Header Reklam
Header Reklam

Değerli Okurlar,

05 Kasım 1995 Dergi: Kasım-1995
Tesisat mühendisliği alanında ulusal bilgi birikimi düzeyini yansıtması açısından çıkan sonuç; Profesyonel Mühendislik ülkemizde de gündeme getirilmesi oldu. Kongreye delege olarak katılan dergimizin sahibi Dr.Oya BAKIR'm kaleme aldığı izlenimlerini geniş biçimde sayfalarımızda bulacaksınız. II. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresine katkısından dolayı Tesisat Mühendisleri Derneği'ni ve bu önemli, başarılı organizasyon için Sayın Prof.Dr.Macit TOKSOY'un şahsında Kongre Düzenleme Kurulunu kutlarız. Dergimizin bu sayısında II. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi'nde sunulan poster bildirilere yer veriyoruz. Ayrıca Ekim ayında yaşanan Dinar depremi sonrası ortaya çıkan iizi, tablo üzerine TMD Onursal Başkanı Sayın Celal OKUTAN'nın dergimizin bu sayısında yer verdiğimiz "Deprem ve Yapı" başlıklı makalesi Yapı Tekniğine ilişkin sorular ve sorunlar açısından oldukça aydınlatıcı ve yol gösterici bilgiler içeriyor. Termodinamik Dergisinin bu sayısında M.Berkay ERİS'in "İçme Suyundaki Kurşunun Zararları ve Önlenmesi", Hüseyin GÜNERHAN'ın "Seri ve Paralel Bağlı Sivili Düzlemsel Güneş Kollektörleri Analizi", Mutlu BOZTEPE ve Metin ÇOLAK'in "Güneş Pilleri İle Çalışan Peltier Elemanlı Bir Soğutucu Sistem", Enis BURKUT'un "Soğutma Sularının Terbiyesi", Yüksel KOKSAL 'm "Hastane tkliınlendinnesi" başlıklı makaleleri de yer alıyor. Ürün Tanıtımı sayfalarımızda Enko Lıd.Şti. tarafından tanıtımı yapılan "Ecoflex Kendinden İzolasyonlu Uzak Mesafe Akışkan Transfer Boruları" yer alıyor. Ayrıca Aquatherm firmasının "PPTip 3'ten Mamul Boru Sistemlerinin Kalite Kontrolü" başlıklı tanıtım yazısına da yer veriyoruz.
Kasım ayı söyleşi konuğumuz; daha önce dergimizin sayfalarından da ismini tanıdığınız Sayın Orhan MERTOĞLU ile Jeotermal Enerji, Dünyadaki Gelişmeler ve ülkemizdeki uygulama örnekleri üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşi okurlarımızın oldukça ilgisini çekecek. Yenilenebilir enerji kaynakları içinde önemli yeri bulunan ve ülkemizin de oldukça şanslı olduğu jeotermal enerjinin gelecekte gereği gibi değerlendirileceğini umuyor ve kamu yöneticilerinin konuya gereken önemi vermesini bekliyoruz.
Yeni Ürünler Teknolojiler sayfasında Nural TUNCER "PEX Borularının Kullanımı Yaygınlaşıyor" başlıklı yazısında PEX boruların avantajlarını değerlendiriyor. Mühendisçe Köşesinde Coşkun MANÇUHAN'ın Türkiye'deki son günlerinde kaleme aldığı "Eğitim İnsan Mutluluğunun Temelidir" başlıklı makalesini ilgiyle okuyacaksınız. Orhan TURAN bu ay Not Defterimden Köşesinde "Eğitim ve Geliştirme, Çalışanların Sorunlarını Çözmek ve Karar Verme" konularındaki notlarını sizler için aktarıyor.
Saygılarımızla, İsmail CEYHAN Yayın Koordinatörü

Etiketler