Header Reklam
Header Reklam

Elimizin hamuruyla buradayız; iş hayatının tam göbeğinde !

08 Ağustos 2018 Dergi: Ağustos-2018

Kadınların iş yaşamındaki varlığı, artık tartışma götürmez bir gereklilik ve kesinlikle bir eşitlik meselesidir. Ülkemizde kadınların yapamayacağı düşünülen işleri deneyip başarılarıyla gazete manşetlerini dahi süsleyen çok sayıda kadın gördük hep birlikte. Özellikle sektörümüz, kadınların çok fazla yer almadığı bir sektör sayılabilir-di. Sayılabilirdi diyorum çünkü artık sektörümüzde de kadın çalışan sayısı artıyor, artması için çeşitli firma ve dernekler şahane çalışmalara imza atıyorlar. İşte size birkaç örnek: 
2016 yılında Filli Boya’nın başlattığı “Filli Kadın Ustalar” hareketi oldukça ilgi çekiciydi. Çok sayıda kadını meslek sahibi eden proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İŞKUR ortaklığında halen sürüyor. 

Bir başka şahane proje de İzmir’de başlıyor: “Kadın Ustalar Hareketi”. Proje kapsamında kadınların yaklaşık 30 iş kolunda uzmanlar tarafından eğitilmesi ve tüm eğitim  masraflarının “kadinustalar.com” öncülüğünde sponsor firmalar tarafından karşılanması hedefleniyor. Proje ile 8 içinde 21 ilde 1000 kadının “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alarak iş başı yapmaları sağlanacak. Tamamen özel sektör işbirliğiyle finanse edilen projeye dahil olmak isteyen kadınların sadece www.kadinustalar.com adresinden başvuru yapmaları yeterli oluyor. Eğitimi tamamlayan tüm kadınların “Mesleki Yeterlilik Sertifikası” sınav masrafları da kadinustalar.com tarafından karşılanacak. Belgeyi almaya hak kazanan kadın ustalar dilerlerse bulundukları lokasyondan gelecek iş taleplerine ücretsiz yönlendirilecekler, dilerlerse de sponsor firmalarda iş başı yapacaklar. MYK Belgeli kadın ustaları istihdam eden firmalar, devlet tarafından sunulan SGK teşviklerinden yararlanacak. Kadinustalar.com’un ilk etap eğitimleri Ekim ayında İzmir’de başlayacak.

Yine “erkek işi” olarak değerlendirilen CNC operatörlüğü de kadınlar için yeni bir iş kapısı olmaya aday. Son yıllarda kadınların iş gücüne katılım oranının bir işin başarısı için vazgeçilmez olduğunu söyleyen Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, “TİAD olarak firmaların CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanınması gerektiğini düşünüyoruz. Tabii ki kadınların da CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaları gerektiğini… Biliyoruz ki iş dünyasına kadın eli değdiği zaman ortaya çıkan iş daha detaylı, daha titiz bir çalışmanın meyvesi olacaktır” diyor.

Ben henüz yazıma noktayı koymamışken e-posta adresime düşen bülteni de özetle hemen paylaşayım:

“LPG tanker sürücü olmak isteyen Fatma Bilici, Shell&Turcas’ın yarattığı fırsat ile Türkiye’nin ilk kadın LPG tankeri şoförü oldu. Bilici’nin şimdiki hayali, kadın sürücülerden oluşan bir tanker filosunun oluşumuna destek vermek.” Kız Meslek Lisesi mezunu olan Bilici, sevkiyat sorumlusu olduktan sonra ağır vasıtalara ilgisinin artığını söylüyor. Bilici: ’’Bir gün ben de tanker kullanacağım, dedim, bunu bir meydan okuma olarak gördüm. Bu isteğimi Operasyon Müdürüme ve Shell&Turcas’ın yetkililerine ilettim, onlar da beni yüreklendirdiler ve kesin kararımı verdim’’ diyor.

Örneklerin her geçen gün artması en büyük temennim. Kadın olmanın sadece börek açmaktan ibaret olmadığının altını çizerek (ki şahane de börek açarız o ayrı) söyleyeceğim son söz şudur: Elimizin hamuruyla buradayız; iş hayatının tam göbeğinde…

 

Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.com