Header Reklam
Header Reklam

2020 Uğursuzluğu…

15 Şubat 2020 Dergi: Şubat-2020

24 Ocak Cuma akşamı Elazığ’da meydana gelen depremde 3 bin 200 binanın ağır hasar nedeniyle acil yıkılacağı açıklandı. Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son verileri gazetecilerle paylaştı. Kurum, kentteki binaların yüzde 25'e yakınının orta ve ağır hasarlı olduğuna dikkat çekti. Hasarın özellikle eski yapılarda olduğunu vurgulayan Kurum: “Elazığ ilimizde 93 yıkık, 2 bin 785 ağır hasarlı binamız mevcut. Yine 1675 orta hasarlı binamız var. 323 binanın da acilen yıkılması gerek. Yıkık, acil yıkılacak ağır hasarlı bina sayısı toplamda 3 bin 200’e, bağımsız bölüm sayısı da yaklaşık 10 bin 900'e ulaşmış durumda" dedi. Kurum, Sürsürü ve Mustafa Paşa mahallelerinde kentsel dönüşüm yapacaklarını belirterek, "Abdullah Paşa Mahallesi'nde de yapıların birçoğunun orta ve ağır hasarlı olduğunu görüyoruz. Yaklaşık 2 bin bağımsız bölüm var. Buranın da hemen hemen 1000'e yakını orta ve ağır hasarlı olduğu için burada da büyük bir dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz” dedi.
Türkiye, ard arda Van’da çığ felaketleri de gördü yılın daha ilk aylarında, uçak kazası da… Her bir felaket, hepimizi derinden üzdü. Durum böyle olunca herkesin ağzında bir “2020 uğursuzluğu” efsanesidir gidiyor. Belki hepimiz için tüm tazeliğiyle gelen yeni yılı uğursuz ilan etmek yerine yaşanan felaketlerde eksiklerimize, hatalarımıza ve lazım gelen tedbirlere odaklanırsak, bundan sonra gelecek hiçbir yılı uğursuz ilan etmemize gerek kalmaz. 
Türkiye, çok ciddi fay hatları üzerinde bulunuyor ve bu durum geçici değil. Yani bir bölgede deprem olup canımız yandığında dizlerimizi dövüp, deprem bizlere kendini tekrar hatırlatıncaya kadar hafızamızdan silebileceğimiz bir durum yok ortada. Bir an evvel bu gerçeğin algılanması gerekiyor. Binaların beton kalitesi yüksek, sağlam temelli yapılmış olmasının yanı sıra sismik izolasyon sistemleri, titreşim sönümleyiciler, yangın kontrol ve söndürme sistemleri, uman tahliye sistemleri gibi teknolojinin sunduğu pek çok imkanı doğru kullanarak alabileceğimiz önlemlerle can kaybının önüne geçebileceğimizi unutmamalıyız. Kıymetli Mikdat Kadıoğlu Hocamızın hep söylediği gibi: “Deprem öldürmez, çürük bina öldürür…” 
Elazığ’da, Van’da, Malatya’da ve uçak kazasında yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara da sabırlar diliyoruz. 

Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.com