Header Reklam
Header Reklam

Devir Artık “Günebakan Ülkelerin” Devri…

05 Temmuz 2022 Dergi: Temmuz-2022
Devir Artık “Günebakan Ülkelerin” Devri…

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin enerji bakanları doğalgaz acil durum planını görüşmek üzere Brüksel'de bir araya geldi. AB Konseyi'nin toplantıda alınan kararlara ilişkin yayımladığı açıklamada, üye ülkelerin gelecek kış için doğalgaz talebini azaltmayı taahhüt ettikleri bildirildi. Açıklamada, "Üye ülkeler, AB'nin enerji arz güvenliğini artırmak amacıyla bu kış doğalgaz talebini gönüllü olarak yüzde 15 azaltmak konusunda siyasi bir anlaşmaya vardı" ifadesi kullanıldı.
AB içinde doğalgaz arz güvenliği konusunda bir alarm sistemi kurulmasının da öngörüldüğüne işaret edilen açıklamada, bu süreçte 5 veya daha fazla AB ülkesinin talepte bulunmasının ardından AB Komisyonu'nun alarm süreci başlatma talebinde bulunacağı, bu talebin Konsey'de görüşüleceği ifade edildi.
Açıklamada, gaz talebinin azaltılmasının enerji kaynaklarını sürekli silah olarak kullanan Rusya'dan gelen doğalgaz arzında olası kesintilere hazırlığı amaçladığına dikkat çekildi. Üye ülkelerin 1 Ağustos 2022 ile 31 Mart 2023 tarihleri arasında doğalgaz taleplerini kendi seçecekleri önlemlerle düşüreceğine işaret edilen açıklamada, zorunlu gaz talep indirim hedefinde ülkelerin özel durumlarını yansıtacak bazı istisnalar belirlendiği de ifade edildi.
Sidney'de düzenlenen küresel bir enerji forumunda konuşan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, ilk küresel enerji krizinin yaşandığını söyledi.
Birol, "Dünya, derinliği ve karmaşıklığı açısından bu kadar büyük bir enerji krizine hiç tanık olmamıştı. Avrupa'da bu kış çok, çok zor olacak" değerlendirmesinde bulundu. Birol, global enerji krizinin Türkiye'ye etkileri konusunda Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede ise dünyada iki türlü ülke olduğunun altını çizerek: “İlk kategoride fiyatları belirleyen, ikinci kategoride ise dünya fiyatlarının ülkedeki fiyatları belirlediği ülkeler bulunuyor. Türkiye dünyadaki fiyatları etkileyen bir ülke değil" dedi. Birol "Dünyadaki petrol ve doğalgaz fiyatlarının yüksek seviyelerde olması ve yüksek seviyelerde kalacak olması, Türkiye ekonomisini negatif etkileyecektir. Bundan kaçınılması hemen hemen imkansız. Bizim yapmamız gereken bunu minimize etmektir. Kısa dönemde, Türkiye'nin mevcut doğal kaynaklarını en iyi şekilde kullanması ve enerji tüketimini mümkün olduğu kadar kısması gerekiyor. Bunlar sadece fırtınayı bir nebze olsun azaltabilir…" şeklinde konuştu.
Dünyanın içinde bulunduğu enerji krizinde ülkeler mümkün olduğunca öz kaynaklarını en verimli şekilde kullanabilecekleri sistemler, yöntemler ve cihazlar konusunda büyük bir yarış halinde. Türkiye’nin de gittikçe büyüyen bu enerji krizinde en az hasar alması, dünyadaki bu trendi yakalayabilmesine bağlı. Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarını artırması, artık neredeyse bir zorunluluğa dönüştü.
Devir artık “Günebakan Ülkelerin” devri…

Gökçen Parlar Ünal