Header Reklam
Header Reklam

2000'e Doğru: Mega Birleşmeler Çağı

05 Mayıs 1998 Dergi: Mayıs-1998

Dünya ticaret yapısının belirgin trendi; birlikteliklerin/birleşmelerin giderek yaygınlaşacağını gösteriyor. Farklı formüller ve farklı kapsamlarda olsa da; ekonomi dünyasının devleri daha fazla "güç" hedefliyor ve güç birliktelikleri ile daha kısa sürede, daha çok yol alıyor.

BMW, efsane otomobil Rolls Royce'u aldı. Motorola ve Siemens yeni kuracakları, 1.5 milyar $'lık yatırım hacmine sahip yarı-iletken fabrikasına ortak oldu. Borusan ile Alman Mannesmann, Türkiye'deki tüm faaliyetlerini birleştirme kararı ile ortaklık kurdular.

ingiltere'de soğutma-klima alanında üretici bir firma olan SVVM'ye HITACHI ortak olurken, bir başka dünya devi Carrier, Alarko San. Tic. A.Ş. hisselerinin % 42'sini alarak Alarko ile ortaklık kurdu.

Hürriyet Dergi grubunun % 40'ı, İtalyan "Rizzoli" ve Alman "Burda" gruplarına satıldı.

Örnekler uzayıp gidiyor. Genelinde Türkiye ve özelinde de Türk HVAC ve Tesisatı sektörü için güçlü etkiler yaratması beklenen Borusan & Mannesmann ile Alarko & Carrier birliktelikleri için üst düzey yetkilileri yeni oluşumla "Kurumsal imaj ve ölçek avantajıyla globalleşme yolunda önemli bir adım atıldığı... ortaklığın sinerjisi ile bir dünya şirketi yaratmayı" hedeflediklerini dile getiriyorlar. Güçbirliği Holdingin, izmir'e iki yıl sonra doğalgaz getirilmesi için Mobil ile imzaladığı anlaşma, 550 milyon $'iık yatırım hacmi ile Türkiye'deki en büyük yabancı yatırımlardan biri olacak. Bu yatırımla Ege Bölgesi'nin gereksinimi bulunan 10 milyar m3 doğalgazın 3 milyar nf'ü sağlanabilecek. Bu birliktelikler özetle; söz konusu şirketlerin teknolojik alt yapılarını beslerken, uluslararası piyasalarda rekabet gücünü arttıracak. Ülkemizdeki yeni yatırımlarıyla da genel anlamda Türk ekonomisine bir oranda artılar kazandıracaktır. Bu gelişmelerin yanı sıra 7-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen SO-DEX'98 Fuarının ISH Frankfurt ve Milano-Mostra Convegno Fuarlarından sonra Avrupa'nın 3. büyük HVAC sektör fuarı oluşu da, bir başka "iyi haber". ISKİD'in envanter çalışması ile; bilgiyi paylaşma alışkanlığı, pazar araştırmalarına verilen önemin artması, sağlıklı yatırım tahlilleri yapabilme olanağı gibi kazanımlar ve yine ISKİD'in Güneydoğu bölgemize yatırım olanaklarının tanıtılarak teşvikine hizmet edecek, GAP Urfa Gezisi (11-13 Haziran 1998'de yapılacak) yine "iyi haberlerimiz arasında.

Paylaşmak istediğimiz tüm iyi haberlerin, sevindirici gelişmelerin hepimiz için "sinerji" yaratmasını umuyoruz. Gelecek sayıda birlikte olabilmek dileğiyle, esen kalın.

Dr. Oya BAKIR

Yazı işleri Müdürü


Etiketler