Header Reklam

Yeni Hitler, Nobel Barış Ödülü’ne Aday Gösterildi

05 Şubat 2016 Dergi: Şubat-2016
Yeni Hitler, Nobel Barış Ödülü’ne Aday Gösterildi

Nobel’e aday gösterilenler Nobel Komitesi tarafından gizli tutuluyor. Komite adayları açıklayamıyor ama adayları önerenler, önerdikleri adayı açıklayabiliyor. Yani şuradan buradan basına sızan adaylar arasında; Yunan adaları sakinleri var. Papa Francesco var. Almanya Başbakanı Angela Merker var. ABD’nin internetteki gözü Prism yazılımı ile Microsoft, Yahoo, Apple, Google, Facebook, Skype v.b. kaynaklardaki bilgilere doğrudan ulaşabildiğini ifşa eden, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) analisti, Edward Joseph Snowden var. Tabii bir de Donald Trump… Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Kristian Berg Harpviken, kendisine ulaşan adaylık mektubunda; Trump’ın, “Güç ideolojisiyle sağladığı barış tezinin; radikal İslam, IŞİD, nükleer güç sahibi İran ve komünist Çin’e karşı caydırıcı silah olarak kullanılması’’ nedeniyle bu ödülü hak ettiğinin savunulduğunu belirtiyor.

New York'ta dünyaya gelen biraz Alman kökenli Trump, devletten sağladığı vergi indirimleri, ucuza arazi tahsisi gibi kıyaklarla 40 yaşına vardığında emlak milyarderi olmayı başarmıştı! Trump da Arap Şeyhleri gibi altına düşkün. Evinin kapıları altın ve elmastan yapılmış. Trump, New York'tan sıkıldığında 100 milyon dolarlık Boeing 757'sine atlıyor ve diğer bir konağına geçiyor. Trump'ın jetindeki yolcu emniyet kemerleri bile altın kaplama. Trump'ın ayrıca 24 ayar altın motosikleti bulunuyor.

2016 ABD başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti adayının belirleneceği parti içindeki yarışa katılacağını açıkladı. Seçim kampanyaları için haftada 2 milyon dolar harcayacağını söyledi. Her ne kadar seçim kampanyası için yaptığı bir konuşmasında, ''Ben Müslümanları seviyorum. Bence onlar harika insanlardır'' açıklamasında bulunmuş olsa da sonra Müslümanların geçici olarak ABD'ye girişinin engellenmesini belirttiği konuşması büyük tepkiler gördü. Beyaz Saray bile "Bu Amerikan değerlerine ve ulusal güvenlik çıkarlarına aykırıdır" denildi. Amerika’dan ve dünyadan tepkiler büyüdükçe büyüdü. Trump da coştukça coştu. Seçim kampanyası dahilinde yaptığı bir konuşma sırasında kendisini protesto eden Müslüman başörtülü bir kadını salondan dışarı attırdı.

Adele, Kanadalı folk ve rock müzik sanatçısı Neil Young ve Aerosmith grubunun solisti Steven Tyler şarkılarının Donald Trump'ın seçim kampanyalarında kullanılmasına karşı çıktıklarını açıkladı. R.E.M. solisti Michael Stipe, "Şarkılarımızı ya da sesimi moronca ve zırvalarla dolu kampanyanda kullanma" dedi. Eski basketbol oyuncusu Kareem Abdul-Jabbar ise IŞİD’in en büyük zaferi Donald Trump’tır dedi. Türk hacker Skorksy ve Turkhackteam üyeleri, islamofobik söylemleriyle gündeme gelen ABD Başkan Adayı Donald Trump’ın, kampanya sayfasını hacklediler. Hackleme sonrası internet sitesinin yönlendirildiği yeni sayfa Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı, “Ya haddini bileceksin ya da haddini bildireceğiz” yazısı ve ezan sesiyle açıldı.

Her şeye rağmen Trump ise, 'Sokak ortasında adam vursam oy potansiyelim düşmez' dedi. Iowa eyaletinde yenilgiye uğrayan Trump, “oylarımı çaldılar” dedi.

Fransa'nın başkenti Paris'te bir karakolu hedef alan saldırı ile ilgili Trump yayınladığı mesajında, ''Paris'te bir kişi polis karakolunda vuruldu. Ben terör tehdidinin en yüksek seviyede olduğunu söylemiştim. Almanya'da büyük bir kaos var. Uyanık olun.'' ifadelerini kullandı, alay konusu oldu. Fransız medyası olayı ''Trump, Paris'i Almanya'nın başkenti zannetti'' ifadesiyle duyurdu.

Anne Frank'in üvey kardeşi Eva Schloss, ABD'de başkan aday adaylarından Donald Trump'ın 'yeni Hitler gibi' hareket ettiğini söyledi. Trump, Schloss’un yüzünü kara çıkarmadı ve 11 Eylül’den sonra CIA’in terör zanlılarını sorgulamak için kullandığı işkence yöntemi waterboarding’i geri getireceğini açıkladı. Hatta terör şüphelilerinin sorgulanmasında “Waterboarding'i geri getirirdim, waterboarding'den çok daha kötüsünü geri getirirdim” diye konuştu.

Güç, nasıl bir şey ki benim diyen narkotik madde solda sıfır kalıyor, şuuru tamamen devre dışı bırakabiliyor. Trump da sınır tanımıyor, dünyanın bir numarası olarak görülen teknoloji şirketi Apple’a çıkışıyor:“Apple’ın lanet olası bilgisayarlarını başka ülkeler yerine kendi ülkesinde yapmasını sağlayacağız” diyor. Apple’in yanıtı uzun olmadı: “ilginç”…

 

Oya Bakır

oyabakir@dogayayin.comSlider Altına