Header Reklam
Header Reklam

Eğitim sisteminin Covid-19 ile imtihanı...

11 Ağustos 2020 Dergi: Ağustos-2020
Eğitim sisteminin Covid-19 ile imtihanı...

Şu sıralar gündemin en önemli konusu okullar. Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına sayılı günler kala tüm dünya, okulların yeniden açılıp açılmaması ile ilgili bir kaosun içinde. Zira daha evvel bu konuyla ilgili tez canlı davranan her bölgede açık ara Covid-19 kazandı. Bu konudaki en trajik örnek şüphesiz İsrail. Günlük vaka sayıları 100’ün altına düşünce İsrail, Mayıs ayında çocukları okula çağırdı. Ülkede alışveriş merkezleri, açık hava pazarları ve spor salonları yeniden açıldı ve kısa süre sonra ibadethaneler, restoranlar, barlar, oteller ve düğün salonları için de yasaklar kalktı. Hatta Netanyahu, İsraillilere bira içmelerini önerdi; “Dışarı çıkın, iyi eğlenceler!” dedi. Bugün bu tavsiyeyi “Çılgınca ve çok erken” olarak tanımlıyor. 

Mayıs ayında okulları açan İsrail’de, bir anne Kudüs'ün tarihi Gymnasia Ha'ivrit lisesinde bir öğretmeni aradı, oğlunun test sonucunun pozitif olduğunu bildirdi.  Ertesi gün okul, başka bir vakayı daha doğruladı. Havanın oldukça sıcak seyrettiği günlerde aileler, klimasız ortamda bu kadar sıcak havada çocukların maske ile oturmalarının insanlık dışı olduğundan şikayet ettiler. İsrail Hükümeti bunun üzerine büyük bir hata yaptı ve herkesi 4 gün boyunca maske takmaktan muaf tuttu. Okullar camları kapatıp maskesiz olarak eğitime devam etti. Böylece bir felaketin kapılarını ardına kadar açmış oldular… Virüs öğrencilerin evlerine, akrabalarına, ardından diğer okullara ve mahallelere sıçradı. Bütün bunlar o kadar kısa bir süre içinde oldu ki, günler içinde ülke genelinde on binlerce öğrenci ve öğretmen karantinaya alındı. Sonunda 240’tan fazla okul kapandı ve 22.520’den fazla öğretmen ve öğrenci karantinaya alındı. Nisan ayı sonlarında şenliklerle kapanan Covid koğuşları, Haziran ayı sonlarında günde yaklaşık 800, Temmuz ayı sonlarında ise günde 2.000’den fazla enfeksiyon vakasıyla tekrar dolup taşmaya başladı. Pek çok insan ikinci dalgada okulların alelacele yeniden açılmasını önemli bir faktör olarak suçladı. Weizmann Bilim Enstitüsü profesörü ve İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi’ne pandemi konusunda danışmanlık yapan ekibin başkanı Eli Waxman, “Bizim yaptığımız şeyi kesinlikle yapmamalılar” dedi, “Bu büyük bir başarısızlıktı.” İbrani Üniversitesi-Hadassah Halk Sağlığı Okulu Epidemiyoloji Profesörü Dr. Hagai Levine, “Vaka sayısı azsa bile, hastalığın bittiğine dair bir yanılsama var. Eğitim sistemini açacaksanız bunu kademeli olarak, belirli sınırlar içinde ve çok dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir” dedi.

ABD’de de bu konu çok tartışılıyor. Trump, okulların yeniden açılmadığı bölgeleri “fonları kesmekle” tehdit etti. Üstelik ABD, İsrail'in Mayıs ayında olduğundan çok daha kötü bir durumda. Günde 60.000’den fazla yeni vaka bulunuyor ve bazı eyaletlerde kayıtlar çok daha endişe verici boyutlarda. Amerikan Öğretmenler Federasyonu, bir bölgedeki koronavirüs testlerinin %5’inden azı pozitif olmadıkça yüz yüze okulun güvenli olduğunu düşünmediğini söylüyor. Temmuz ayı sonlarında, bu kriter, ülkedeki en büyük 10 devlet okulu bölgesinden sekizini diskalifiye etti. Bazı eyaletlerde yeniden açılan okullarda kısa sürede çok sayıda öğrenci ve personelin testleri pozitif çıktı. Enfekte olanlar ve temas ettikleri kişiler 14 gün boyunca karantinaya zorlandı. Indiana’daki bir okul, açıldıktan sadece birkaç gün sonra kapılarını tekrar kapatmak zorunda kaldı. 

Sadece bir ay önce, İsveç, koronavirüsle mücadelede “dünyanın ibret verici hikayesi” olarak etiketlendi. Okullarını, restoranlarını veya barlarını kapatmamaya karar veren ve vatandaşlarına “maske takmaya gerek olmadığını” söyleyen İsveç yetkilileri, artan enfekte insan sayısı ve yükselen ölüm oranları ile Covid-19’a ağır bir şekilde yenildi. 

Prof. Graham Medley BBC’ye, İngiltere’de okulların yeniden açılmasının “birçok haneyi yeniden bağlayacağını”, bu nedenle diğer alanların kapatılması gerekebileceğini ve bunun “bir öncelik meselesi” olduğunu söyledi. “Barların okullardan daha önemli olduğunu düşünüyor muyuz?” diye sordu.

Aşı konusunda ise haberler çok iç açıcı değil. CNET’te yer alan habere göre Bill Gates, yaptığı açıklamada koronavirüs salgınının “zengin ülkelerde” daha erken biteceğini ve 2021’in sonuna kadar aşı ile birlikte sorunun çözülebileceğini açıkladı. Ancak Gates’e göre dünyanın geri kalanı için koronavirüs ancak 2022 sonunda bitecek. Gates ayrıca sonuçların çok geç çıkması nedeniyle koronavirüs testlerinin çoğunun israftan başka bir şey olmadığını savundu. ABD Sağlık Bakan Yardımcılarından Oramiral Brett Giroir da test sonuçlarının geç çıktığını kabul ederek “Sonuçları 24 saat içinde alabilmeliyiz. Ama henüz o noktada değiliz” dedi. Avrupa Birliği de Covid-19’a karşı aşının en erken yılsonuna doğru hazır olabileceğini bildirdi. 

Ülkemizde de okulların açılıp açılmayacağı konusu çok tartışılıyor. Velilerin büyük bir endişe ile yaklaştığı konu ile ilgili MMO da bir açıklama yaptı ve açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Okulların büyük bölümünde mekanik havalandırma sistemlerinin bulunmadığı, havalar soğuyunca doğal havalandırmanın da çok güçleşeceği, sınıfların boyutları ve kalabalık öğrenci sayıları dikkate alındığında sosyal mesafe kurallarına göre oturma ve ders düzeninin sağlanmasının mümkün olamayacağı açıktır. Okullar, salgın bütünü ile kontrol altına alınmadan ve eğitimin sağlıklı bir şekilde yapılmasına imkan verecek gerekli düzenlemeler yapılmadan açılmamalıdır.”

Bu konuda karar vericilerin, önceliğine toplum sağlığını almaları ve dünyadaki vakaları göz ardı etmeden karar vermeleri dileği ile…

Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.com