Ürünler ve Teknolojilerde Nural Tuncer "Isıtma ve Soğutma Üniteleri için Yeni Bir Otomatik Kontrol Elemanı", H2O Köşesinde Enis Bur-kut "Su iyileştirme Cihazı Satın Alırken Nelere Dikkat Ediyorsunuz?", Not Defterimden köşesinde Orhan Turan "işadamı ve Tatil" başlıklı yazılarına yer veriyoruz.

Bu sayımızda "Dünyadan yeni ekipmanlar" başlığı altında yeni bir sayfa açtık. Dünyada gelişen yeni ekipmanlar ilk olarak derginizde yer alıyor. Okuru için daima en yeni bilgileri aktarmak amacında olan derginizde bir boşluğun daha giderildiğine inanıyoruz. Değerli akademisyen ve araştırmacıların dergimizde yayınlanmasını istedikleri makalelerini tekniğine uygun göndermeye özen gösterdiklerini biliyoruz. Gözden kaçabilecek genel yazım kurallarını dikkate aldığınıza eminiz. Bu açıdan bir şablon sayfa yayınlamayı görev biliyor, yardımcı olması açısından dergimizin 51. sayfasında bilimsel makale yazım kılavuzuna yer veriyoruz.

Tasarımlarını, düşüncelerini, ürünlerini tarafsız bir platformda duyurmak isteyen değerli Termodinamik okurlarını dergimizde buluşmaya davet ediyoruz.

Coşkun MANÇUHAN


Etiketler